Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pobiegli po zdrowie po raz 14. Onkobieg pobił kolejny rekord

13.09.2021
kobieta klęczy na jednym kolane i wiąże sportowego buta

12 września, w niedzielę, po raz czternasty Polacy – i nie tylko – pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 14 lat, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

2200 zarejestrowanych Onkobiegaczy pokonało łącznie 13 356 km co przełożyło się na kwotę 201 340 złotych! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem wspólnie pokonanych kilometrów, a także zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznaczy na wsparcie podopiecznych i profilaktykę. 

Wymiana doświadczeń

Tegoroczny Onkobieg, podobnie jak w zeszłym roku organizowany był w czasach niepewnych pod względem bezpieczeństwa związanym z pandemią COVID-19. Dlatego każdy uczestnik sam decydował o trasie i dystansie jaki pokona w ciągu 60 minut. Ważne było, aby swoją aktywność podjąć 12 września między godziną 7:00 a 13:00.

W tym samym czasie, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Aleksandra Kurowska, Maciej Orłoś, Kamila Ryciak i Filip Antonowicz. Chwilę później na scenę zostali zaproszeni pierwsi goście: prof. Piotr Rutowski z Narodowego Instytutu Onkologii i prof. Waldemar Priebe - Professor of Medicinal Chemistry, Department of Experimental Therapeutics, Division of Cancer Medicine, University of Texas MD Anderson Cancer Center wraz z organizatorami wydarzenia Kamilem Doleckim i Szymonem Bubiłkiem ze Stowarzyszenia Sarcoma. Tym akcentem organizatorzy podkreślili współpracę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju nauki, wymiany doświadczeń i edukacji lekarzy.

Różne znaczenie wydarzenia

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 40-sto osobowych zespołach. W myśl hasła „Razem po zdrowie” Onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry, oznaczając swoje zdjęcia w Social Mediach hashtagiem #Onkobieg.

- Onkobieg ma różne znaczenia. Dla jednych może oznaczać kolejny krok podczas leczenia w drodze po zdrowie. Dla innych zaś, jest wyrazem solidarności z tymi pierwszymi, którzy mierzą się z chorobą – wspominał ze studia Onkobiegowego Szymon Bubiłek, organizator ze Stowarzyszenia Sarcoma.

Prosto ze studia w Warszawie transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a w tym roku było ich naprawdę wielu. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania a także pacjenci i przedstawiciele instytucji państwowych. Wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli, m.in.: Anna Krupka - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu; Sławomir Gadomski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Katarzyna Kozioł - dyrektor Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta; prof. Anna Raciborska - kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka; prof. Andrzej Rutkowski - naczelny specjalista chirurg NIO; dr Paweł Koczkodaj - ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem NIO; dr Michał Sutkowski - prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, prodziekan ds. rozwoju Wydział Medyczny - Uczelnia Łazarskiego. 

Atrakcje podczas Onkobiegu

W całej Polsce odbyło się wiele startów, w których udział wzięły całe pokolenia. Onkobieg z roku na rok wzrasta jako społeczność, która z jednej strony dba o zdrowie a z drugiej jest wrażliwa na potrzeby innych.

- Podczas przygotowywań do 14. edycji mieliśmy mnóstwo telefonów z całej Polski od osób, które organizowały się wokół różnych ośrodków medycznych na znak solidarności z pacjentami – dodała Ewa Styś ze Stowarzyszenia Sarcoma. 

O mistrzowską rozgrzewkę ze studia w Warszawie zadbał sportowiec i ambasador Onkobiegu Michał Derlicki – sportowiec, aktor filmowy i teatralny. O spektakularne tło muzyczne zadbał zespół Beyond Relief, a także Julia Prabucka – piosenkarka i była pacjentka.

Organizatorzy zadbali o łączenia online z wybranymi miejscami w Polsce, aby choć w jakiejś mierze ukazać rozmiar i charakter wydarzenia. Biegacze z Polanicy Zdrój na czele z Martą Manowską i spora grupa z Ustronia Morskiego przesyłali pozdrowienia dla wszystkich Onkobiegaczy. Cała relacja ze studia w Warszawie wraz z łączeniami dostępna jest na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma, a także Facebooku Onkobiegu.

- Dziś pobiegliśmy po raz 14. i coraz większymi krokami zbliżamy się do pełnoletności Onkobiegu. Każda edycja Onkobiegu jest nieco inna ze względu na organizację, ale wszystkie mają tę samą ciepłą atmosferę, która zarazem cieszy i wzrusza. Razem po zdrowie dla pacjentów i profilaktyki – powiedział Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Sarcoma, organizator Onkobiegu. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas