Neurolodzy wspomagani przez wrocławskich inżynierów
16.08.2007
Zespół badaczy z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej opracował program komputerowy wykrywający wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego w mózgu. Dzięki informacjom dostarczonym przez program lekarz będzie mógł zapobiec groźnemu dla życia osób po wypadkach i urazach głowy obrzękowi mózgu, w konsekwencji którego dojść może do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.
Dr inż. Mirosław Łątka z Politechniki Wrocławskiej tłumaczy: „To relacja ciśnienia wewnątrzczaszkowego i tętniczego odpowiada za przepływ krwi przez mózg. Jej zaburzenie może wywołać nieodwracalne zmiany w mózgu, który jest naszym najbardziej wrażliwym organem. Jeśli tylko na 10 sekund ustanie dopływ krwi do mózgu, stracimy przytomność, po kolejnych 10 sekundach wygasną procesy fizjologiczne”.
Program będzie monitorować i analizować dane dotyczące ciśnienia tętniczego, EKG oraz informacje dodatkowe tj.: zmiany rytmu serca. Dzięki temu lekarze będą mogli wcześniej zareagować na wszelkie zmiany pojawiające się w mózgu.
Program mógł powstać dzięki środkom finansowym Komitetu Badań Naukowych, a w jego tworzeniu brali również udział lekarze z akademii medycznych we Wrocławiu i Zabrzu, oddziału neurologicznego w Opolu oraz naukowcy z uniwersytetu w Cambridge i biura badań armii Stanów Zjednoczonych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz