Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Stabilna praca – silna rodzina”. Ministerstwo ogłasza nabór na pilotażowe projekty, także dla opiekunów

21.10.2021
Autor: inf. prasowa, fot. pexels.com
zamyślona kobieta z ręką przy głowie z przytuloną do boku dziewczynką siedzą w łóżku

Do 12 listopada publiczne służby zatrudnienia mogą składać wnioski na realizację pilotażowych projektów adresowanych m.in. do kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy osób młodych, które ani nie pracują, ani nie chodzą do szkoły. Na projekt „Stabilna praca – silna rodzina” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy 57 mln złotych.

Nabór wniosków rozpocznie się 21 października i potrwa do 12 listopada. Projekt adresowany jest do publicznych służb zatrudnienia – m.in. wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, które chcą wdrożyć nowe metody czy sposoby pomocy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy lub pracodawcom w celu przygotowywania rozwiązań o charakterze systemowym.

Przy realizacji projektów urzędy będą mogły współpracować m.in. z Ochotniczymi Hufcami Pracy, agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi czy organizacjami reprezentującymi interesy pracodawców.

- Rynek pracy przechodzi zmiany, nie tylko te związane z pandemią koronawirusa, ale również z sytuacją demograficzną Polski. Naszym obowiązkiem jest szukanie takich rozwiązań, które w jeszcze większym stopniu uczynią rynek pracy przyjazny rodzinom, przywrócą na rynek osoby do tej pory bierne zawodowo, czy dadzą pracodawcom nowe, elastyczne narzędzia do zatrudnienia pracowników. Ruszamy z pilotażowym projektem, by znaleźć najlepsze rozwiązania do dalszego rozwoju rynku pracy w Polsce – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Także dla opiekunów

W ramach ogłoszonego naboru szczególnie premiowane będą  projekty pilotażowe zawierające rozwiązania skierowane do:

  • osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad dziećmi/osobami zależnymi oraz seniorami, w szczególności rodziców powracających lub wchodzących na rynek pracy,
  • kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, okresie bierności zawodowej związanym z wychowywaniem dzieci,
  • osób młodych do 30 roku życia, z grupy NEET (tj. osoby nieuczące się, niepracujące i nieszkolące się),
  • oraz zawierające rozwiązania wspierające pracodawców w zatrudnianiu pracowników  w formie pracy zdalnej mieszkających na terenach zagrożonych trwałą marginalizacją lub w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Na realizację pilotaży w ramach projektu „Stabilna praca – silna rodzina” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczy tylko w tym roku 57 mln złotych. Środki pochodzić będą z rezerwy Funduszu Pracy. Wybrane projekty będą musiały być zrealizowane do końca 2023 roku.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Dyskryminacja w pracy
    Adas
    12.11.2021, 12:31
    wszyscy pracownicy pobierający rentę którzy nie złożą PIT2 u pracodawcy będą dyskryminowani w pracy, otrzymają niższe wynagrodzenie netto niż ich współpracownicy na takim samym stanowisku z takim samym stażem, wykształcenie i doświadczeniem. Teraz różnica wynosi 44 zł, od 01-01-2022 będzie to ok 200 zł miesięcznie do 425zł.
    odpowiedz na komentarz
  • realista
    gość
    22.10.2021, 09:05
    Dlaczego nikt nie napisze że praca szczególnie dla kobiet 40+ i więcej jest dla znajomków i rodziny. Dla ON jest ochrona i sprzątanie
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas