Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Tokio 2020: KOLARSTWO SZOSOWE

16.08.2021
Autor: Adrian Lipiński, fot. Polski Komitet Paraolimpijski
Rafał Wilk na handbike

Kolarstwo szosowe zadebiutowało na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku w Nowym Jorku/Stoke Mandeville. W programie znajdowały się konkurencje dla zawodników z mózgowym porażeniem dziecięcym. Cztery lata później w południowokoreańskim Seulu dołączono konkurencje dla zawodników po amputacjach. Sportowcy niewidomi i niedowidzący o medale na igrzyskach rywalizują od Barcelony '92.

Zasady kolarstwa szosowego osób z niepełnosprawnością

Do rozdania w Japonii będą aż 34 komplety medali w czterech kategoriach niepełnosprawności wśród kobiet i mężczyzn, tj. o jeden więcej niż na poprzednich igrzyskach w Rio de Janeiro. Zawodnicy wezmą udział w wyścigach ze startu wspólnego (15 finałów), w tym w drużynówce, oraz w indywidualnej jeździe na czas (19 finałów).

W sztafecie drużynowej zespoły mieszane pokonują dziewięć okrążeń o długości 2,7 km, a każdy zawodnik pokonuje trzy okrążenia. W tej konkurencji startują kolarze z kategorią H, zamiast przekazywania sobie pałeczki czy dotykania, kolejny zawodnik rozpoczyna start, gdy poprzedni przekroczy linię zmian.

Program startów:

  • wyścig ze startu wspólnego H1-2, H3, H4, H5 (mężczyźni) oraz H2-3-4, H5 (kobiety), C1-2-3 (kobiety i mężczyźni), C4-5 (kobiety i mężczyźni), tandem B (kobiety i mężczyźni), wyścig T1-2 (kobiety i mężczyźni) i sztafeta mieszana H1-H5,
  • indywidualna jazda na czas: H1, H2, H3, H4, H5 (mężczyźni), H1-3 (kobiety), H4-5 (kobiety), C1, C2, C3 (mężczyźni), C4 (kobiety i mężczyżni), C5 (kobiety i mężczyźni), C1-2-3 (kobiety),  tandemy (kobiety i mężczyźni), T1-2 (kobiety i mężczyźni).

Kategorie niepełnosprawności w kolarstwie szosowym

Kolarstwo szosowe na igrzyskach paraolimpijskich uprawiają osoby z czterema rodzajami niepełnosprawności:

  • Kat. H oznacza rywalizację w handbike'ach, czyli tzw. kolarstwie ręcznym. Osoby jeżdżące na handbike’ach dzielą się na pięć grup: H1, H2, H3, H4 i H5:
    • do grupy H1 i H2 należą osoby z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią),
    • grupa H3 to uszkodzenia kręgosłupa na odcinku piersiowym,
    • grupa H4 – uszkodzenia na odcinku lędźwiowym,
    • a w grupie H5 są zazwyczaj osoby ze zdrowym kręgosłupem, ale po amputacjach nóg.

Osoby z grup H1-4 ścigają się w pozycji leżącej, a z grupy H5 jeżdżą w pozycji klęczącej.

  • Kat. T skupia kolarzy z niepełnosprawnością motoryczną (m.in. z paraliżem), jeżdżących na tricyklach (rowerze trójkołowym).
  • Kat. B to osoby niewidome i niedowidzące, które startują na tandemach razem z pełnosprawnymi pilotami.
  • Kat. C przeznaczona jest dla zawodników z niepełnosprawnością ruchową, od C1 (najpoważniejszej) do C5 (najlżejszej). Do rywalizacji zawodnicy używają standardowych rowerów kolarskich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas