Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z tą kartą parkingową? Sprawdzamy: Kraków

04.07.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Nowe przepisy o kartach parkingowych skutkują zwiększonym ruchem w urzędach. Sprawdzamy, jak urzędnicy są na to przygotowani. Dziś: Kraków. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie dziennie obsługuje około 80 do 100 osób, osobiście i telefonicznie, które zgłaszają się w sprawie wydania nowej karty parkingowej lub chcą zasięgnąć informacji na ten temat.

- Jesteśmy fizycznie i technicznie przygotowani do obsługi zwiększonej liczby osób zainteresowanych uzyskaniem nowej karty parkingowej – informuje nas Rafał Wardęga, przewodniczący krakowskiego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Na chwilę obecną do Zespołu wpłynęło 25 kompletnych wniosków, natomiast znacznie więcej osób pyta lub dzwoni, chcąc uzyskać informacje o zmianach, jakie weszły w życie 1 lipca. Spora liczba osób pobiera również druki wniosków o wydanie karty parkingowej i formularze opłaty.

Rafał Wardęga podkreśla, że klientów w tym zakresie obsługuje dwóch pracowników, a w rezerwie pozostają inni, którym zmieniono zakres obowiązków, aby w razie zwiększonej liczby klientów mogli pomóc w ich bieżącej obsłudze.

- Szacuję, iż w okresie od 1 lipca do 31 grudnia br. wydamy około 3100 kart parkingowych. Liczba osób, które będą musiały się na nowo orzekać na chwilę obecną jest nie do przewidzenia i zależy tylko i wyłącznie od wykładni przepisów, której dokonać ma Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – mówi przewodniczący Zespołu.

Nowe przepisy z pokorą

Nadal bowiem nie jest jasna sytuacja osób, które posiadają orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu schorzeń określonych symbolami przyczyn niepełnosprawności 04-O, 05-R, 10-N i wskazanie do karty parkingowej wydane przed 1 lipca br. Nie wiadomo, w jakim trybie tego rodzaju orzeczenia miałyby być weryfikowane.

– Nie wiadomo również, jak traktować osoby posiadające orzeczenia ze starymi symbolami przyczyn niepełnosprawności O, R, N, § 26 pkt. 1 lit. a itd. – zaznacza przewodniczący krakowskiego Zespołu.

W jego ocenie większość osób z pokorą przyjmuje wprowadzenie nowych przepisów, rozumiejąc zamysł, jaki przyświecał ustawodawcy. Być może pomogła w tym także kampania informacyjna na temat nowych zasad wyrabiania kart parkingowych, przeprowadzona przez Zespół w BIP, prasie, telewizji lokalnej i telewizji tramwajowej.

- Większość osób wie o wprowadzonych zmianach, a niedoinformowanym na bieżąco udzielamy wskazówek w tym zakresie – mówi Rafał Wardęga.

Trafić do najbardziej potrzebujących

Istotą rzeczy w nowych przepisach, według Bogdana Dąsala, pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, jest to, by ta zmiana trafiła do tych, którzy faktycznie najbardziej tego potrzebują.

– Ta zmiana, która ma w tej chwili miejsce, jest jak najbardziej pożądana nie tylko przez środowisko osób z niepełnosprawnością, ale też przez ogół społeczeństwa. Karta parkingowa jest bardzo ważnym dokumentem dla osób niepełnosprawnych i bardzo ułatwia im funkcjonowanie. Na samym środowisku osób niepełnosprawnych ciążyło odium nadużyć tych uprawnień. Mam nadzieję, że dzięki tej zmianie trafimy do najbardziej potrzebujących – mówi Bogdan Dąsal.

W jego opinii ta zasada winna towarzyszyć wprowadzaniu wszystkich ulg w całym systemie. Za przykład podaje wypracowywanie systemu uprawnień do ulgowego abonamentu w strefach płatnego parkowania w Krakowie.

– Gdy zasady były zbyt luźno określone, niepełnosprawny rekordzista miał zarejestrowanych na siebie 14 samochodów – mówi.

Obecnie wykupienie ulgowego abonamentu dla osób z niepełnosprawnością w Krakowie kosztuje 2,5 zł miesięcznie. Pełnomocnik zaznacza, że kwestia ta wiąże się przede wszystkim z problemami dużych metropolii, gdzie jest ogromny problem z parkowaniem.

– W Krakowie w tej chwili dochodzimy do masy krytycznej, jeśli o to chodzi. Jest deficyt miejsc parkingowych, a istotą zmian jest, by te miejsca czekały na osoby z niepełnosprawnością - mówi Bogdan Dąsal. - Każda regulacja powinna być po pierwsze mądra, a po drugie winna trafiać do tych, którzy naprawdę jej potrzebują – konkluduje.


Przeczytaj nasz poradnik, w którym tłumaczymy, kto i jak może zdobyć kartę parkingową.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • informacja mało czytelna
    tadeusz Orzechowski
    04.05.2015, 13:32
    gdzie są druki na opłatę ewidencyjną i za wydaniekarty proszę o amailowe przesłanie blankietów
    odpowiedz na komentarz
  • karta
    Maciej
    09.04.2015, 11:14
    Mam w orzeczeniu N/R, na wózku od 15 lat, autem jeżdżę 6. Pojechałem do biura ds Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie po wniosek, a kobieta mi daje wszystkie papiery i mówi że na komisje mam iść, do lekarzy itp. Zgłupiałem. Czyli moje orzeczenie wydane w 2003 r. na stałe jest nieważne?
    odpowiedz na komentarz
  • I zadzwoniłem do...
    Ynio
    09.07.2014, 13:13
    ...powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności i otrzymałem odpowiedź odpowiedź, że osoby z orzeczonym- przez zespół- znacznym stopniem niepełnosprawności wg kodów 'R" 'N'.Nie będą musiały stanąć na komisję, tylko pocztą będą mogły przesłać wypełniony formularz, wraz z aktualnym zdjęciem .I tak powinno być . Hej ;)))
    odpowiedz na komentarz
  • odpowiedź
    ktosik
    08.07.2014, 09:48
    tu jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 czerwca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
    odpowiedz na komentarz
  • Kompletna klapa?
    zqkla
    04.07.2014, 12:21
    W Opolu brak wniosków na wydanie nowej katy parkingowej a Powiatowy Zespół nie uznaje starych orzeczeń z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i każą składać wnioski o wydanie nowego orzeczenia, tylko ja się pytam jakim prawem i na jakiej podstawie? Jak zwykle w Polsce bywa, wolna amerykanka i bezprawie, gdzie kazdy sobie interpretuję tego bubla prawnego jak mu pasuje?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas