Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

5 lutego – pogrzeb Władysława Gołąba, wieloletniego prezesa Towarzystwa Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach

04.02.2022
Autor: PAP, fot. pixabay.com
Świecący się w nocy znicz na grobie

W nocy 31 stycznia zmarł Władysław Gołąb, wieloletni prezes Towarzystwa Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach pod Warszawą. Był pierwszą osobą niewidomą w Polsce, która uzyskała uprawnienia adwokata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 lutego w Podkowie Leśnej i Laskach.

Władysław Gołąb miał 91 lat, był wieloletnim prezesa Towarzystwa Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach pod Warszawą. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 5 lutego. Mszy w parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi krajowy duszpasterz niewidomych, ks. prał. Andrzej Gałka. Następnie, o godz. 13.15, odbędzie się msza św. w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Liturgii będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Po eucharystii ciało śp. Władysława Gołąba spocznie na Cmentarzu w Laskach.

Śp. Władysław Gołąb

Władysław Gołąb urodził się 12 kwietnia 1931 r. w Sulejowie (woj. łódzkim). W trakcie II wojny światowej, z powodu wybuchu miny, stracił wzroku.

W 1955 r. zdał egzamin adwokacki i uzyskał uprawnienia adwokata - jako pierwsza osoba niewidoma w Polsce.

Od końca lat 50. współpracował z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W 1973 r. wszedł do zarządu, a w 1975 r. wybrano go na prezesa Towarzystwa, którym był do 2015 r.

„W ostatnich dniach sierpnia 2021 r. miał zawał serce r. Będąc w szpitalu prosił lekarzy, aby zdążyli wszystko zrobić na czas, bo 12 września musi być na beatyfikacji Róży Czackiej. Zdążyli.” – czytamy w komunikacie.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zostało założone przez Matkę Elżbietę Różę Czacką 11 maja 1911 roku. Ściśle współpracuje ono z założonym przez Matkę Różę Czacką Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, otaczając niewidomych i ociemniałych wszechstronną opieką. Prowadzi przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, zawodowe szkoły ponadgimnazjalne, liceum ogólnokształcące, szkołę policealną, szkołę muzyczną oraz internaty.

- Poza edukacją szkolną Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zapewnia dzieciom szeroką gamę zajęć rewalidacyjnych na wszystkich poziomach, w tym m.in.: naukę orientacji przestrzennej, rehabilitację wzroku, integrację sensoryczną, czynności życia codziennego. Dwie trzecie wychowanków mieszka w internatach. Pozostali to osoby dojeżdżające – wyjaśnił prezes zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Paweł Kasprzyk.

Dodał, że na terenie ośrodka istnieje szkoła muzyczna pierwszego stopnia, z której korzysta wielu niewidomych.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach przygotowuje się do samodzielnego życia ponad 230 niewidomych i słabowidzących dzieci z terenu całej Polski.

Ponadto w Laskach prowadzony jest dom dla dzieci głuchoniewidomych.

Wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim uczą się w Szkole Podstawowej Specjalnej i Gimnazjum w Rabce (będącej filią Ośrodka. Natomiast dalsza nauka odbywa się w Laskach, w Gimnazjum Specjalnym i w Szkole Zawodowej Specjalnej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas