Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lodołamacze 2007 rozdane

18.05.2007
Źródło: POPON

17 maja 2007 r. poznaliśmy laureatów Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2007, organizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Wielka Gala w warszawskich Łazienkach zgromadziła wiele osób ze świata polityki, mediów i organizacji pozarządowych. Nie oni jednak byli bohaterami wczorajszego wieczoru, ale laureaci Konkursu.

- Ideą naszego konkursu jest nagradzanie i propagowanie pracodawców, dla których konieczność łączenia sfery biznesu ze sferą etyki jest naturalna i oczywista, którzy tworząc nowe i wysokiej jakości miejsca pracy, dostrzegają sens i konieczność rehabilitacji osób niepełnosprawnych - powiedział Jan Zając Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców osób Niepełnosprawnych.

Według Marii Kaczyńskiej, Małżonki Prezydenta RP – patronki honorowej konkursu, takie ogólnopolskie inicjatywy są bardzo potrzebne. - Jestem pewna, że dzięki nim, coraz więcej firm będzie otwierało drzwi przed niepełnosprawnymi – dodała.

W tym roku niezależna kapituła dokonała wyboru w czterech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy, Pracodawca Nieprzedsiebiorca oraz Pracodawca Osoba Niepełnosprawna. Ponadto przyznane zostały dwie dodatkowe statuetki: Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny.

Kategoria Zakład Pracy Chronionej

Zelan Antoni Zieliński w Nakle nad Notecią. Kapituła uznała, że firma Zelan pozytywnie wyróżnia się ilością niepełnosprawnych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych. Ponad połowa pracowników firmy wzięła udział w szkoleniach zawodowych. Równocześnie doceniła fakt, iż pracodawca wyróżnia się pod względem współpracy z lokalnym samorządem.

Kategoria Otwarty Rynek Pracy

Zakład Mechaniki i Elektroniki „Zamel” z Pszczyny. Kapituła uznała, że firma skutecznie łączy sukces ekonomiczny z pracą na rzecz osób niepełnosprawnych. Pracodawca funkcjonując na otwartym rynku pracy wyróżnia się bardzo wysokim wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Uwagę Kapituły zwrócił również fakt, iż firma Zamel oferuje swoje usługi nie tylko na rynek ogólnopolski, ale również europejski, co jest dowodem jej sprawnego funkcjonowania. Z drugiej strony bardzo silnie działa na rzecz środowiska lokalnego, wspierając drużyny sportowe, szkoły i akcje charytatywne na rzecz osób niepełnosprawnych. Zakład pozytywnie wyróżnia się również odpowiednim przystosowaniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Kategoria Pracodawca Nieprzedsiebiorca

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Kapituła uznała, że działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przyczynia się do stworzenia wizerunku urzędnika profesjonalisty wrażliwego na ludzkie potrzeby, za wieloletnią działalność z osobami i na rzecz osób niepełnosprawnych, profesjonalizm, życzliwość dla osób niepełnosprawnych, za wielkie serce i wsparcie okazywane niepełnosprawnym. Kapituła uznała, że działalność Ośrodka stanowi dla innych urzędów doskonały przykład tego jak, instytucje publiczne powinny wypełniać misję, jaką jest pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Członkowie Kapituły podkreślają, że działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie „jest widoczna w mieście”, co w przypadku dużych miast jest niezwykle trudne.

W tej kategorii Kapituła postanowiła przyznać dodatkowe wyróżnienie dla Fundacji „Praca dla Niewidomych” – Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej w Stanisławowie.

Kapituła zaznaczyła, że Fundacja prowadzi swoją działalność na rzecz niepełnosprawnych na terenie szczególnie trudnym, jakim są obszary wiejskie. Przyznanie wyróżnienia jest wyrazem, iż Fundacja dostrzega i rozumie problemy niepełnosprawnych w małych społecznościach.

Kategoria Pracodawca Osoba Niepełnosprawna

Anna i Radosław Olakowie właściciele pubu integracyjny „Dwie Dłonie” w Łodzi. Kapituła podkreśla, że twórcy pubu autentycznie integrują świat słyszących z niesłyszącymi. Forma działalności przyjęta przez Annę i Radosława Olaków jest przykładem nowatorskiego podejścia do problemów niepełnosprawnych. Działalność pubu przyczynia się do tworzenia społeczności, która w sposób niezwykle ciekawy i innowacyjny sposób pokazuje świat ludzi niesłyszących i stanowi pomost między dwoma światami.

Super Lodołamacz

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kapituła uznała, że praca niepełnosprawnych w fundacji najlepiej propaguje właściwą politykę personalną wobec tej grupy. Nagroda ta jest również wyrazem uznania dla Pani Anny Dymnej za niezłomną postawę i pracę na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.

Lodołamacz Specjalny

Ks. Krzysztof Bąk Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. Kapituła uznała, że ks. Krzysztof Bąk swoją wieloletnią działalnością buduje środowisko przyjazne osobom niepełnosprawnym, spieszy z pomocą duchową i materialną wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas