Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warsztaty „Miasta Bez Barier” w Gdańsku

18.05.2007
Autor: dr inż. arch. Marek Wysocki, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

W dniu 22 maja 2007 roku Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej organizuje czwarte już Warsztaty Studenckie „Miasta Bez Barier”. Warsztaty odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego i JM Rektora Politechniki Gdańskiej Prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia.

ulotka reklamująca warsztaty

Warsztaty „Miasta Bez Barier” są elementem realizowanego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej programu „Projektowanie przestrzeni wspólnej”, propagującego wrażliwość społeczną na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych, a tym samym tworzenia przestrzeni bez barier. Program realizowany jest przy udziale osób niepełnosprawnych, co pozwala likwidować nie tylko bariery przestrzenne, ale również te, które tkwią w nas samych, czyli bariery mentalne. Tworzenie przestrzeni wspólnej, to zauważanie potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się. Każdy może przyczynić się do tworzenia przyjaznej przestrzeni, jeżeli pomyśli w swoim otoczeniu o istnieniu osób niepełnosprawnych oraz w jaki sposób można im wyrównać szanse w poruszaniu się w przestrzeni miasta, biura czy sklepu lub restauracji. Często nie zdajemy sobie sprawy, że źle zaparkowany samochód czy nisko zawieszony szyld reklamowy może być przeszkodą dla osoby niewidomej, a osobie poruszającej się na wózku uniemożliwić przejazd. Tworząc udogadniania dla jednej grupy niepełnosprawnych tworzone są bariery dla osób z inną niepełnosprawnością. Ten konflikt jest często zauważalny na przejściach dla pieszych. Z jednej strony stosuje się obniżenia krawężników, które ułatwiają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich, a dla niewidomych mogą stać się zagrożeniem, gdy nie zauważą, że wkroczyły na jezdnię.

Tegoroczne warsztaty odbędą się na terenie historycznego centrum Gdańska. Studenci wraz z osobami niepełnosprawnymi będą analizować dostępność miasta pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Sprawdzą czy Gdańsk, a w szczególności czy jego centrum jest przyjazne osobom o ograniczonych możliwościach w poruszaniu się. W tym celu usiądą na wózkach inwalidzkich i przejadą siępo ulicach Głównego i Starego Miasta. Część studentów założy opaski na oczy, by w ten sposób poznać odczucia osób niewidomych. Swoje uwagi na temat dostępności przekażą zaraz po zakończeniu zajęć terenowych podczas dyskusji w Sali Rady Miasta w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie 1 (godz. 13.30-15.00).

Drugi dzień warsztatów, to badanie dostępności obiektów Politechniki Gdańskiej. Studenci z powołanego w marcu 2007 roku Międzywydziałowego Koła Naukowego „TDC – Technika dla człowieka” rozpoczną realizację swojego projektu „Politechnika bez barier”. Celem projektu jest rozpoznanie barier przestrzennych na uczelni, a następnie wskazanie sposobu ich likwidacji. Studenci będą tworzyć mapę dostępności Politechniki Gdańskiej, aby w ten sposób ułatwić studentom niepełnosprawnym naukę na jedynej w regionie uczelni technicznej.

Program warsztatów „Miasta Bez Barier” – 2007:

Wtorek, 22 maja 2007 r
miejsce: Sala Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1
10.00 – Otwarcie warsztatów przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza,
10.15 – Szkolenie dot. bezpiecznego poruszania się na wózkach inwalidzkich – prowadzenie Marek Pinczyn z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji
10.30 – Wykład wprowadzający w tematykę warsztatów i losowanie zadań – prowadzenie Marek Wysocki z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
11.00–13.00 – Zajęcia terenowe
13.00–13.30 – Przerwa na posiłek
13.30–15.00 – Dyskusja na temat zauważonych barier architektonicznych
15.00 – Zakończenie warsztatów

Środa, 23 maja 2007 r.
miejsce: sala 300 Gmach Główny Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk-Wrzeszcz
12.30 – rozpoczęcie warsztatów
13.00–14.00 – zajęcia terenowe: poszukiwanie barier architektonicznych na terenie uczelni,
14.30 – podsumowanie warsztatów i dyskusja
16.00 – zakończenie

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas