Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec dofinansowania do pensji osób z lekkim stopniem?

06.06.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

- W przyszłym budżecie chcemy bardzo zmodernizować system wsparcia w obszarze pomocy ze środków PFRON. Co niewątpliwie wywoła też ogromną burzę wśród pracodawców, odstąpimy najprawdopodobniej już od nowego roku od wsparcia pracodawców osób z lekkim stopniem niepełnosprawności – zapowiedział Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Słowa te padły 5 czerwca 2014 r. podczas debaty „Dorosłe osoby z autyzmem w Polsce. Czy mają szanse na włączenie społeczne?”, zorganizowanej w Sejmie przez Fundację Synapsis pod patronatem Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu, podczas której dyskutowano o tym, jak stworzyć mądry system wspierania osób autyzmem.

Wedle zapowiedzi ministra Dudy środki uzyskane w ten sposób będą mogły być przeznaczone na wsparcie rehabilitacji społecznej, w tym również osób z całościowym zaburzeniem rozwojowym. Te pieniądze mają trafić m.in. do warsztatów terapii zajęciowej i na program mieszkań wspomaganych.

- Jeśli w końcu inaczej dostrzeżemy potrzebę nie takiego prostego dofinansowania tylko miejsc pracy, w zależności od tego, jaki kto ma stopień niepełnosprawności, to tych środków będzie więcej - mówił minister Duda.

Minister podkreślił jednak, że będą bardzo trudne decyzje.

Całej jego wypowiedzi wysłuchać można na stronie internetowej Sejmu.

Komentarz

  • Ograniczenie dofinansowania dla III grupy
    Szwed
    09.06.2014, 11:35
    Pani "Genowefo" skąd pani wie komu można zawiesić/odebrać dofinansowanie, a komu nie? Działa pani niczym wyrocznia :)Przecież każdy przypadek komisja ocenia indywidualnie. Zapomniała pani o osobach z dysfunkcją narządu wzroku "O-04", którym odebrano prawo jazdy i zdyskwalifikowano przy wyborze zatrudnienia. Takie osoby nie są w stanie dojechać do odległego miejsca pracy ani pracować w systemie 3-zmianowym, bo np. komunikacja miejska-zbiorowa dowozi wyłącznie dzieci do szkoły i nie kursuje wg. godzin pracy w zakładach pracy i co pani powie na to? Nie wszyscy niepełnosprawni mieszkają w dużych aglomeracjach, gdzie jest sprawna komunikacja miejska. Co mają zrobić osoby słabo widzące,gdzie szukać zatrudnienia na otwartym rynku pracy? Pani wypowiedź może być dla wielu mocno krzywdząca, bo stopnia niepełnosprawności nie otrzymuje się za nic, ale za istotnie obniżoną sprawność organizmu. Pracodawcy mający duży wybór wśród bezrobotnych wybiorą osoby zdrowe, młode, sprawne zamiast lekko niepełnosprawne, a tym samym mniej wydajne bez dofinansowania. Te osoby drogą darwinowskiej selekcji zostaną skazane na utratę środków do życia, wykluczenie społeczne i wegetację. To największa grupa społeczna, ponieważ po 50 r.ż. praktycznie co 4-ta osoba ma jakiś uszczerbek na zdrowiu i jest częściowo niezdolna do wykonywania pracy. Ostatnio głośna była nagonka na opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych w Sejmie, którym odebrano świadczenia opiekuńcze i pozostawiono samym sobie, rząd wykluczył te osoby z dofinansowania nie proponując innych rozwiązań, a teraz chce zabrać świadczenia dla ON z lekkim stopniem. Osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem to przecież osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, jak te osoby mają pracować, kiedy potrzebują pomocy drugiego człowieka do pełnienia ról społecznych i własnej obsługi? Czy panowie posłowie zdają sobie sprawę kim jest osoba niepełnosprawna i jakiej wymaga opieki i wsparcia w samodzielnym życiu? Chyba nie, bo inaczej nie wysuwali by takich nieludzkich propozycji zmian ustawy.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas