Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PIT na migi

06.04.2007
Autor: oprac. Tomasz Przybyszewski
Źródło: Metro, inf. wł.

Osoby niesłyszące będą mogły łatwiej rozliczyć się z dochodów. Ułatwią im to pracownicy urzędów skarbowych, których kilkuset uczy lub uczyło się języka migowego. Dwutygodniowe kursy po połowie finansują Europejski Fundusz Społeczny i same urzędy.

Szkolenia odbywają urzędnicy z wielu miejsc w Polsce. Agnieszka Skalska z Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu chodziła na kurs od października 2006 do lutego 2007. Poznała tysiąc znaków. – Jestem bardzo zadowolona z tego kursu – mówi. – Można się po nim dogadać z osobą niesłyszącą, choć jeśli chodzi o terminy podatkowe, to niestety, ale takich słów nie poznaliśmy na tym kursie. W ogóle osoby niesłyszące zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli już mają coś do załatwienia, przychodzą raczej ze swoim tłumaczem. Ale jeśli jest tutaj pracownik, który zna język migowy, lepiej się czują. Wiedzą, że jestem tłumaczem języka migowego i od razu przychodzą do mnie”.

- To doskonały pomysł, żeby urzędnicy uczyli się języka migowego. Wielu głuchych i tak się wstydzi swego kalectwa, w urzędzie dodatkowo trafiali na mur obojętności – mówi Maria Bukowska z Lublina, która 30 lat temu całkowicie straciła słuch. – Tymczasem nawet podstawowy kontakt z urzędnikiem, który zna język migowy, pomoże, wyjaśni czy pokieruje do odpowiedniego okienka, sprawia, że czujemy się lepiej. To trochę tak, jakby za granicą usłyszeć język polski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas