Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przegłosował. PFRON uratowany

29.08.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

434 posłów głosowało 29 sierpnia 2014 r. w Sejmie za przyjęciem poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dotyczącej zachowania dotychczasowego statusu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2015 r. miały wejść w życie przepisy dotyczące zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu PFRON, który zostałby pozbawiony osobowości prawnej, czyli straciłby zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, np. wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością.

Widok gmachu Sejmu
Posłowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustawy, dzięki której PFRON zachowuje osobowość prawną, fot. Piotr Stanisławski

Żaden z parlamentarzystów nie był przeciwny przyjęciu noweli, która utrzymuje osobowość prawną PFRON, a tylko dwóch z nich wstrzymało się od głosu. O celu tej nowelizacji mówił w Sejmie poseł Sławomir Piechota (PO), w ramach sprawozdania z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Chodzi o utrzymanie stabilnego i silnego systemu zarządzania środkami PFRON, tak, aby podlegało to społecznej kontroli, co z kolei wymaga zachowania osobowości prawnej Funduszu i jego organów, tj. zarządu i rady nadzorczej - tłumaczył.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Brak proponowanych zmian ustawowych groziłby utratą osobowości prawnej przez PFRON, bez zarządu i rady nadzorczej, pozostającym w dyspozycji ministra pracy i polityki społecznej.

Zatrudnienie bez zmian

Minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, uspokajał podczas posiedzenia Sejmu 27 sierpnia, że Fundusz ma środki na obsługę systemu dofinansowań dla pracodawców osób z niepełnosprawnością (SOD). Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych obaw, że pieniędzy będzie w tym roku mniej o 150 mln zł. Zaznaczył także, że jest optymistą jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności.

– Jutro (28 sierpnia – red.) zostaną opublikowane wyniki badań BAEL i potwierdzą one, że zmiana w dofinansowaniach wprowadzona 1 kwietnia br. nie miała wpływu na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest tendencja do przekształcania się zakładów pracy chronionej w firmy bez tego statusu, ale jeszcze raz chcę potwierdzić, że nijak nie wpływa to na zatrudnienie – mówił minister Duda.

Odnosząc się do pytania posła Stanisława Szweda (PiS), minister podkreślił, że system orzeczniczy wymaga zmiany, i na kolejnym posiedzeniu podstolików w ramach okrągłego stołu, 26 września, zostanie zaprezentowany nowy model orzekania.

Komentarz

  • to ci fachowcy będą decydować o orzecznictwie
    olo
    29.08.2014, 12:34
    To "stoliki" świadczeniobiorców będą decydować o reformie orzecznictwa? A czy o kształcie reformy ZUS zdecydują emeryci i renciści? Może więc do zreformowania systemu oświaty zaprosić uczniów. Czy w ministerstwie nie ma fachowców?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas