Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

40-lecie pierwszego polskiego przedszkola specjalnego

15.06.2007
Autor: Agnieszka Szmerek

15 czerwca 2007 r. odbyły się uroczyste obchody czterdziestolecia istnienia Przedszkola Specjalnego nr 208, przy ul. Dzielnej 1A w Warszawie.

zdjęcie: występ dzieci podczas uroczystości
Fot. Agnieszka Szmerek

Na uroczystość przyszli rodzice obecnych i byłych wychowanków, wcześniejsze dyrektorki przedszkola, a także przedstawiciele władz Dzielnicy Śródmieście.
Obecni byli: Bożena Adamczyk – wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie, Piotr Królikiewicz – zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście i Regina Pruszyńska – naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Śródmieście.

Przedszkole rozpoczęło działalność 1 września 1966 r., jako pierwsze w Polsce, eksperymentalne przedszkole specjalne dla dzieci z niepełnosprawnych intelektualnie. Wcześniej edukowanie dzieci upośledzonych uważano za bezcelowe. Według ówczesnej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej uznawano, że nie rozwijają się psychicznie ani umysłowo, dlatego też nie miały prawa do nauki.

Przedszkole nr 208 było pionierskim przedsięwzięciem, które rozpoczęło proces zmiany sposobu postrzegania osób z upośledzeniem umysłowym. Istnienie tej placówki wymagało ogromnej determinacji, pracy i zrozumienia ze strony nauczycieli, rodziców i władz. Nie było wtedy jeszcze struktur organizacyjnych, programów ani wskazówek metodycznych do pracy z dziećmi. Powstawały w tym przedszkolu, po czym były przenoszone do kolejnych tworzonych w kraju placówek. Po czterdziestu latach działalności można śmiało powiedzieć, że eksperyment, jakim było utworzenie tego przedszkola, powiódł się całkowicie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas