Paraolimpiada. Prezydent Duda wręczył nominacje reprezentantom Polski
Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje sportowcom, którzy wystąpią w XIII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie. W rozpoczynającej się 4 marca imprezie Polskę reprezentować będzie ośmioro zawodników z niepełnosprawnością i jeden przewodnik.
- Trzymamy kciuki za sukces. Wierzymy głęboko, że dacie radę! Poza sportowymi emocjami, jesteście Państwo wspaniałym przykładem dla innych. Pokazujecie, jak cieszyć się życiem i pokonywać trudności – powiedział prezydent Duda.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli też udział m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w RP, Jego Ekscelencja Sun Linian oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.
Szansa na 800 medal
Igrzyska paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnościami. Fakt, że nominacje paraolimpijskie zostały wręczone przez prezydenta RP wraz z małżonką jest wyrazem niezwykłego szacunku dla polskiego ruchu paraolimpijskiego i wartości z nim związanych. Para prezydencka już po raz trzeci doceniła w ten sposób dokonania polskich paraolimpijczyków – podobnie uroczysty charakter miały ceremonie wręczenia nominacji przed igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu w 2018 roku, jak i przed igrzyskami w Tokio niespełna pół roku temu. Sport jest jeden, a igrzyska paraolimpijskie są kontynuacją wielkiego święta idei krzewionych zarówno przez Pierre’a de Coubertina, twórcę igrzysk nowożytnych, jak również sir Ludwiga Guttmanna, twórcę igrzysk paraolimpijskich.
- Drodzy paraolimpijczycy! Wszyscy państwu zazdrościmy, że będziecie państwo już za kilka dni zanurzeni w atmosferze igrzysk. Czekamy z utęsknieniem, bo jest szansa na 800. medal w historii udziału Polski w igrzyskach paraolimpijskich. To tym ważniejsze, że mija 50 lat od pierwszego udziału Polaków w Igrzyskach Paraolimpijskich w Heidelbergu. Jest to dla nas zawsze wielka przyjemność się z państwem spotkać i choć przez chwilę poczuć tego ducha, jaki towarzyszy igrzyskom – zwrócił się do sportowców prezydent Duda.
„To wielki zaszczyt”
Przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich zawodników odczytał chorąży reprezentacji, paraalpejczyk Andrzej Szczęsny, uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Turynie, Vancouver i Soczi. Natomiast w imieniu trenerów i osób współpracujących w ramach misji przyrzeczenie odczytała Ewelina Marcisz, trenerka paranarciarstwa biegowego, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.
- To wielki zaszczyt odbierać nominacje od najważniejszego kibica w kraju. Cztery lata temu w Pjongczangu przyniosło nam to szczęście! Bardzo mocno trzymamy kciuki, by już w Pekinie udało się zmienić liczbę medali na taką z ósemką z przodu. Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy będą inspirować, i zachęcą inne osoby z niepełnosprawnością do aktywnego włączenia się w życie. Życzę całej misji, aby omijały nas wszystkie niesportowe problemy, a wszystkie testy covidowe wyszły negatywne – powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Pierwszy krążek wywalczony przez paraolimpijczyków w Pekinie byłby 800. w historii polskiego sportu paraolimpijskiego. Do tej pory krajowi sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli 799 medali, w tych 45 w igrzyskach zimowych.
Nominacje dla dziewięciu sportowców
W czasie ceremonii wręczania nominacji sportowcy złożyli uroczyste ślubowanie. Do Pekinu uda się dziewięcioro sportowców:
-
w biegach narciarskich i biathlonie:
- Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa),
- Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (Przemyski Klub Podkarpacie),
- Monika Kukla (AZS AWF Kraków),
- Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków),
- Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa),
- w narciarstwie alpejskim - Igor Sikorski i Andrzej Szczęsny (obaj Start Bielsko-Biała),
- w snowboardzie - Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków).
Podczas posiedzenia zarządu PKPar w środę, 23 lutego, zostanie podjęta decyzja o rozszerzeniu składu reprezentacji Polski.
Paraolimpiada w Pekinie
Zmagania paraolimpijskie w Chinach zakończą się 13 marca. Organizatorzy przygotowali 78 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. Mężczyźni będą rywalizować w 39 konkurencjach, kobiety w 35, a czterokrotnie o medale powalczą drużyny mieszane. Do igrzysk zgłoszono 736 sportowców z całego świata.
Dorobek reprezentacji Polski w zimowych igrzyskach sportowców niepełnosprawnych to 45 medali: 11 złotych, sześć srebrnych i 28 brązowych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz