Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

10.09.2021
Autor: Redakcja, fot. pexels.com (1,2), Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski (3,8), EFF Integracja Ty i Ja (4), Ilona Berezowska (5), www.plura.pl/press-room (6), Renata Dąbrowska (7)
osiem fragmentów zdjęć, w tym: Marek Plura, Kasia Rogowiec, Róża Kozakowska, postać na wózku na zaciemnionym tarasie, stadion w Tokio

Czy reforma DPS oznacza ich likwidację?; „W najbliższym czasie nie czekają nas zmiany w obszarze deinstytucjonalizacji”– uważa senator Marek Plura; Obejrzyj film o kard. Wyszyńskim w PJM wraz z... napisami dla osób słyszących; Ceremonia zamknięcia igrzysk w Tokio. Katarzyna Rogowiec z nagrodą specjalną! Więcej informacji z drugiego tygodnia września znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Czy reforma DPS oznacza ich likwidację?

Czy domy pomocy społecznej czeka likwidacja? Czy ich pracownicy i mieszańcy trafią na bruk? Takie obawy często pojawiają się przy okazji procesu deinstytucjonalizacji. Jednak, to nie tego procesu trzeba się bać, ale… jego braku.  

Tokijskie opowieści. Historia Wadad, czyli Japonia niezupełnie halal

Znicz paraolimpijski już zgasł, niedługo tokijskie opowieści zamienią się w pekińskie, a na horyzoncie widać także te, które będę tu snuła znad filiżanki café au lait przy małym stoliku, z krzesła zwróconego w stronę ulicy, by obserwować życie Paryża. Przyszła pora, by podsumować wydarzenia z tokijskiego zaplecza i biura prasowego. Jeszcze nie moimi słowami. Dzisiaj zapraszam do przeczytania o Wadad, którą poznałam w toalecie toru wyścigowego. Obiekt, na którym swego czasu odbywały się wyścigi F1, nie ma komfortki, ale nie ma też czegoś jeszcze.

Najważniejsze wydarzenia

Ponad 5 dni opieki wytchnieniowej w placówce skutkuje odebraniem opiekunowi świadczenia pielęgnacyjnego?

Jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnością, pobierającym np. świadczenie pielęgnacyjne? Musisz wiedzieć, że jeśli skorzystasz z opieki wytchnieniowej dłużej niż 5 dni w tygodniu, w ramach której osoba, którą się opiekujesz będzie umieszczona w placówce całodobowej, możesz stracić prawo do pobierania świadczenia. Wyjaśnia tę kwestię Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

„W najbliższym czasie nie czekają nas zmiany w obszarze deinstytucjonalizacji”– uważa senator Marek Plura

- Z całą pewnością nie czekają nas zmiany w najbliższym czasie w obszarze deinstytucjonalizacji. Przez dwa lata będzie projekt pilotażowy dotyczący nowej funkcji domów pomocy społecznej w projektowanym nowym systemie usług społecznych – mówi senator Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Praca

Czy rynek pracy w pełni wykorzystuje potencjał dyslektyków?

Osoby z dysleksją cechują się między innymi dużą kreatywnością, komunikatywnością, ciekawością świata i rozwiniętą empatią – czyli kompetencjami miękkimi pożądanymi w dynamicznym i coraz bardziej zdigitalizowanym środowisku biznesowym. W dobie największego od 15 lat niedoboru talentów dyslektycy stanowią więc cenną grupę kandydatów. 75% z nich uważa jednak, że proces rekrutacyjny, ze względu na swoją formę, często stawia ich w niekorzystnej pozycji już na starcie.

Kultura

Obejrzyj film o kard. Wyszyńskim w PJM wraz z... napisami dla osób słyszących

Fundacja FONIS z Wrocławia przygotowała film w polskim języku migowym pt. „Non possumus” o kardynale Wyszyńskim. W produkcji wystąpili niesłyszący aktorzy - amatorzy. Dla osób słyszących do filmu dodano napisy. Można go obejrzeć bezpłatnie na YouTube.com. 

Koszalin: 18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” potrwa do niedzieli

33 filmy konkursowe i osiem seansów dodatkowych zostanie pokazanych podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego (EFF) „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie. 18. odsłona festiwalu potrwa do niedzieli, 12 września – poinformowano na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).  

Jak przez sztukę pracować z osobami z niepełnosprawnością?

Tegoroczna edycja warsztatów arteterapii organizowanych od ponad 10 lat przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie dopiero się rozkręca! Odbędzie się kilkanaście inspirujących spotkań z najlepszymi trenerami – praktykami arteterapii w Polsce. 

Sport

Igrzyska w Tokio zakończone. Kibice powitali sportowców

7 złotych medali, 6 srebrnych i 12 brązowych (lub 11 – o czym dalej) i 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. To dorobek reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020.  

Ceremonia zamknięcia igrzysk w Tokio. Katarzyna Rogowiec z nagrodą specjalną!

W Tokio zgasł znicz paraolimpijski. Podczas ceremonii zamknięcia miał miejsce polski akcent. Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego odebrał w imieniu Katarzyny Rogowiec, dwukrotnej mistrzyni paraolimpijskiej, nagrodę i tytuł „I’m Possible”.

Relacje

Paraolimpijscy medaliści [GALERIA]

5 września zakończyły się XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Nasi sportowcy przywieźli z nich 25 medali. Zobacz na zdjęciach, kto i jakiej barwy krążek wywalczył dla Polski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas