Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konferencja online „STOP Barierom – STOP Covid” już 12 listopada

04.11.2021
Autor: inf. prasowa, fot. pexels.com
dziewczyna w maseczce ze skrzyżowanymi rękami w geście stop przed budynkiem

W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na życie i zdrowie Polaków, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością i seniorów – o tym będą debatować uczestnicy konferencji podsumowującej realizację kampanii społecznej „STOP Barierom – STOP Covid”, zaplanowanej na 12 listopada w Warszawie, dostępnej online.

Akcję zorganizowała fundacja na rzecz umacniania więzi rodzinnych i społecznych Neuron+. To trzecia edycja znanej kampanii „STOP Barierom”, która ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób z niepełnosprawnością. W tym roku kampania została wzbogacona o treści związane z pandemią koronawirusa i została po raz pierwszy zaadresowana także do osób starszych i ich opiekunów.

Te dwie grupy – OzN i seniorzy – należą do środowisk, które najbardziej odczuły skutki COVID-19. Będą o tym dyskutować podczas konferencji w Warszawie (12 listopada) lekarze, eksperci, wolontariusze, przedstawiciele organizacji zrzeszających seniorów i osoby z niepełnosprawnością. W trakcie spotkania zostaną także przedstawione historie OzN, w jaki sposób oni poradzili sobie z problemami wywołanymi przez COVID-19. Konferencję będzie można śledzić dzięki transmisji on-line na Facebooku, YouTube oraz stronie. Początek transmisji o godz. 10.00.

Pandemia zmieniła gospodarkę, naukę, kulturę, zmieniła także warunki życia OzN. Świat medycyny dostrzega te trendy i dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła swoje wytyczne na temat niepełnosprawności w czasie pandemii. Będzie o nich mówić prof. dr hab. n. farm. Anna Bogucka-Kocka, kierownik Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zdrowie psychiczne

Jednym z najpoważniejszych problemów, jaki nam „zostawia” pandemia to pogorszenie stanu zdrowia psychicznego u tysięcy ludzi. Wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie im teraz pomocy psychologicznej. Ponieważ tradycyjne gabinety są oblegane, a na wizytę trzeba czekać wiele miesięcy, w sukurs terapeutom przychodzi nowoczesna technika. O zastosowaniu nowych technologii telemedycyny i sztucznej inteligencji w profilaktyce i leczeniu zaburzeń psychicznych będzie mówiła podczas konferencji dr hab. n. med. Jolanta Masiak, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Samodzielna Pracownia Badań Neurofizjolicznych).

Przed takimi rozwiązaniami stoi przyszłość, zwłaszcza że w wielu przypadkach dzięki ich zastosowaniu można pomóc ludziom szybciej i skuteczniej. Z tej technologii skorzystała także Fundacja Neuron+ uruchamiając porady psychologów za pośrednictwem strony internetowej stopbarierom.pl.

Z kolei inny z naukowców z lubelskiego UM – prof. dr hab. n. med. Witold Krupski (kierownik II Zakładu Radiologii Lekarskiej) poruszy inny ważny temat dotykający diagnostyki zapaleń płuc w pandemii COVID-19. Jest to jedno z częstszych powikłań, jakie obserwuje się u osób, które zostały zarażone koronawirusem. Choroba płuc jest także częstą przyczyną zgonów chorych na COVID-19.

Edukacja

Pandemia zmieniła gwałtownie również funkcjonowanie polskiej edukacji. Przez wiele miesięcy uczniowie nie chodzili do szkół, które przestawiły się na nauczanie zdalne. Jaki jest bilans zysków i strat tej formy nauczania? Będzie o tym mówić dr hab. Małgorzata Latoch-Zielińska, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (zastępca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej).

Już teraz można powiedzieć, że kampania „STOP Barierom - STOP Covid” spełniła swoje zadanie.

- Zapewniliśmy osobom z niepełnosprawnością i seniorom dostęp do fachowej wiedzy, jak można chronić siebie i innych przed zakażeniem. Udostępniliśmy im kompleksową informację na temat praw, jakie im przysługują w czasie pandemii. Ludzie mogą nie tylko przeczytać interesujące ich informacje, ale i poprosić o pomoc wirtualnego asystenta (chatbota), jeśli coś jest dla nich niejasne. Wszyscy zainteresowani mogli także skorzystać z pomocy ekspertów, w tym prawników i psychologów, którzy pomogli im rozwiązać wiele problemów życiowych – wylicza prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Przydatne informacje

Można powiedzieć, że ta kampania doprowadziła do powstania wspólnego ekosystemu na rzecz dostępności usług dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu wieku lub niepełnosprawności. Chodzi m.in. o portal stopbarierom.pl, gdzie OzN i seniorzy mogą znaleźć wiele przydatnych informacji, nie tylko na temat COVID-19, ale również dotyczących edukacji, pracy, ochrony zdrowia, dostępu do usług i świadczeń socjalnych. Portal jest swego rodzaju przewodnikiem dla tych osób i członków ich rodzin oraz opiekunów i jest systematycznie aktualizowany, w tym w zakresie zmian prawnych.

III edycja ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „STOP Barierom – STOP Covid” na rzecz osób z niepełnosprawnością jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków: Fundacji ORLEN, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego oraz Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Jezioromarzen90@gazeta.pl
    Maja
    08.12.2021, 17:24
    w jaki sposób mogłabym nawiązać współpracę z portalem niepełnosprawni.pl?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas