Medalowe żniwa biało-czerwonych we Włoszech
Worek medali przywiozła z włoskiej Ferrary 28-osobowa polska reprezentacja, która w pierwszej połowie października uczestniczyła w igrzyskach europejskich Eurotrigames 2021 zorganizowanych z myślą o sportowcach z zespołem Downa. To multidyscyplinarne wydarzenie sportowe zgromadziło ponad czterystu uczestników z siedemnastu państw. W składzie polskiej reprezentacji znaleźli sie pływacy (również synchroniczni), lekkoatleci, judocy i tenisista stołowy. Poza biało-czerwonymi i liczną ekipą gospodarzy do walki o zwycięstwa i rekordy przystąpili sportowcy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz USA.
Wyśrubowany poziom na pływalni Beethoven w Ferrarze
Do zaciętej rywalizacji na 25 metrowym basenie Beethoven przystąpiło trzydzieści sześć kobiet i pięćdziesięciu jeden mężczyzn z piętnastu państw, startujących w kategorii T21 (pełna trisomia 21. chromosomu). W tej grupie Polskę reprezentowały trzy pływaczki oraz sześciu pływaków. W odrębnej kategorii - Mozaika (częściowa trisomia 21. chromosomu) ścigały się cztery reprezentantki, w tym nasza multimedalistka Jagoda Litner.
- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu pływaków z zespołem Downa zaprezentowanego w Ferrarze! W najbardziej obleganej konkurencji 50m stylem dowolnym mężczyzn, najszybsi pływacy osiągnęli kosmiczne czasy: 31.32, 32.21 i 32.32 – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji SONI, szefowa polskiej delegacji na Eurotrigames 2021. – Choć daleko nam jeszcze do takich wyników, to chwalimy się progresem, jaki Polacy zrobili od poprzednich mistrzostw w 2019 roku, gdzie tylko jednemu z biało-czerwonych udało się dostać do wyścigów finałowych. W Ferrarze w finałach kibicowaliśmy jedenastokrotnie ośmiu naszym pływakom! Pierwszy raz wystąpiliśmy też z finałowymi sukcesami na długich dystansach (400 i 800m) i w wymagających stylach (motyl i zmienny) – dodała.
Wielu emocji dostarczyły w Ferrarze nasze dwie pływaczki synchroniczne. Debiutując na arenie europejskiej wywalczyły złote medale w duecie oraz brąz w pokazie solowym.
Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej
Drugą obok pływaków najliczniejszą w polskiej reprezentacji grupą byli lekkoatleci, którym w Ferrarze udało się wywalczyć puchar za trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Jedenastu Polaków rywalizowało w kategorii T21 w konkurencjach biegowych i technicznych, udowadniając, że na arenie międzynarodowej pojawił sie silny konkurent, który przełamał dotychczasową dominację ekip włoskiej i portugalskiej. Finalnie biało-czerwoni lekkoatleci zgarnęli na igrzyskach siedemnaście krążków: jeden złoty, siedem srebrnych oraz dziewięć brązowych.
Judocy z ugruntowaną pozycją w czołówce
Znakomicie zawody ukończyła szóstka naszych judoków, którzy już w pierwszym dniu wywalczyli na tatami cztery krążki, w tym dwa srebrne i brązowe. W zmaganiach drużynowych, mających charakter pokazowy, Polacy po przegranej dogrywce z Włochami zajęli ostatecznie drugie miejsce.
Obiecujący debiut na igrzyskach zaliczył też jedyny w polskiej reprezentacji tenisista stołowy.
Igrzyska Eurotrigames 2021 odbyły się w dniach 4-11 października 2021. Ich organizatorem była federacja Sports Union for Athletes with Down Syndrome. Koordynatorem polskiej reprezentacji - Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI).
Partnerami Fundacji SONI w projekcie Zawodnicy z Trisomią 21 na igrzyskach Europy byli: Fundacja PZU, Fundacja Lotto, Lasy Państwowe, World Media, Martes Sport, Arena, 4F, Fundacja im. Brata Alberta, RMF FM, miasto Gliwice oraz wszystkie osoby, które wsparły zawodników na zbiórkach pomagam.pl i zrzutka.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz