Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstaje Centrum Nauki Kopernik

20.07.2007
Autor: Agnieszka Szmerek
Źródło: inf. własna

Ogród na dachu, Park Odkrywców, planetarium - to tylko niektóre z licznych atrakcji zaplanowanych przez twórców projektu Centrum Nauki Kopernik.

zdjęcie: wizualizacja projektu
Wizualizacja projektu

19 lipca 2007 r. oficjalnie przedstawiono końcowy projekt, który wygrał konkurs na budowę centrum nauki w Warszawie. Został on stworzony w pracowni RAr 2 Laboratorium Architektury. Szefem, a jednocześnie autorem projektu jest dr Jan Kubec. Inicjatorami budowy są: Miasto st. Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

zdjęcie: autor projektu, dr Jan Kubec
Autor projektu, dr Jan Kubec

Centrum Nauki będzie pierwszym w Polsce, interaktywnym muzeum techniki, które zamiast pokazywać historię rozwoju nauki, będzie tłumaczyć jak funkcjonuje otaczający nas świat.

zdjęcie: oficjalne przedstawienie projektu
Oficjalne przedstawienie projektu

Budynek Centrum składa się z dwóch modułów w kształcie litery "L", które mają 12 m. wysokości i składają się 3 kondygnacji - jednej podziemnej i dwóch naziemnych. Poza tym będą się tam znajdować: ogród na dachu, otwarte na Wisłę patio z oczkiem wodnym i sceną na wodzie, Park Odkrywców z zabawkami edukacyjnymi, oraz galeria sztuki w południowej części Parku, od strony Mostu Świętokrzyskiego.

zdjęcie: wizualizacja projetu
Wizualizacja projektu

Najmocniejszym akcentem w całej konstrukcji będzie planetarium, którego fasada zostanie zrobiona z rastrowanego, barwnego szkła, dzięki czemu nocą widać będzie złotą, podświetloną kopułę. Za dnia planetarium swoją sylwetką ma przypominać wielki, rudy głaz rzucony na brzeg Wisły. Będzie tam również platforma widokowa, zbudowana na wysokości 16 m.

zdjęcie: wizualizacja projetu
Wizualizacja projektu

W budynkach zaplanowano interaktywne ekspozycje, pogrupowane tematycznie, np. ścieżki dotykowe czy zapachowe, a także wiekowo, np. dla najmłodszych w wieku 3-6 lat i dla starszych. Będą tam również laboratoria pozwalające na samodzielne odkrywanie cudów techniki, przyrody, światła itp. Poza tym swoje miejsce znajdą tam kawiarnie, restauracje, sale konferencyjne i warsztaty.

Poza kwestią dostępności i interaktywnych ekspozycji na podkreślenie zasługuje fakt, że Centrum jest zaprojektowane jako budynek ekologiczny. Podstawą projektu jest założenie zminimalizowania kosztów eksploatacji budynku. Zostanie to zrealizowane m.in. poprzez stworzenie "naturalnego" obiegu powietrza wewnątrz budynku - co ograniczy do minimum system klimatyzacji, a także poprzez celowo zaprojektowane kratery/patia, pełniące rolę porów skóry dla "oddychającego" budynku.

zdjęcie: wizualizacja projetu
Wizualizacja projektu - krater/patio

Również rastrowane szkło, z którego zrobiona będzie kopuła planetarium zostało wybrane celowo - matowa, kolorowa powierzchnia nie będzie stanowiła niebezpieczeństwa ani dla kierowców - oślepianych niejednokrotnie przez odbicie słońca w szklanych ścianach, ani dla ptaków, które nie będą się o nią rozbijać w locie

Wszystkie ekspozycje w Centrum Nauki Kopernik będą całkowicie dostępne dla osób  niepełnosprawnych, łącznie z ogrodami na dachu, mieszczącymi się na wysokości 12 m. Dla lepszego dostosowania budynku Centrum do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, projekt był na bieżąco konsultowany ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, które zgłosiło kilka uwag odnośnie jego dostępności. Podobnie ma być również przy projektowaniu eksponatów, które mają byś w pełni dostępne dla wszystkich zainteresowanych, dlatego też SPI pozostaje w stałym kontakcie z inicjatorami budowy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas