Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podpisano porozumienie na rzecz poprawy dostępności usług bankowych

26.08.2014
Autor: inf. prasowa

26 sierpnia 2014 r. Związek Banków Polskich i Fundacja Integracja podpisały porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz poprawy jakości obsługi osób z niepełnosprawnością przez sektor bankowy. Głównym celem porozumienia jest systematyczne zwiększanie dostępności usług bankowych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności - zarówno w oddziałach banków, jak i poprzez inne kanały dostępu, a także eliminowanie barier i problemów związanych z korzystaniem przez osoby z niepełnosprawnością z rozwiązań gospodarki elektronicznej. Integracja od lat aktywnie działa na rzecz swobodnego dostępu do usług bankowych.

- Dzisiejsze porozumienie wzmacnia przekaz, że osoba z niepełnosprawnością może w naszym społeczeństwie normalnie funkcjonować – powiedział prezes Integracji Piotr Pawłowski. - Dzieje się tak w momencie, kiedy patrzymy na jej możliwości i próbujemy ograniczenia, które są dookoła, zlikwidować. Ale te ograniczenia można zlikwidować tylko wówczas, gdy jest wiedza, jak to zrobić i są ku temu chęci. Wiedzę dostarczamy od lat audytując m.in. obiekty pod kątem dostępności architektonicznej dla osób z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności.

Stół prezydialny podczas konferencji
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przekazuje podpisane porozumienie Piotrowi Pawłowskiemu, prezesowi Integracji, fot. Agnieszka Fiedorowicz

Kolejnym wyzwaniem są dostępne serwisy internetowe banków. Nie chodzi o to, żeby stworzyć specjalną zakładkę dla osób z niepełnosprawnościami, ale tak przygotować całą stronę, aby był on dostępny dla wszystkich klientów. Mówimy o grupie 5 milionów osób, dla których zmiana technologiczna jest szansą, żeby funkcjonować tak jak reszta społeczeństwa.

Sprawa honoru

Jak podkreślił Piotr Pawłowski, to właśnie w sektorze bankowym można zaobserwować najszybsze zmiany związane z dostosowaniem oferty i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pięciu mężczyzn za stołem prezydialnym, jeden z nich przemawia
- Dzisiejsze porozumienie wzmacnia przekaz, że osoba z niepełnosprawnością może w naszym społeczeństwie normalnie funkcjonować – mówił prezes Integracji Piotr Pawłowski, fot. Łukasz Drozda

- Dla nas, jako sektora bankowego jest sprawą honoru, aby wyjść naprzeciw osobom, które mają różnego rodzaju problemy – podkreślił prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. – Nawet jeśli wymaga to opracowania nowych rozwiązań lub jeśli oznacza to dodatkowe koszty, to myślę, że sukcesywnie uda nam się te problemy rozwiązywać – zapowiedział.

Związek Banków Polskich (ZBP) od wielu lat współpracuje ze środowiskami reprezentującymi osoby z niepełnosprawnością. Dotychczasowe efekty tej współpracy to m.in. powołanie specjalnego zespołu ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki przy ZBP oraz wspólnie wypracowana w 2012 r. pierwsza edycja "Dobrych praktyk obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki". W najbliższych miesiącach ma pojawić się drugie wydanie tej rekomendacji, w którym ważnym aspektem będzie przystosowanie bankowości elektronicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas