„Płytka wyobraźnia to kalectwo” 2007
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zainaugurowało VII edycję kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeganie przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami skoków do wody. W tym roku do akcji aktywnie włączyły się Centra Integracja: Gdynia, Zielona Góra i Kraków, które podczas Dnia Otwartego 4 lipca br. udzielały informacji na temat kampanii oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej w ramach Funduszu Pierwszy Krok wspierającego poszkodowanych w wyniku niefortunnych skoków do wody. Od lipca 2007 r. z Funduszu mogą korzystać - oprócz osób z Małopolski - także niepełnosprawni z województw: pomorskiego oraz lubuskiego.
Do tegorocznej edycji kampanii ponownie włączyła się Straż Miejska oraz nauczyciele. W specjalistycznych szkoleniach przygotowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wzięli udział strażnicy miejscy z 47 komend w całej Polsce, którzy następnie przekazali swoją wiedzę nauczycielom w swoich miastach (łącznie 1600 uczestników zajęć). Podczas szkoleń nauczyciele mogli dowiedzieć się, w jakich miejscach najczęściej dochodzi do wypadków nad wodą, jak prawidłowo skakać oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w wyniku niefortunnego skoku. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali pakiet materiałów edukacyjnych służący do przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań nad wodą. Nauczyciele zostali poinstruowani także jak korzystać z dostępnych materiałów. W ramach kampanii prowadzona jest również akcja plakatowa. Dzięki współpracy z WOPR, organizacjami pozarządowymi i placówkami służby zdrowia plakaty informujące o niebezpieczeństwach wynikających z nierozważnych skoków do wody zawisły w miejscowościach wypoczynkowych oraz na pływalniach na terenie całego kraju.
„Chcąc dotrzeć z przekazem naszej kampanii do jak największej liczby osób, postanowiliśmy zorganizować Dzień Otwarty w Centrach Integracja w Gdyni, Krakowie oraz Zielonej Górze. Na pytania wszystkich zainteresowanych czekali lekarze, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele WOPR, którzy omawiali zasady ratownictwa medycznego i udzielali porad, jak bezpiecznie skakać do wody. W spotkaniach uczestniczyły również osoby, które w skutek skoku do wody doznały trwałego uszkodzenia kręgosłupa” – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Fundusz Pierwszy Krok, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przy współpracy z Fundacją Sue Ryder finansowo wspiera osoby, które w wyniku nieszczęśliwego skoku do wody doznały trwałego uszkodzenia kręgosłupa. Fundusz umożliwia osobom niepełnosprawnym pozyskanie środków, które zwiększą ich niezależność i pozwolą na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie. Głównym źródłem dochodu Funduszu Pierwszy Krok jest prowizja od transakcji dokonanych za pomocą karty płatniczej BISE „Integracja”. 50% prowizji jest przeznaczane na potrzeby Funduszu, dzięki czemu w ciągu blisko 5 lat stypendia otrzymało 37 osób. W roku bieżącym wparcie finansowe - na zakup wózka inwalidzkiego, likwidację barier architektonicznych oraz zakup komputera - przyznano 3 osobom.
Dodatkowe informacje dot. kampanii „Płytka wyobraźnia to
kalectwo” oraz Funduszu Pierwszy Krok dostępne są na stronach
internetowych: www.plytkawyobraznia.pl;
www.niepelnosprawni.pl;
www.sueryder.pl
Na stronie kampanii dostępne są materiały do pobrania (spot
radiowy, spot telewizyjny oraz publikacje).
Dzień Otwarty w Centrum Integracja Gdynia
Dzień Otwarty w Centrum Integracja KrakówKomentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz