Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja nr 4/2007

05.07.2007

okladka Integracji

W numerze 4/2007

Sezon ogórkowy wcale nie zwalnia nas od podejmowania poważnych tematów. Choć w lipcu i sierpniu media bombardują nas hasłem „wakacje, urlopy”, niestety nie da się aż na tak długo całkiem oderwać od codzienności… Zresztą tak już w życiu jest, że czasem śmiech wywołuje łzy, a żeby dobrze wypoczywać trzeba wcześniej na to zapracować.

Jeszcze w przededniu wakacji dotarła do nas wiadomość o zmianach w ważnej dla naszego środowiska instytucji. Od czerwca mamy nowego prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na naszych łamach rozmawiamy z Ryszardem Wijasem o jego pomysłach i planach związanych z PFRON.
Instytucja ta znaczną część swojego kapitału zawdzięcza tzw. „karom na PFRON”, płaconym przez firmy z otwartego rynku pracy, które w ten sposób wymigują się (niektóre robią to nieświadomie) z obowiązku zatrudniania osób niepełnosprawnych. Temat błędnego koła rynku pracy dla osób niepełnosprawnych podejmujemy nie po raz pierwszy, ale wciąż z nadzieją, że im więcej się o tym mówi, tym szybciej nastąpią zmiany.

Idąc dalej w marzeniach i oczekiwaniach zmian na lepsze, proponujemy lekturę obszernego reportażu ze Stanów Zjednoczonych, gdzie naprawdę wszystkim żyje się po prostu normalnie. Ten kraj budzi w nas różne emocje, najczęściej jednak tęsknotę za lepszym światem. Coś w tym jest! W słonecznej Kalifornii Integracja ma od lat życzliwych przyjaciół – skupionych w organizacji Joni and Friends. To właśnie na ich zaproszenie mieliśmy okazje spędzić w USA kilka pełnych wrażeń i ciekawych odkryć dni, a przede wszystkim spotkać się z Joni Eareckson Tadą, niezwykłą szefową i niezwykłą kobietą…

To były krótkie wakacje od polskiej rzeczywistości, ale i na naszym gruncie coś się dzieje…
Wielkie nadzieje, i to już wpisane w kalendarz 2012 roku premiera oraz „najwyższych czynników państwowych”, rodzą wizje zmian, jakie nastąpią w polskim krajobrazie z okazji organizacji w naszym kraju mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zakładamy, logicznie rozumując, że sportowa megaimpreza to gratka nie tylko dla kibiców, ale także i późniejszych użytkowników dróg, hoteli, stadionów, ulic itp. Próbujemy już dziś nieco pospekulować, jakie konkretne korzyści mogą mieć niepełnosprawni Polacy po EURO 2012.

Póki co, w naszym cyklicznym poradniku podpowiadamy obywatelom aktualnie poszukującym konkretnej pomocy, jak sprawnie poruszać się w gąszczu spraw i urzędowej topografii. Jakie sprawy załatwi nam gmina, z czym zaś należy się udać do powiatu lub urzędu wojewódzkiego. Na pewno warto poczytać też na naszych łamach o tym, jak, miejmy nadzieję, już wkrótce, może uprościć się załatwianie wielu spraw dzięki obsłudze online.

Jednak internet to u nas przede wszystkim wciąż źródło informacji i rozrywki. Któż z nas nie docenia szybkiego dostępu do najnowszych wieści ze świata, a także możliwości podzielenia się z bliskimi najnowszymi dowcipami z sieci czy śmiesznymi filmikami? Pewnie rzadko się zastanawiamy nad tym, czy to, co nas rozśmiesza jest faktycznie śmieszne dla wszystkich. Najczęściej oczywiście nie jest zabawne dla ośmieszanych – Wąchock, czy blondynka stały się pewnymi ikonami dowcipu i zapewne takimi pozostaną – nie czynią wszak tak naprawdę nikomu konkretnemu szkody. Zupełnie inaczej jednak jest, kiedy przedmiotem żartu staje się np. niewidomy, czy dziecko bez rączek… W takiej sytuacji zamiast rozbawienia odczuwamy lub powinniśmy odczuć zażenowanie. Są granice poczucia humoru. Umiejętność wyczuwania tego, co właściwe, by nie bawić się kosztem tych, którym naprawdę nie jest czasem do śmiechu, jest bardzo cenną cechą ludzkiej wrażliwości.

Niepełnosprawność oczywiście nie pozbawia radości życia, piękna i potrzeby dobrej zabawy – przeczytajcie koniecznie relacje z wyborów Miss i Mistera Niesłyszących!
Warto tez zadumać a może zadziwić się historią pewnego seniora – tylko z racji wieku, bowiem jeśli chodzi o pomysł na życie i przygody, pan Stanisław wciąż pozostaje pełnym werwy młodzieńcem. Być może ta historia zainspiruje naszych czytelników do wyjścia z przytulnego, ale może nieco zbyt monotonnego zacisza domowego? Zachęcamy Was gorąco do korzystania z lata. Nawet jeśli (o czym też piszemy w tym numerze) nie wszyscy mogą mówić o wakacjach. Korzystać z lata trzeba na wiele sposobów. Ważne, by ich szukać - samodzielnie lub z naszą pomocą.

Zapraszamy do lektury.

Redakcja

Spis treści numeru 4/2007

FAKTY I OPINIE
Pytanie do... s. 4
Od redaktora s. 5
Z kraju s. 8
Ze świata s. 8
Jak zamówić wysyłkę „Integracji" do domu s. 10
Listy od Czytelników s. 12
Gość Integracji - Ryszard Wijas, prezes PFRON s. 14

SPOŁECZEŃSTWO
Sprawa dla Integracji
- Wolą płacić milionowe kary - dlaczego mimo zachęt i korzyści tak niski jest w Polsce procent zatrudnionych osób niepełnosprawnych? s. 16
- Gra o normalność - Euro 2012 to atrakcja nie tylko dla kibiców - kto skorzysta przy tej okazji? s. 22
Podróże
- Klawe życie w Ameryce - jesteśmy pod wrażeniem amerykańskich rozwiązań i osiągnięć Joni Eareckson Tady s. 24
Bez uprzedzeń
- Wyrzucie humoru – czy zawsze śmiech wychodzi na zdrowie? s. 30
Normalna sprawa
- Kto ma wakacje? - letni wyjazd wart jest wcześniejszych wyrzeczeń s. 34
Felieton
- Chwila z Obecności s. 36
Odwaga życia
- Życie jest okazją - 77-letni Stanisław Marko niestrudzenie podejmuje nowe wyzwania s. 38
Między nami
Zabawa na 102, a nawet 1300 - w Krakowie wybrano Miss i Mistera Niesłyszących s. 42

KULTURA I EDUKACJA
Forum Rodziców
- Niekomfortowe sytuacje - spojrzenia i szepty
- Od czego boli brzuch?
- Buuu! Zguuubiłem się!
- Chłodne podejście do obiadu s. 46
Medytacja
- Kazanie
Internet
- E-podpis - Polacy ciągle czekają na możliwość składania dokumentów urzędowych przez sieć s. 52
Konkurs PTWK
- Książki 2006 roku s. 55
Kalejdoskop
- wybór artykułów, wydawnictw i stron WWW s. 56
Domowa wideoteka
- Gdzie jest Kitty? S. 57

ŻYJMY LEPIEJ
Warszawa bez barier
- Znów rozczarowanie – Krakowskie Przemieście w stolicy wciąż jest niedostępne mimo remontu s. 60
Poradnik
- Letni przewodnik samorządowy - każdy obywatel ma prawo szukać pomocy najbliżej siebie: w gminie, powiecie i województwie, w których mieszka
Rehabilitacja
- Drobne sukcesy - gdy pojawia się pasja, rośnie poczucie własnej wartości
- Radość z dziennikarstwa - ze skromnej pracowni komputerowej wychodzi profesjonalna gazetka s. 68
Zdrowie
- Palący problem – nasze ciało narażone jest na wiele czynników parzących skórę s. 71

CENTRUM INTEGRACJA
Prawnik w redakcji
- Czytelnicy pytają s. 74
Staże i praktyki
- Nauka przed pracą s. 76
Prawo
- Umowa o (tele)pracę s. 78
Bądź na bieżąco
- 80 000 porad
- Przyznanie lokalu socjalnego
- Nie jesteś sam s. 80
Miejsce na ziemi
- Przywracać do życia - na warszawskim Bemowie rodzice wzięli sprawy w swoje ręce s. 88
Ogłoszenia s. 90

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas