Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Już niedługo wystawa „Polityki (nie)dostępności, obywatelki z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze”

03.02.2022
Autor: oprac. redakcja, fot. Magdalena Sobolska/ Galeria Miejska Arsenał
Obraz promujący wystawę to kolaż autorstwa Magdaleny Sobolskiej. Utrzymany jest w brązowo-niebieskich odcieniach. Na pierwszym planie znajduje się oczko wodne, w nim zanurzone są nurkinie. Z wody wyłania się czarna dłoń ze złotymi opuszkami palców, z których wyrasta lilia. Po prawej stronie obrazu siedzi uśmiechnięta dziewczyna bez nogi, ubrana jest jedynie w koszulkę i majtki. Po lewej stronie wklejone zostały nagie, męskie ciała. Jedna postać jest bez nogi, spod amputowanego na wysokości uda miejsca wystają dłonie. Należą do drugiej postaci, która jest pełnosprawna, pochyla się stanowiąc oparcie dla osoby bez nogi. W tle widoczne są skały, kamienie, pustynny piasek, krzewy, a za nimi skalista góra

Wystawa „Polityki (nie)dostępności, obywatelki z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze” łączy różne doświadczenia i spojrzenia na kwestię niepełnosprawności. Wernisaż oraz wydarzenia towarzyszące odbędą się 11 lutego w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

Wystawa jest miejscem, w którym spotykają się różne doświadczenia i podejścia do niepełnosprawności, od zdystansowanej ciekawości, poprzez biograficzne i sojusznicze zaangażowanie, do projektu zmiany świata. 

Kategoria emancypacji

W ramach wernisażu wystawy aktywistka i tancerka Katarzyna Żeglicka zaprezentuje autobiograficzny performans „Rezonans kontrastu”, w którym powraca do wspomnienia związanego z opresją medykalizacji, a niewidzący biegacze razem z Pauliną Pankiewicz odegrają „Operę” skomponowaną z ich oddechów.

Podczas dwóch miesięcy trwania wystawy będzie można się zapoznać z bezpośrednimi doświadczeniami związanymi z niepełnosprawnościami i kategorią dostępności wyrażonymi za pomocą instalacji, filmów, obrazów i warsztatów autorstwa: Karoliny Wiktor, Daniela Kotowskiego, Joanny Pawlik, Grupy Nowolipie, Pameli Bożek, Kolektywu Nurkowego Bojka oraz Liliany Zeic.

Niepełnosprawność jest kategorią intersekcjonalną, łączącą w sobie różne wykluczenia, którym poddawane są nienormatywne ciała. Tym samym, obok etniczności, płci, klasy oraz gatunku staje się kolejną możliwą kategorią emancypacji. Emancypacja nie jest tu jednak mierzona stopniem samodzielności i autonomią, wręcz przeciwnie, możliwością zawiązywania sojuszy, wsparciem i braniem za siebie nawzajem odpowiedzialności.

Program wydarzenia:

  • 18.00 - otwarcie wystawy/ Galeria Miejska Arsenał
  • 19.00 - performans „Rezonans kontrastu” Katarzyny Żeglickiej/ Pawilon, ul. Ewangelicka 1
  • 19.30 - „Opera” Pauliny Pankiewicz z udziałem: Kamili Albin, Moniki Dubiel, Wojtka Figla, Macieja Kapczyńskiego, Konrada Kopańskiego, Anny Łabudzkiej, Adama Marciniaka, Marty Michnowskiej, Jakuba Musiałowskiego, Ryszarda Sawy, Mariusza Zacheja. Wykonanie: Kajetan Worsztynowicz/ Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku oraz stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas