Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

"Upiór w operze" nie tylko dla widzących

30.05.2014
Źródło: inf. prasowa

Od połowy maja niewidomi i słabowidzący widzowie Opery i Filharmonii Podlaskiej mogli podziwiać widowiskowy musical Andrew Lloyda Webbera „Upiór w operze”. Było to możliwe dzięki audiodeskrypcji, przygotowanej po raz pierwszy na potrzeby teatru operowego.

„Upiór w operze” A. Lloyda w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego był pierwszym w Polsce widowiskiem z audiodeskrypcją, które dzięki współpracy Fundacji Audiodeskrypcja z Operą i Filharmonią Podlaską Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zostało udostępnione szerszej publiczności.

- Starania o wdrożenie odpowiednich rozwiązań w celu zastosowania audiodeskrypcji w Operze rozpoczęliśmy już w roku 2007 – mówi Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku. - Cieszymy się, że stworzone warunki techniczne w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pozwolą niewidomym miłośnikom musicali i oper nie tylko usłyszeć partie wokalno-instrumentalne, ale także – dzięki audiodeskrypcji – poznać wizualną stronę widowiska: scenografię, ruch, gest oraz grę aktorską. Dopiero razem tworzą one harmonijną całość i możliwe staje się prawidłowe odczytanie fabuły dzieła operowego - tłumaczy.

Drugie życie spektaklu

Twórcy audiodeskrypcji, Emilia Sulej, Barbara Szymańska i Darek Jakubaszek, postarali się o to, by osoby niewidome i słabowidzące mogły odkryć magię jednego z najsłynniejszych musicali w historii.

- Dzięki audiodeskrypcji - podkreśla Barbara Szymańska - ale także za sprawą doskonałego reżysera Wojciecha Kępczyńskiego, znakomitych artystów i pełnych zaangażowania pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej, ten musical zyskuje drugie życie.

Projekt koordynowała Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja, która opracowała także wprowadzenie do spektaklu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas