Niepełnosprawny protestuje przeciwko wojnie w Iraku
Niepełnosprawny aktor, pisarz i reżyser, Nabil Shaban, w czwartek 27 marca 2003 złożył oficjalną wizytę na Downing Street 10 (siedziba premiera Wielkiej Brytanii - Tony'ego Blaira), aby zwrócić fundusze przyznane mu z rządowego programu Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych na teatralny projekt "The First to Go" ("Pierwsi do wyjścia").
Artysta zdecydował się na zwrot pieniędzy i przerwanie realizacji projektu, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko wojnie w Iraku, w której Wielka Brytania bierze aktywny udział.
Inspiracją do "Pierwsi do wyjścia" była masowa eksterminacja osób niepełnosprawnych przez nazistów w czasach Trzeciej Rzeszy. Shaban napisał scenariusz, gdyż nikt wcześniej nie pokazał holocaustu niepełnosprawnych. To osoby niepełnosprawne jako pierwsze zginęły w komorze gazowej, a cała technologia i gaz Cyklon B stworzone został właśnie w celu masowej eksterminacji tej grupy ludzi.
Pomysł narodził się 15 lat temu, a pierwszy scenariusz (do sztuki teatralnej lub filmu) powstał w 1996 roku. Jednak dopiero we wrześniu zeszłego roku Shaban uzyskał dotację w wysokości 50 000 funtów (całkowity koszt projektu) z rządowego programu na realizację przedsięwzięć Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.
Po rozpoczęciu wojny w Iraku, Nabil Shaban postanowił publicznie zwrócić przyznaną mu dotację. Jego zdaniem wojna jest niesprawiedliwym, nieprawnym i moralnie nagannym atakiem na suwerenne państwo.
Na stronie Ouch! ( internetowego serwisu dla osób niepełnosprawnych BBC) Shaban powiedział:
"Musiałem pokazać, że jestem gotowy poświęcić moją sztukę w celu powstrzymania Busha i Blaira
przed wielką kradzieżą irackiej ropy, po to, aby uratować brytyjską demokrację i uszanować
międzynarodowe prawo, honor i moralność."
Neil Shaban - niepełnosprawny aktor, współzałożyciel "The Graeae Theatre Company" - pierwszego i do tej pory głównego, profesjonalnego, narodowego teatru aktorów niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii. Występował w wielu telewizyjnych i kinowych filmach, a także w radio. Jest reżyserem i producentem filmowym, a także autorem sztuk teatralnych. W grudniu 1997 roku został mu przyznany honorowy doktorat Uniwersytetu w Surrey za nowatorstwo w dziedzinie sztuk wizualnych i zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych.
Źródło: BBC Ouch!
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz