Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tokijskie opowieści. Stołówka jak przygoda. Co jadają paraolimpijczycy w Tokio?

04.09.2021
Autor: Ilona Berezowska z Tokio, fot. Aleksandra Tecław (6), Renata Kałuża (1), Lucyna Kornobys (2)
Cztery zdjęcie tac z różnego rodzaju jedzeniem

Czy żywność bezglutenowa, nabiał bez laktozy i posiłki dla wegan są łatwo dostępne w Japonii? Czy paraolimpijczycy mają wybór? – zapytała nas Czytelniczka Integracji.

Sprawdzanie, co my tu właściwie jemy, zaczynam od własnego hotelu. Jest częścią sieci, która prowadzi podobne hotele w 25 lokalizacjach. Informacje hotelowe podkreślają, a obsługa przypomina przy każdej okazji, że wszystkie wypieki to unikatowe receptury i na dodatek powstają od podstaw wczesnym rankiem. Niestety, nie ma opcji bezglutenowej, a w recepturze widnieje również mleko. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla osób o szczególnych potrzebach dietetycznych.

W sklepach z gotowymi posiłkami jest szeroki wybór produktów ryżowych. Od słodyczy, przez chipsy do całych zestawów obiadowych. Wegetarianie bez problemu znajdą coś dla siebie, weganie już niekoniecznie. Jajka i ryby są wszechobecne. Próżno szukać tu również oznaczeń, która żywność jest halal.

Większy wybór mają sportowcy. Polscy paraolimpijczycy mieszkali zarówno w wiosce olimpijskiej w Tokio, jak i w hotelach w rejonie welodromu w Izu, 200 km od Tokio. Kolarze nie mieli szerokiego wyboru posiłków bez określonych składników. Także weganie nie czuli się do końca usatysfakcjonowani.

Oto zdjęcia ze stołówki kolarskiej autorstwa Aleksandry Tecław – przewodniczki niewidomej Justyny Kiryły:

Taca z jedzeniem ze stołówki, na niej m.in. tosty, dżemy, arbuz, kawa, ciasto, mleko migdałowe

Lada na stołówce z różnymi warzywami

Stołówka hotelowa. W szklanych pojemnikach różnego rodzaju soki

Stołówka hotelowa. Do wyboru różnego rodzaju rogaliki

Stołówka hotelowa. Tzw. szwedzki stół z różnymi produktami

Stołówka hotelowa. Różnego rodzaju desery do wyboru, ale w bardzo małych ilościach na talerzykach

Tak wyglądał posiłek weganki, brązowej medalistki paraolimpijskiej, Renaty Kałuży:

Taca z talerzami z jedzeniem, m.in. brokuły, starta marchew, ziemniaki, grzybki, obok leżą sztućce

Stołówka w wiosce paraolimpijskiej w Tokio oferuje pełen wybór.

- W wiosce wybór jest wręcz ogromny. Jest kuchnia japońska i azjatycka. Są posiłki europejskie, z dominacją kuchni włoskiej, bo jednak spaghetti czy pizza są popularne wszędzie. Jest stoisko z jedzeniem halal i oferta dla osób, które spożywają produkty bezglutenowe i bez laktozy. Myślę, że weganie również mają wybór. Są stoiska, gdzie można sobie samodzielnie komponować sałatki zarówno z warzyw, jak i owoców. Ci, którzy nie jedzą mięsa, ale jedzą ryby, mają z czego wybierać. Jest absolutnie wszystko. Przyznaję, że nie potrafię nawet nazwać wszystkich tych ryb. Doskonałe są tu krewetki – mówi sekretarz generalna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Paulina Malinowska-Kowalczyk. – Dla mnie osobiście hitem jest przepyszne awokado, pokrojone w kostkę i gotowe do dodawania do sałatek. Zdumiał mnie ogromny wybór przypraw. Niektórych w ogóle nie znam. Stołówka również może być przygodą – dodaje.

Milena Olszewska, łuczniczka, także dostrzegła spore stoisko z produktami bezglutenowymi.

- Ja akurat codziennie na śniadanie jem owsiankę. Jem też jajka i twaróg. Wieczór kończy się sushi. Mnie to nie dotyczy, ale widziałam na stołówce zarówno jedzenie bezglutenowe, jak i nabiał bez laktozy. Nasi gospodarze bardzo się postarali i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Milena Olszewska.

- To ja podsumuję krótko. Tu jest po prostu wszystko, z całego świata i bardzo dobre – mówi Lucyna Kornobys, wicemistrzyni paraolimpijska.

Oto przykład posiłku w wiosce na zdjęciach Lucyny Kornobys:

Taca z talerzami z jedzeniem, m.in. sushi, smażoną rybą, brokułami, wodorostami, a także owoce. Obok leżą sztućce

Taca z różnego rodzaju jedzeniem, w tym: spaghetti z sosem, brokuły, ryba, budynie, coś do picia

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas