Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wykonane z sercem i niepowtarzalne – można kupić nie tylko na Wielkanoc

31.03.2022
Autor: Beata Dązbłaż, fot. ZAZ Wytwórnia, WTZ im. JPII Tarnów, WTZ Lublin, FPU, PBA, PRA
grupa uśmiechniętych, a niektórych roześmianych osób z ZAZ Wytwórnia

Podmioty ekonomii społecznej o Wielkanocy myślą dużo wcześniej. Zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej czy spółdzielnie socjalne przygotowują produkty, które mogą ozdobić nasze domy i stoły świąteczne. A przy okazji wesprzeć rehabilitację tych osób, które je wykonują. Dla nich nie ma większej satysfakcji nad tę, że mogą pracować i sprzedawać swoje produkty, a przy okazji ucieszyć odbiorców. Warto pamiętać o tym kierunku przedświątecznych zakupów, zyskujemy nie tylko oryginalne ozdoby i smaczne jedzenie, ale też wspieramy osoby, które potrzebują tego bardziej.

45 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II (WZT) w Tarnowie, prowadzonego przez Fundację REPI, swoje produkty wielkanocne przygotowuje już od dwóch miesięcy. Wspierają ich uczestnicy zajęć klubowych dwa razy w tygodniu. Wszyscy mają różnego rodzaju niepełnosprawności, a przekrój wiekowy uczestników WTZ-u jest szeroki – od 21 lat do ponad 50 lat.

Teraz przygotowują ozdoby wielkanocne m.in. z drewna, ceramiki, materiałów naturalnych jak bazie, gałęzie, kora, deski czy materiałów z odzysku oraz materiałów pasmanteryjnych.

- Jednak pracują przez cały rok w naszych 9 pracowniach, wykonując biżuterię, kartki artystyczne, zapoznają się z obsługą plotera i przygotowują podzespoły do wykonywanych prac. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację naszych uczestników – mówi Marta Pudłowska z WTZ w Tarnowie.

Dwóch mężczyzn pozuje poważnie z pędzelkami w dłoniach.
Uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II

Wykonane z sercem

- Robią to bardzo chętnie, są niezwykle ze sobą związani, znają już dobrze nasze pracownie. A pomysły na prace często wymyślają terapeuci – dodaje Krystyna Wójcik, instruktor terapii zajęciowej w tarnowskim WTZ. – Wielu uczestników naszych warsztatów potrafi zupełnie samodzielnie wykonywać produkty, niektórzy przy wsparciu instruktora. Nawet jak czasami coś im nie wyjdzie, to staramy się tak to przekształcić, by powstała ciekawa, oryginalna ozdoba. To często pobudza do kreatywności i mimo, że nie jest zgodne z pierwotnym pomysłem, wychodzą bardzo ciekawe rzeczy. Staramy się wykorzystać wszystko, co wychodzi spod naszych rąk – mówi.

Warsztat działa już od 15 lat, więc zdążył dorobić się stałych klientów, którzy po prostu przychodzą i w siedzibie warsztatu przy ul. Hodowlanej 6 kupują produkty. Jednak są one także dostępne dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców Tarnowa, bo można je kupić w sklepie internetowym.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej województwa małopolskiego (ROPS) prowadzi taki sklep, gdzie wszystkie podmioty ekonomii społecznej z tego terenu mogą za darmo wystawiać swoje produkty na sprzedaż.

Katalog świątecznych produktów małopolskich podmiotów ekonomii społecznej można znaleźć na stronie rpo.malopolska.pl.

Z kolei ROPS na Podkarpaciu promuje produkty podmiotów ekonomii społecznej poprzez stronę Wspierajiwybieraj.pl.

ozdoby świąteczne. Po lewej zajączek w zielonym koszyczku z kolorowymi jajkami. Po prawej rodzina trzech zajączków w stroiku

Sklep internetowy prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Kielce (ZAZ). Oprócz tego, produkty można kupić także w sklepie stacjonarnym „Kram Zręczne Rękodzieło” przy ul. Jana Pawła II nr 17 w Kielcach.

- Nasze rękodzieło powstaje w wyniku pracy zespołowej, teraz są to stroiki wielkanocne, palmy, rzeczy ceramiczne, maskotki. Nasi instruktorzy dopasowują wykonywanie danego etapu pracy do konkretnej osoby. W naszym sklepie pracują trzy osoby, które samodzielnie, według własnego pomysłu wykonują biżuterię na szydełku, mają więc szczególne uzdolnienia właśnie do tego – mówi Iwona Kucharska, kierownik ZAZ w Kielcach.

Uczestnicy ZAZ pracują codziennie od poniedziałku do piątku.

- Dla nich największą radością jest to, że ich produkty trafiają do ludzi, podobają się. Dlatego bardzo chętnie je wykonują, bo widzą efekt tej pracy. Mamy grono klientów, którzy też szczególnie zwracają uwagę na to, że wszystkie nasze produkty są wykonywane z materiałów z recyklingu – mówi Iwona Kucharska.

„Każdy produkt jest niepowtarzalny, bo tworzony od początku do końca z sercem, czego nigdy nie będzie w stanie przekazać nawet najbardziej zaawansowana maszyna przy taśmie produkcyjnej…” – zachęca kielecki ZAZ na swojej stronie internetowej.

Stroik z barankiem z włóczki

W 2021 roku powstała szczególna platforma sprzedażowa z rękodziełem wykonywanym przez osoby z niepełnosprawnościami. Sklep został stworzony w ramach projektu „Sieć współpracy Caritas Archidiecezji Gdańskiej”, który jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności przy współpracy z Oddziałem Pomorskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dołączyć może każdy z 49 pomorskich WTZ-ów. Dochód ze sprzedaży w całości wraca do danego warsztatu i przeznaczany jest na rehabilitację jego uczestników.

Innowacyjnym narzędziem promocji produktów i usług ekonomii społecznej jest internetowy Market Społeczny. Powstał z inicjatywy Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych. Podmioty ekonomii społecznej mogą tam za darmo promować i sprzedawać swoje produkty i usługi – ich wachlarz jest bardzo szeroki.

Wyjątkowe palmy na Niedzielę Palmową

- Praca w ramach zajęć rehabilitacyjnych w warsztacie, daje mi przyjemność, ponieważ uczę się tutaj wielu nowych i ciekawych rzeczy, których nigdy sam własnoręcznie bym nie wykonał i jednocześnie przygotowuję się do podjęcia pracy w przyszłości. Dotychczas w pracowni rękodzieła, nabyłem umiejętności m.in. takie jak: wykonywanie odlewów gipsowych do dekoracji wnętrz z wizerunkiem zabytkowych budowli, np. Lublina. Ponadto wyplatam koszyki z wikliny papierowej, wiję wielkanocne palmy – mówi Dariusz, uczestnik WTZ Misericordia w Lublinie.

- Nasi uczestnicy specjalizują się w wykonywaniu pięknych, oryginalnych palm. Pan Darek robi palmy zupełnie samodzielnie, sam też zbiera materiały, z których je wykonuje np. trawy, które zbiera na mokradłach i łąkach. Wszystkie produkty w palmach są naturalne – mówi Urszula Steć, psycholog w lubelskim warsztacie.

uczestnicy WTZ przygotowują ozdoby świąteczne

Warsztat prowadzi sklep internetowy, ale produkty można też nabyć w sklepie stacjonarnym przy ul. Głuskiej 138 w Lublinie. Cieszą się one dużym powodzeniem także na przedświątecznych kiermaszach – najbliższe dwa odbędą się na dwa tygodnie i tydzień przed świętami wielkanocnymi w lubelskim kościele św. Judy Tadeusza.

Kiermasze z produktami wykonanymi w podmiotach ekonomii społecznej organizują też niekiedy ROPS-y – warto sprawdzić, czy odbędzie się taki przed świętami na naszym terenie. W Rzeszowie ROPS zaprasza na kiermasz wielkanocny 9 kwietnia w godzinach 10.00 – 17.00 w Centrum Handlowym PLAZA Rzeszów.

Pirograf, wosk i dłuto

Pani Malwina pracuje w pracowni pamiątkarstwa lubelskiego WTZ-u.

- W pracowni pamiątkarstwa tworzę piękne przedmioty wypalane pirografem: szkatułki oraz magnesy. Rozwijam także swoje umiejętności związane z zawodem zabawkarz – moje zabawki to dziergane koty i sowy, pojawiły się także ostatnio zawadiackie żyrafki – reklamuje swoje prace.

Pani Malwina wykonuje też piękne pisanki woskiem.

wieko szkatułki z dwiema pumami
Praca pani Malwiny, wieko szkatułki

Pan Mateusz z kolei, oprócz tego, że pisze wiersze, wykonuje malowane przez siebie magnesy na lodówkę z motywami zwierzęcymi i roślinnymi.

W lubelskim WTZ Misericordia w różnych pracowniach pracuje 35 uczestników warsztatów z zaburzeniami psychicznymi, ale też innymi niepełnosprawnościami.

- Jeden z nich jest niesprawny ruchowo, nie chodzi i ma niesprawną rękę, ale wykonuje piękne kwiaty z krepiny, uczestnicy zaczynają je przygotowywać do palm już latem. Wszyscy są w to zaangażowani zgodnie ze swoimi możliwościami – mówi Urszula Steć.

Dodaje, że dla nich ogromne znaczenie ma to, że produkty się sprzedają.

- Jak dowiadują się, że np. wszystkie palmy na kiermaszu się sprzedały, niezwykle się cieszą. Zawsze też podajemy informację, ile warsztat zarobił na produktach wykonanych przez uczestników. Znają także cel, na który te pieniądze są przeznaczane np. na wycieczkę czy wyjście do kina, czego są bardzo po pandemii spragnieni, a co jest doskonałą rehabilitacją.

pierogi
ZAZ Wytwórnia

Ostatnio uczestnicy lubelskiego WTZ-u nauczyli się robić makramy.

- Jeden z nich, pan Paweł, najpierw uczył się podstaw od instruktorki, potem miał zadanie, by uczyć się z tutoriali w internecie, gdy musieliśmy pracować zdalnie. A teraz sam uczy – np. mnie uczył robić serce, bo twierdzi, że to jest najprostsze. Teraz sam wyszukuje tutoriale i szuka pomysłów na makramy – mówi Urszula Steć.

Pracownia poligraficzno-komputerowa wykonuje piękne kartki świąteczne techniką linorytu. To bardzo żmudny i pracochłonny proces. Dłutem ryje się w płytce PCV, najpierw uczestniczy uczyli się uzyskiwać różnego rodzaje faktury. Potem nauczyli się wykonywać motywy świąteczne, następnie wzór odbija się tuszem na kartce. I tak powstają małe arcydzieła.

Podmioty ekonomii społecznej do sprzedaży wykorzystują także media społecznościowe. Tak robi m.in. WTZ przy Polskim Związku Niewidomych Victoria w Bydgoszczy.

Na przedświąteczne zakupy zaprasza też WTZ w Jędrzejowie.

Do swojego sklepu internetowego zaprasza również CHSON Ognisko WTZ przy ul. Basztowej 3 w Krakowie.

makaron na talerzu
ZAZ Wytwórnia

Coś na wielkanocny stół

A jeśli święta, to nie tylko ozdoby, ale także smacznie zastawiony stół.

- W Zakładzie Aktywności Zawodowej WYTWÓRNIA zatrudnionych jest 33 pracowników z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. Pracują bardzo chętnie, widać bardzo duży progres społeczny i zawodowy w porównaniu z momentem, gdy zaczynali swoją pracę. Cieszą nas ich postępy np. jedna z pracownic, która była zamknięta w sobie i wycofana, z czasem stała się bardziej komunikatywna i nabrała pewności siebie. Prawie wszyscy pracownicy z niepełnosprawnością startowali od zera, nigdy wcześniej nie pracowali, to jest ich pierwsza praca, stworzyli swoje miejsce na ziemi – mówi Anna Krasnowska, dyrektor ds. logistyki w ZAZ WYTWÓRNIA.

ZAZ WYTWÓRNIA w Białymstoku prowadzony jest przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI. Manufaktura wytwarza świeże makarony, ravioli, pierogi, kopytka, ciasteczka i autorskie sosy. Produkty sygnowane są marką TULONE. Trafiają nie tylko do indywidualnych klientów, ale także renomowanych restauracji. Produkty Tulone docenili znani kucharze jak Karol Okrasa czy Jakub Steuermark.

Karol Okrasa z uczestnikiem ZAZ Wytwórnia
Karol Okrasa z uczestnikiem ZAZ Wytwórnia

Od niedawna ZAZ WYTWÓRNIA to także producent ekologicznych opakowań tekturowych.

- Nasi pracownicy zatrudnieni są w określonych działach, ale też rotujemy im zadania, aby się nie nudzili. Są dumni ze swojej pracy, rozwijają się oraz nabierają poczucia własnej wartości. Promujemy ich przez pryzmat wysokiej jakości produktów, które wykonują. Jesteśmy pozytywnie postrzegani przez ludzi, ponieważ łączymy ideę przedsiębiorstwa społecznego z wysoką jakością wytwarzanych produktów – mówi Anna Krasnowska.

Produkty Tulone na świąteczny stół, i nie tylko, można zamawiać w sklepie internetowym  https://tulone.pl/shop/ lub kupić w ZAZ WYTWÓRNIA przy ul. Octowej 2A w Białymstoku.

Teraz deser

A na deser można zamówić wielkanocne zestawy piernikowe ze spółdzielni socjalnej „Zioła siedleckie”. Powstała ona w ramach projektu Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w subregionie siedleckim. Produkuje susze ziołowe z roślin zielarskich dziko rosnących, pozyskanych ze stanów naturalnych i ekologicznych. Prowadzi też skup ziół. Wytwarza także rękodzieło w zakresie cukiernictwa i hafciarstwa. Produkty można zamawiać też na indywidualne zlecenia.

„Polecam serdecznie. Pierniki wykonane na dość trudne zlecenie – mąka bezglutenowa plus żołędziowa. Są piękne udekorowane i smaczne. Będę odwiedzać i zapraszam niezdecydowanych”. „Najlepsze, widać, że w wykonanie wkładane jest całe serce” – to tylko niektóre recenzje klientów.

Spółdzielnia zaprasza do swojego sklepu internetowego i do mediów społecznościowych.

pierniczki
ZAZ Wytwórnia

ZAZ w Juchowie poleca produkty ekologiczne. Działa od grudnia 2018 r. na terenie gospodarstwa biodynamicznego Fundacji im. Stanisława Karłowskiego w województwie zachodniopomorskim. Pracownicy z niepełnosprawnościami zajmują się tam uprawą ziół leczniczych, przyprawowych i krzewów owocowych. Pracują także w ekologicznej piekarni, a zimą wyrabiają rękodzieło z naturalnych surowców: wikliny, drewna, wosku i papieru.

Produkty wyglądają bardzo zachęcająco, można je zakupić w sklepie internetowym.

Nie tylko od święta

Niedługo po świętach zacznie się okres pierwszych komunii świętych. Myślą o tym już pracownicy ZAZ-u Ośrodka Sportu i Rehabilitacji w Białych Błotach w województwie kujawsko-pomorskim. Na komunię trzeba zaprosić wcześniej, a u nich już są okolicznościowe kartki.

Warto więc pamiętać o zakupach w podmiotach ekonomii społecznej – i nie tylko od święta. Będą nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim wesprą osoby najbardziej zagrożone wykluczeniem społecznym, za to z ogromną chęcią do pracy i nieprzeciętnymi zdolnościami. Internet nie ogranicza miejsc naszych zakupów, dlaczego z tego nie skorzystać?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • HusajnFusLiaits
    HusajnFusLiaits
    15.07.2022, 13:07
    odpowiedz na komentarz
  • Uznanie i Szacunek
    Łukasz
    01.04.2022, 18:04
    Moje wielkie uznanie i szacunek tym wszystkim niepełnosprawnym osobom, wkładającym serce i umiejętności w te swoje " dzieła sztuki użytkowej, bawiącej i kulinarnej ", dziękuję też opiekunom za pomoc i opiekę oraz inspirację dla dzielnych "twórców". Serdeczne pozdrowienia z Białegostoku - oby tak dalej :)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas