Róża Kozakowska z tytułem Sportowca Roku 2021
Polski Komitet Paraolimpijski podsumował rok i ogłosił wyniki plebiscytu „Guttmanny 2021”.
Guttmann dla Róży Kozakowskiej
Zwyciężczynią kategorii „Sportowiec Roku” została Róża Kozakowska. Złota i srebrna medalistka z Tokio, rekordzistka świata w rzucie maczugą. Na głosy Kapituły i internautów zasłużyła nie tylko wyjątkowymi osiągnięciami sportowymi.
- Statuetce Guttmanna niewiele brakuje do moich medali. Ta nagroda jest ukoronowaniem i symbolem przebytej drogi. Jestem z niej dumna – mówiła lekkoatletka, której historia sukcesu odniesionego pomimo tragicznych, pełnych przemocy przeżyć, kolejny raz wzruszyła kibiców i gości gali.
Wieczór tenisa stołowego
Wśród nagrodzonych sportowców pięciu uprawiało lekkoatletykę, ale wieczór należał do tenisistów, którzy zajęli szóste, piąte, czwarte i drugie miejsce w plebiscycie. Guttmann trafił również w ręce Andrzeja Ochala, trenera kadry paratenistów stołowych, który został „Trenerem Roku”.
- To był dla nas rok ciężkiej pracy, a jej podsumowaniem były igrzyska. Zdobyliśmy tam siedem medali. W tej dyscyplinie zajęliśmy czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Jesteśmy w czołówce światowej. To był nasz rok i jestem niezmiernie szczęśliwy, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone i docenione – mówił Andrzej Ochal, który już planuje kolejne paraolimpiady.
- Myślimy o ekipie na Los Angeles a może już na Paryż. Jestem pełen optymizmu, patrząc w przyszłość tenisa stołowego.
I am possible
Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił laureatkę nagrody „I am possible”. Przyznano ją Katarzynie Rogowiec. Zdobywczyni trzech medali paraolimpijskich, biegaczka narciarska i działaczka na rzecz sportu paraolimpijskiego nie była obecna w Japonii. Zaległą nagrodę odebrała dopiero podczas Guttmannów. „I am possible” zostało przyznane po raz pierwszy. Katarzyna Rogowiec będzie pełnić funkcję promotora sportu paraolimpijskiego aż do igrzysk w Paryżu.
- Zaczęłam już swoje działania związane z tą nagrodą. Miałam dwa spotkania z dziećmi w japońskich szkołach. Z powodu pandemii odbyły się przez internet, ale były dla mnie niezwykłym doświadczeniem i jestem podekscytowana kolejnymi wydarzeniami – powiedziała nam Katarzyna Rogowiec.
Udany rok
W kategorii „Wydarzenie Roku” najbardziej doceniono Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, jednak cały rok dla sportu paraolimpijskiego był udany.
- Mieliśmy dwie duże imprezy w Polsce z udziałem 1600 uczestników. Nie można zapominać, że był to również rok paraolimpijski. Finalnie zdobyliśmy tam 25 medali, w tym siedem złotych. Zajęliśmy 17 pozycję w klasyfikacji medalowej. To znak, że musimy jeszcze bardziej sprofesjonalizować nasze działania. Realia wyglądają tak, że pewność medalową dają wyniki w granicach rekordów światowych. To potężne wyzwanie na kolejne lata – mówił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który cieszy się również z faktu, że relacje z Tokio były szeroko obecne w mediach.
- Ekwiwalent wartości reklamowej wyniósł 287 milionów zł. To absolutny rekord zasięgów. Ponad 100 godzin transmisji z paraolimpiady. Mam nadzieję, że kolejne igrzyska oraz imprezy rangi mistrzostw świata zaczną wypełniać szerzej media, a dzięki temu uda nam się wyciągnąć z domu i zachęcić do sportu kolejne osoby z niepełnosprawnością – podsumował Łukasz Szeliga
Sportowiec Roku 2021 – miejsca w głosowaniu
- Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
- Natalia Partyka (tenis stołowy)
- Renata Śliwińska (lekkoatletyka)
- Karolina Pęk (tenis stołowy)
- Rafał Czuper (tenis stołowy)
- Patryk Chojnowski (tenis stołowy)
- Barbara Bieganowska-Zając (lekkoatletyka)
- Karolina Kucharczyk (lekkoatletyka)
- Adrian Castro (szermierka na wózkach)
- Piotr Kosewicz (lekkoatletyka)
Trener Roku 2021 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)
Wydarzenie Roku 2021 – Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy
Organizacja Sportowa Roku 2020 – GZSN Start Gorzów Wielkopolski
Nagroda Specjalna Roku 2020 – prof. Aleksander Kabsch
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz