Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Finał I Społecznej Kampanii Informacyjnej "Zatrudnij Niepełnosprawnego"

24.08.2007
Autor: Agnieszka Szmerek
Źródło: inf. wł.

Konferencja kończąca kampanię "Zatrudnij Niepełnosprawnego" odbyła się 23 sierpnia 2007 r. w Novym Kinie Praha, w Warszawie. Trwająca od lutego 2007 r. kampania została zorganizowana przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) i Business Centre Club (BCC). Jej celem było dotarcie do jak największej liczby przedsiębiorców i zapoznanie ich z możliwościami preferencyjnego zatrudniania osób niepełnosprawnych.

zdjęcie: slajd
Na zdj.: jeden ze slajdów kampanii
Fot. A. Szmerek

Dariusz Żuk, prezes AIP
- Pomysł na tego typu działalność i na taką kampanię wziął się z czasów mojej młodości, gdy miałam kilkanaście lat i bywałem firmie prowadzonej przez moja mamę. Zatrudniała tam przeszło 300 osób niepełnosprawnych. Tam odnalazłem swoje dwa marzenia. Pierwsze to biznes - chciałem się tym zajmować. Drugim marzeniem okazało się pomaganie w realizacji marzeń innym ludziom. W firmie u mamy widziałem niepełnosprawnych,  którzy po dniu pracy potrafili się uśmiechnąć czy przytulić i powiedzieć, że cieszą się, że mogą pracować i realizować się w życiu. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości stały się urzeczywistnieniem tych marzeń.

zdjęcie: Arkadiusz Protas, wiceprezes BCC
Na zdj.: Dariusz Żuk, Prezes AIP
Fot. A. Szmerek

Kampania objęła swoim zasięgiem cały kraj. W czasie jej trwania odbyło się 27 paneli dyskusyjnych, zaangażowało się w nią 7 organizacji zajmujących się tematyką niepełnosprawności. Kampania miała też 32 patronów medialnych, 20 tysięcy informatorów, prowadzone były mailingi  na osobiste skrzynki pocztowe pracodawców. Nie było natomiast reklam telewizyjnych ani bilbordów.

zdjęcie: podczas panelu
Na zdj.: uczestnicy panelu dyskusyjnego
Fot. A. Szmerek

Dariusz Żuk
- Kampania "Zatrudnij Niepełnosprawnego" jest pierwszą tego typu kampanią, docierającą bezpośrednio do przedsiębiorców. Postawiliśmy na kontakt osobisty, gdyż, jak pokazują doświadczenia, jest to metoda bardziej skuteczna niż akcje reklamowe. Nasza akcja dotarła do ponad 1200 przedsiębiorców w całej Polsce. Przez warsztaty, konferencje i spotkania pokazywaliśmy,  że niepełnosprawny pracownik jest to osoba często w pełni sprawna, a nawet więcej - potrafiąca nas zaskoczyć tym, że jest bardziej aktywna niż osoba zdrowa, bo jej na tej pracy naprawdę zależy.

zdjęcie: zespół muzyczny z Łukowa
Na zdj.: zespół muzyczny z Łukowa
Fot. A. Szmerek

W konferencji kończącej tą edycje kampanii wzięli udział przedstawiciele organizacji i urzędów, które przyczyniły się do jej zorganizowania, a także tych, które same  powadzą tego typu działania. Jednym z zaproszonych gości był prezes PFRON, Marian Leszczyński.

Marian Leszczyński, Prezes PFRON
- W ostatnim czasie w mediach przewinęło się kilka różnych kampanii skierowanych do przedsiębiorców. Kampanie te były duże i wydaje się że dosyć skuteczne, czego dowodem jest duża liczba zapytań kierowanych do nas przez pracodawców o to jak zatrudnić niepełnosprawnego, o jakieś dodatkowe informacje.  Więcej jest też skarg pracodawców na to, że mało jest osób niepełnosprawnych, które mogliby zatrudnić. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne do zrozumienia.

Polska ma jeden z wyższych w Europie wskaźnik jeśli chodzi o liczbę osób niepełnosprawnych w całej populacji, a jednocześnie ma jeden z najniższych wskaźników aktywizacji zawodowej tej grupy. Jest to ok. 16%, gdy w krajach starej Unii jest to ok. 40-50%.

zdjęcie: Marian leszczyński, prezes PFRON
Na zdj.: Marian leszczyński, Prezes PFRON
Fot. A. Szmerek

Mimo to pracodawcy mówią, że nie ma chętnych do pracy. W Polsce sytuacja na rynku pracy, a także świadomość pracodawców na tyle się zmieniły, że  to oni starają się szukać pracowników. Teraz własnie jest czas na programy, które pozwolą niwelować te bariery na ryku pracy, które leżą po stronie samych osób niepełnosprawnych.

Taką barierą w zatrudnieniu jest np. brak wyższego wykształcenia. Tylko 4% niepełnosprawnych ukończyło studia, podczas gdy w całej populacji wskaźnik ten wynosi 9%. To nie jest tak, że takich programów nie ma, ale musi ich być więcej.

Z naszej strony takim przykładowym programem jest program "Student", w ramach którego PFRON udziela stypendiów osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, na wydatki inne niż koszty samej nauki, np. dojazdy na uczelnię, zakup pomocy naukowych niezbędnych osobie niepełnosprawnej czy zakwaterowanie.

Program ten w ciągu 5 lat spowodował, że prawie dwukrotnie wzrosła na polskich uczelniach liczba studentów z tymi stopniami niepełnosprawności, podczas gdy wcześniej przez całe lata ta liczba się nie zmieniała.

Uważam, że to ogromny sukces, bo wcześniej osoby niepełnosprawne mimo dobrych i bardzo dobrych wyników na poziomie szkół średnich nie studiowały z racji zbyt wysokich kosztów związanych choćby ze znalezieniem dostosowanego dla nich miejsca zamieszkania.

Myślę, że takie programy jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości pomogą przełamać stereotyp, że osoba niepełnosprawna, np. niewidoma może pracować tylko przy produkcji szczotek. Takie programy przekonują, że niepełnosprawny specjalista jest po prostu dobrym i potrzebnym pracownikiem. 

zdjęcie: uczestnicy panelu
Na zdj.: uczestnicy panelu dyskusyjnego
Fot. A. Szmerek


Dariusz Żuk
- Podsumowujemy dzisiaj kampanię "Zatrudnij Niepełnosprawnego", ale ona tak naprawdę wcale się nie kończy. Chcemy ją dalej realizować i rozwijać, chcemy by zataczała coraz szersze kręgi. Tak by w przyszłości mogli z niej skorzystać także ci niepełnosprawni, którzy chcą założyć własną firmę. Abyśmy mogli ich wspierać. Myślę, że osiągnięcie tego celu to tylko kwestia czasu.

zdjęcie: uczestnicy konferencji
Na zdj.: uczestnicy konferencji
Fot.: A. Szmerek

Podczas konferencji odbyła się również wystawa prac osób niepełnosprawnych. Prace powstały w Warsztatach Terapii Zajęciowej, oraz w ramach projektu "My LOMO World".

zdjęcie: wystawa prac osób niepełnosprawnych


Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas