Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pracownik potrzebny - jak każdy inny

29.09.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Różne strategie, inna geneza zatrudniania osób z niepełnosprawnością, różnorodna historia firm i polityka kadrowa, ale jedno założenie – osoba z niepełnosprawnością jest pracownikiem potrzebnym, tak jak każdy inny – wynika z badania „Wyrównywanie szans w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. Dobre praktyki pracodawców. Doświadczenia polskie i międzynarodowe”.

Badanie zostało zrealizowane przez zespół Employer Branding HRK, organizacji doradczej w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Było jednym z elementów projektu „Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności”, realizowanego na zlecenie PFRON w latach 2012-2014 przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Barbary Gąciarz.

Zasada różnorodności wśród wartości

- Od początku chcieliśmy być postrzegani jako firma, która inwestuje w zrównoważony rozwój – mówi menedżer ds. HR w firmie Hutchinson.

To międzynarodowa firma, która należy do grupy Total, lidera branży samochodowej, przemysłowej, lotniczej i produktów powszechnego użytku. W bielskim zakładzie Hutchinsona zatrudnione są 34 osoby z niepełnosprawnością, co stanowi 6,5 proc. zatrudnionych. Zasada różnorodności i zakaz dyskryminacji są wpisane w system wartości firmy, ten ostatni także w Kodeks Postępowania Grupy. Na całym świecie w grupie Total organizowane są Dni Różnorodności, a od 2008 roku w dziale HR Grupy funkcjonuje zespół reprezentujący pracowników z niepełnosprawnością. Jego zadaniem jest współpraca z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację i zarządzanie karierą w firmie.

Na liście wartości bielskiego zakładu pracy znajduje się też zapis: „Strategię firmy stanowią, poza zadowoleniem klientów i udziałowców, niezmienne wartości Hutchinson: bezpieczeństwo, jakość, wzajemne zaufanie, długotrwałe relacje, lojalność oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych”.

- Praktycznie od początku istnienia zakładu mamy swoje cele i jednym z nich jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Jest to jedna z podstawowych zasad w naszej polityce. To dla nas naturalne, że te osoby u nas są, będą i że musi być dla nich miejsce. Są częścią społeczeństwa, więc są także częścią naszego zakładu – podkreśla menedżer ds. HR.

Do raportów i sprawozdań włączany jest także wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Cel: utrzymanie zatrudnienia

Równe zasady w zatrudnianiu kobiet, mniejszości i osób z niepełnosprawnością są nie mniej istotne dla niemieckiego oddziału Forda. Od 2003 r. w jego strukturach znajduje się stanowisko menedżera ds. niepełnosprawności, które Ford wprowadził jako pierwszy w Europie. W swoim niemieckim oddziale zatrudnia on 1768 osób z niepełnosprawnością, co stanowi 8 proc. wszystkich pracowników.

Jednym z przykładowych działań z myślą o pracownikach z niepełnosprawnością jest zachowanie pracodawcy w przypadku absencji zdrowotnej - jeśli wyniosła ona 30 dni w ciągu całego roku. Celem jest tu utrzymanie zatrudnienia tej osoby oraz udzielenie jej wsparcia psychicznego, materialnego i medycznego. Czas pracy osoby z orzeczeniem jest elastyczny – może ona pracować na część etatu lub w systemie telepracy.

Katrin, Specialist European Employee Affairs (ang. specjalistka ds. pracowniczych na Europę), jest tetraplegiczką w wyniku wypadku, który zdarzył się już podczas pracy w Fordzie. Zanim wróciła do firmy, jej miejsce pracy zostało przystosowane do jej potrzeb. Część pracy wykonuje w domu, a część w biurze, korzystając wtedy z pomocy asystenta.

– Mamy coroczny proces wyznaczania celów z indywidualną ewidencją wyników. Po 12 latach pracy w departamencie wiadome jest, jakie cele są możliwe do osiągnięcia dla mnie, osoby niepełnosprawnej, a jakie są nierealistyczne – mówi Katrin.

Zdaje sobie także sprawę z ograniczeń, np. dotyczących awansu.

- Pozostają pewne ograniczenia, np. trudniej mi podróżować, a to zawęża mocno liczbę odpowiednich dla mnie stanowisk w obrębie europejskiej kwatery firmy – dodaje.

Duma i zaangażowanie

To tylko niektóre przykłady strategii firm wobec osób z niepełnosprawnością. W ramach badania przeanalizowano praktyki 10 firm i instytucji w Polsce i tylu samo za granicą. W Polsce były to: Altix, Carrefour, Ergo Hestia, Hutchinson, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, NZOZ Rudek, Sodexo, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Firmy zagraniczne to: Allehande Kokken – Dania, Ford – Niemcy, Ikea – Niemcy, Marionnaud Perfumeries – Francja, Thales Group – Francja, Elecricite Reseau Distribution – Francja, Max Hamburgerrestauranger - Szwecja, Rehab Station – Szwecja, Departament Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych – Cypr oraz Parlament Europejski. Wszystkie warte są szczegółowego przyjrzenia się, a ich przykłady mogą służyć pracodawcom, myślącym o wdrożeniu strategii zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

Innym ciekawym wnioskiem, płynącym z badania jest to, że firmy, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnością, są także aktywne w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Doświadczenie zatrudniających osoby z niepełnosprawnością często dowodzi, że niejednokrotnie są to pracownicy bardziej lojalni i odpowiedzialni od innych.

– W centrum telefonicznym IKEA w Niemczech zauważono, że niewidomi lepiej niż pełnosprawni pamiętają szczegółowe informacje i potrafią udzielić ich „od ręki”, natomiast w firmie Carrefour Polska głuchoniemi kasjerzy osiągają często wyższą efektywność niż ich pełnosprawni koledzy – mówi Joanna Kotzian, menedżer zespołu Employer Branding HRK.

Ich duma z zatrudnienia przekłada się na lojalność wobec pracodawcy i zaangażowanie w obowiązki.

Więcej o projekcie na stronie internetowej.

Komentarz

  • To nie jest prawda tylko populizm
    Tomasz
    30.09.2014, 16:49
    To są poprostu brednie i zlepek populistycznych myśli. Stwierdzam to jako osoba niepełnosprawna od lat poszukująca pracy w Polsce i pozostająca bez zatrudnienia. Gdzie w sile wieku tak zwanego produkcyjnego podstawę mojego utrzymania stanowi pomoc rodziny i głodowa renta socjalna. Dziwi mnie, że takie pismo jak Integracja zdobyło się na stworzenie takiej publikacji totalnie oderwanej od rzeczywistości.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas