Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozpoczyna się drugi tydzień Festiwalu Łódź Czterech Kultur

12.06.2014
Źródło: inf. prasowa

Za nami pierwszy weekend Festiwalu Łódź Czterech Kultur, podczas którego licznie zgromadzeni łodzianie poznawali odmienność innych kultur. Kolejne wydarzenia cyklu nawiążą zaś do siedemdziesiątej rocznicy likwidacji ostatniego getta w Polsce – Litzmannstadt Ghetto. W programie m.in. występ berlińskiej grupy teatralnej RambaZamba, która tworzą aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną.

13, 14 i 15 czerwca organizatorzy zaproponują mieszkańcom miasta program kulturalny skłaniający do refleksji nad różnorodnością i zadumy nad straconym dziedzictwem kulturowym.

Festiwal otworzy występ amerykańskiego saksofonisty Marka Bernsteina. Na placu przed Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej 54 artysta zagra program inspirowany muzycznymi poszukiwaniami własnej tożsamości, które wiodą przez historię przodków – Żydów Europy Środkowo-Wschodniej. Całość zostanie ukazana w kontekście kultury nowojorskiej. Artystę wesprą kwartet smyczkowy i Little Big Band – łódzka młodzież, którą połączyła jazzowa pasja.

Kolejny punkt bogatego programu, „Kołysanki na wieczny sen”, to projekt poświęcony pamięci polskich Żydów, swoiste pożegnanie ze zmarłymi i próba uczczenia ich historii. Dzięki melancholijnym kompozycjom ze świata jazzu, poezji śpiewanej i muzyki akustycznej artystka poprowadzi nas w „tęsknotę za najprawdziwszymi uczuciami”. Cukunft to z kolei przyszłość splatająca się z przeszłością, improwizacje jazzowe przeplatające się z tradycjami muzyki żydowskiej Europy Wschodniej. Dźwięki, które skłaniają do chwili zadumy nad tym, jak bogactwo muzyki klezmerskiej mogłoby się rozwijać

i zmieniać, gdyby nie doszło do tragicznego przerwania tej bogatej kultury.

Spektakle i wydarzenia muzyczne

W tej kontemplacyjnej części festiwalu nie zabraknie również miejsca na elementy lżejsze. Nie będą one jednak pozbawione głębszego dna. Sobotę rozpoczniemy spektaklem „Mit 200 Sachen ins Meer” grupy RambaZamba, integracyjnego projektu teatralnego osób z niepełnosprawnością umysłową. Pełne pasji przedstawienie będzie opowieścią o życiu codziennym osób często wykluczanym ze społeczeństwa, stanie się pretekstem dla rozmowy na temat tej niemalże piątej kultury, uznawanej za odmienną od tego, co zwykliśmy nazywać „normą”.

Tego samego dnia wieczorem będzie można obejrzeć inscenizację „Obywatele Wschodniej 50” w reżyserii wybitnego twórcy Janusza Opryńskiego. Inspiracją dla projektu, przygotowanego na specjalne zamówienie festiwalu, stały się przyziemne problemy mieszkańców kamienicy – ich korespondencja z administracją budynku.

Ostatniego dnia Festiwalu zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Nowego z Poznania, którego sztuka pt. „Jeżyce” stanowi pierwszy dokumentalny serial teatralny opowiadający historie mieszkańców jednej z najbardziej zaniedbanych poznańskich dzielnic. W Łodzi zaprezentują wybór scen z jeżyckiego rynku, które – podobnie jak „Obywatele Wschodniej 50” – stanowią przykład na to, że życie pisze najlepsze scenariusze. Z najbanalniejszych pozornie wydarzeń dnia codziennego można stworzyć wysokich lotów sztukę, która uczy i zapewnia dawkę humoru.

W sobotni wieczór  nie zabraknie wydarzeń muzycznych. Dla amatorów muzyki łączącej w sobie duchowość wielu kultur zaśpiewa męski chór KAIROS. Studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej przeniosą nas w nostalgiczne czasy 20-lecia międzywojennego,

w atmosferę, która przeminęła wraz z nadejściem totalitaryzmu, podczas koncertu „Paryż w dzień, Berlin nocą, Łódź nad ranem”.

W czasie weekendowego cyklu nie zabraknie również dwóch kolejnych debat. Do udziału w nich Jacek Żakowski zaprosił tym razem prof. Juliusza Gardawskiego i Jacka Santorskiego, z którymi w sobotę porozmawia o pracy. Niedzielne spotkanie z prof. Januszem Czapińskim i prof. Stanisławą Golinowską, poświęcone społeczeństwu, zamknie cykl debat „Polska na wolności”.

Tegoroczną edycję Festiwalu Czterech Kultur zakończy mocny łódzki akcent. Stowarzyszenie Topografie zaprezentuje po raz pierwszy niezwykły portal historyczny – Miastograf – który będzie zapisywał indywidualne historie łodzian i łodzianek. Znajdą się tam zdjęcia, wywiady i filmy. Portal ma pokazać zupełnie inną historię miasta – jako miejsca widzianego oczami ludzi w nim żyjących. Niedługo potem do Łodzi z początków jej istnienia przeniesie nas Tramwaj Bez Kunia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas