Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Superbohater z autyzmem

05.09.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: themighty.com, truthatlas.com, nbcnews.com

Świat komiksowych superbohaterów to świat wielkich wyczynów, nadludzkich umiejętności i niesamowitych przygód. Czy w tym świecie jest miejsce na niepełnosprawność? Okazuje się, że tak! Dowodem na to jest Michael, pierwszy superbohater z autyzmem!

Face Value Comics to seria komiksowych przygód Michaela, którego supermocą jest... autyzm. Bohater posiada analityczny umysł i liczne talenty, a także potrafi patrzeć na otaczającą go rzeczywistość w sposób inny niż większość ludzi. Chłopak musi, jak przystało na superbohatera, ratować świat przed różnymi zagrożeniami, np. kosmitami i robotami, ale też zmagać się z brakiem zrozumienia i problemami w komunikacji z innymi ludźmi.

Komiks z misją

Twórcą komiksu jest Dave Kot z Pensylwanii, sam będący osobą z autyzmem. Jak sam przyznaje, stworzył ten komiks, by pokazać innym ludziom świat osób ze spektrum autyzmu.

- Najbardziej dumny jestem z części jednego z komiksów, w której przedstawiony jest Michael podczas swojego pierwszego dnia w szkole. Rysunek jest do góry nogami. Nie jest to błąd drukarski, ale jak najbardziej zamierzony zabieg. Czytając go, trzeba zmienić perspektywę patrzenia. Tak samo czytelnik musi spojrzeć na autyzm - w sposób zupełnie inny, niż się tego spodziewał. O to właśnie chodziło nam przy tworzeniu tego komiksu - mówił autor w wywiadzie dla portalu TruthAtlas.

Obejrzyj wywiad z Davem Kotem:

Komiks ma też pomagać osobom z autyzmem w samoakceptacji. „Mam autyzm, a nie trzy głowy” – mówi w pewnym momencie Michael. O samoakceptacji mówił też w wywiadzie dla telewizji NBC nastoletni fan komiksu, Brian Rasmuson.

– Sądzę, że te komiksy pomogą ludziom uświadomić sobie, że autyzm to nie tylko niepełnosprawność. Nie jest wszystkim, czym jesteśmy, ale specjalną częścią nas – powiedział Brian.

Nauka mimiki

Drugim ważnym celem jest edukowanie samych osób z różnym stanami ze spektrum autyzmu. Te osoby mają duże problemy z odczytywaniem pozawerbalnych sygnałow, np. mimiki i nawiązywaniem kontaktu wzrokowego. Dlatego też twarze postaci komiksowych są narysowane tak, by dobrze pokazywały rożnego rodzaje stany emocjonalne, które są odpowiednio opisane w tekstowej części komiksu. Dzięki temu czytelnicy w prosty i przyjemny sposób mogą uczyć się, co znaczą konkretne miny i wyrazy twarzy.

Komiks spotkał się z dużym zainteresowaniem i wciągu kilku dni po opublikowaniu jego pierwszej części sprzedał się cały nakład. W tej chwili można nabyć jedynie jego wersję elektroniczną. Trwają prace nad kontynuacją przygód Micheala.

Więcej na stronie internetowej projektu.

Komentarz

  • Autyzm to skrajny egoizm
    Atom
    17.02.2015, 15:30
    Zaburzenia ze spektrum autyzmu widziane są zupełnie inaczej z zewnątrz niż od tzw. "kuchni". W konkretnym przypadku twórczości artystów autystycznych - komiksowe rysunki są najczęściej chaotyczne i pełne emocji negatywnych jak mózgi ich twórców. Mam również do czynienia z taka twórczością...zupełnie oderwaną od rzeczywistości. Być może nasz autystyczny bohater stara się być dobrze odczytanym ale czy odbiór będzie jednoznaczny - nie wiadomo.... życzę mu tego

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas