Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc medyczna dla uchodźców w Warszawie

10.03.2022
Autor: informacja prasowa
Centrum Warszawy z lotu ptaka

Warszawa zorganizowała dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie trzy poziomy pomocy medycznej. Miasto przygotowało punkty doraźnej pomocy medycznej na dworcach, punkty medyczne w miejscach pobytowych, a gdy niezbędna jest hospitalizacja – uchodźca kierowany jest do szpitala.

Zgodnie z decyzją polskiego rządu każdy uchodźca z Ukrainy, który dotarł do Polski od 24 lutego 2022 r. może skorzystać z pomocy medycznej na takich samych zasadach jak obywatele naszego kraju. Świadczenia zapewniają placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.Dla uchodźców, którzy postanowili  pozostać w Warszawie, miasto przygotowało ulotkę w języku ukraińskim z informacjami o organizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce: link do ulotki w języku ukraińskim. W broszurze znajdują się informacje m.in. jak umówić się do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala. Ulotka trafiła już do punktów informacyjnych dla uchodźców, które działają  na terenie każdej dzielnicy (ulotka w polskiej wersji językowej).

Punkty medyczne na dworcach

- Wiemy, że wielu uchodźców, którzy trafiają do Warszawy ruszy w dalszą drogę. Zmęczeni i głodni przyjezdni potrzebują również pomocy medycznej, dlatego zorganizowaliśmy czynne całą dobę punkty medyczne na Dworcach Wschodnim i Zachodnim. Dyżury pełnią w nich ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki oraz wolontariusze językowi i medyczni, którzy udzielają doraźnej pomocy - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.W punktach wykonywane są pomiary ciśnienia krwi, saturacji, opatrunki, podawane są leki np. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciwzakaźne, uspokajające.

Punkty medyczne w miejscach pobytowych 

Miejskie podmioty lecznicze objęły opieką medyczną ponad 20 miejsc czasowego pobytu dla uchodźców. W największych z nich, gdzie schronienie znajduje nawet kilkaset osób, Warszawa uruchomiła stacjonarne punkty medyczne. Każde miejsce pobytu zbiorowego ma swojego koordynatora, który jest w kontakcie z koordynatorem punktu medycznego.

- W każdym z nich zorganizowany jest pokój lekarski z podstawowymi lekami i sprzętem medycznym, który obsługują lekarze z miejskich przychodni – wyjaśnia Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. W mniejszych miejscach pobytowych znajdują się podręczne apteczki a w razie potrzeby koordynator punktu kontaktuje się z przypisanym do placówki koordynatorem medycznym wyznaczony w SP ZOZ i wzywany jest lekarz.

Leczenie szpitalne

W sytuacjach wymagających hospitalizacji wzywana jest karetka i pacjent kierowany jest do szpitala. Jak podkreśla wiceprezydent Kaznowska wszystkie miejskie szpitale i przychodnie są w stanie gotowości, aby zapewnić niezbędną pomoc medyczną uchodźcom przybywającym z Ukrainy.

- Dotychczas w 11 miejskich szpitalach przyjęto ponad 200 osób, z czego 85 hospitalizowano, a na świat przyszło 8 dzieci. Od początku wojny w Ukrainie miejskie podmioty lecznicze udzieliły pomocy ponad 1,3 tys. uchodźcom – podsumowuje wiceprezydent.

Szczepienia uchodźców

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia  wprowadziło możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19. Bezpłatne szczepienia uchodźców przeciw koronawirusowi wykonywane są również w miejskich puntach szczepień przeciw COVID-19.Rząd wprowadził również możliwość wykonywania szczepień ochronnych dla uchodźców, którą są obowiązkowe dla obywateli Polski.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Лікування дцп та епілепсій для біженців
    Тетяна
    11.03.2022, 14:26
    Доброго дня ю. Куди звернутись, якщо в дитини 8 місяців затримка розвитку та епілепсії?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas