Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych: zagra ponad 50 tys. osób

21.05.2014
Autor: PAP

W ramach XIV Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w 50 krajach odbędzie się 400 turniejów, w których udział weźmie ponad 50 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystko po to, by pokazać, że piłka nożna to sport dla każdego, bez względu na poziom sprawności.

W Polsce wystąpi ok. 2500 zawodników.

Temu wydarzeniu będzie dedykowana 35. kolejka Ekstraklasy (22-25 maja). Po raz pierwszy w Polsce, a drugi w Europie sportowcy Olimpiad Specjalnych wniosą na boiska piłki, którymi grać będą piłkarze. Ponadto wyprowadzą na murawę drużyny ligowe.

- Od lat szeroko wspieramy działalność Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne. Ta współpraca przyczynia się do coraz powszechniejszej akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazują one swoimi osiągnięciami na boisku i swoją determinacją w dążeniu do celu, że mogą być wzorem dla wielu profesjonalnych sportowców - zaznaczył wiceprezes zarządu Ekstraklasy Marcin Animucki.

Futbol jest najbardziej popularną dyscypliną Olimpiad Specjalnych. W 58 krajach Europy i byłego Związku Radzieckiego uprawia ją 133 tys. osób.

- Dużo jest jednak jeszcze do zrobienia, bo na świecie tylko jedna na 500 osób z niepełnosprawnością intelektualną ma możliwość gry w piłkę. Reszta jest wykluczana przez wiele społeczeństw - przyznał na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych w Polsce Bogusław Gałązka.

Wiceprezes zarządu ds. szkolenia PZPN Roman Kosecki wspomniał, że już kilkanaście lat temu zapoznał się z ideą tego ruchu i działalnością stowarzyszenia.

- Cieszę się, że mogę pomagać ludziom z niepełnosprawnością intelektualną. Musimy zrozumieć, że nie można nikogo wykluczać z naszego życia - podkreślił były napastnik, który 69 razy wystąpił w reprezentacji kraju.

Ta sama pasja

W latach 1999–2011 w narodowym zespole 102 razy zagrał obrońca Legii, dziś dyrektor sportowy warszawskiego klubu Michał Żewłakow. On również przyznał, że jest zafascynowany osobowością "wyjątkowych osób".

- Zawodowcy od zawodników z niepełnosprawnością intelektualną mogą się wiele nauczyć. Najpiękniejsze są u nich emocje, które potrafią okazać jak mało kto. Dla profesjonalistów dodatkową motywacją są finanse, dla nich - walka z samym sobą, z własnymi słabościami - zaznaczył.

Europejski tydzień wspierają UEFA, narodowe federacje piłkarskie i kluby. Od 17 do 25 maja ponad 50 tys. sportowców Olimpiad Specjalnych uczestniczyć będzie w 400 turniejach. W Polsce w wydarzeniu weźmie udział ok. 2500 zawodników oraz 500 trenerów i 500 wolontariuszy.

- Gram w klubie Sokół Grójec. Trenuję dwa razy w tygodniu. Jestem bramkarzem i napastnikiem. Najbardziej lubię Legię Warszawa i Bayern Monachium. Cieszę się, że w Bayernie jest Robert Lewandowski, chociaż wolałbym, żeby grał w Legii - powiedział na konferencji prasowej Kamil Sobański, zawodnik Olimpiad Specjalnych.

Jak podkreślił dyrektor Gałązka, europejska społeczność piłkarska łączy się w tych dniach, żeby stworzyć większe możliwości dla gry osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Zaangażowanych jest 37 narodowych federacji i ponad 70 klubów, m.in. Celtik Glasgow, Tottenham Hotspur, Inter Mediolan, włoskie zespoły Serie A i B, także liga węgierska i holenderska - poinformował.

Michał Żyro, który 13 maja zadebiutował w reprezentacji Polski w meczu z Niemcami (0:0), dodał: - Cieszę się, że wraz z kolegami możemy zachęcać do wspierania tak wspaniałej inicjatywy. Musimy zrobić wszystko, aby likwidować uprzedzenia w stosunku do osób pokrzywdzonych przez los.

Również inni zawodnicy Legii przyznali, że na tygodniu nie poprzestaną. - Nie wyobrażam sobie, żeby można było przejść obok takiej akcji obojętnie – powiedział Daniel Łukasik. - Wszyscy kochają piłkę nożną i wszyscy mają prawo się nią cieszyć. Dlaczego z osobami niepełnosprawnymi miałoby być inaczej? - pytał Michał Kucharczyk.

Przewodniczący komisji UEFA Fair Play i Odpowiedzialność Społeczna Peter Gillieron podkreślił, że Unia jest dumna z faktu, że rok w rok włącza się w Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. - Futbol to potężne narzędzie, które może służyć zaszczepianiu akceptacji, szacunku i walki z wykluczeniami w społeczeństwach całej Europy, i nie tylko - zaznaczył.

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada obecnie 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W zajęciach i rywalizacji uczestniczy ponad 17 tys. sportowców wspomaganych przez 1612 trenerów i 4500 wolontariuszy. Co roku odbywa się około 200 zawodów w 20 dyscyplinach letnich i zimowych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas