Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Tokio 2020: SZERMIERKA NA WÓZKACH

16.08.2021
Autor: Adrian Lipiński, fot. Ilona Berezowska
Dwoje szermierzy na wózkach atakuje się wzajemnie. Są tak wysunięci w przód, że ledwo siedzą na wózkach

Sport ten powstał w 1944 r. jako forma rehabilitacji dla weteranów wojennych. W Polsce trenuje się tę dyscyplinę od lat 60. XX wieku, ale jej prawdziwy rozkwit to lata 90. Wtedy to powstały profesjonalne kluby, takie jak Integracyjny Klub Sportowy na warszawskiej AWF.

Rzym i rok 1960 to był debiut szermierki na wózkach na igrzyskach paraolimpijskich. Rozegrano wówczas indywidualne i drużynowe zawody mężczyzn w szabli oraz floret pań. Wszystkie medale zdobyli gospodarze. 20 lat później program rozrósł się do 17 konkurencji, a rywalizowano nawet w turniejach mieszanych. Obecny system podziału na kategorie pojawił się w Atlancie w roku 1996, gdzie startowano w 15 konkurencjach.

W Tokio wystąpi 96 zawodniczek i zawodników w 16 konkurencjach. Kobiety i mężczyźni powalczą w szpadzie, we florecie oraz w szabli – w kategoriach sprawności A i B. Dodatkowo we florecie i w szpadzie odbędą się turnieje drużynowe kobiet i meżczyzn. Nie ma aktualnie na igrzyskach paraolimpijskich rywalizacji drużynowej w szabli.

Zasady szermierki na wózkach

Specyfika szermierki dla osób z niepełnosprawnością polega na tym, że zawodnicy konkurują ze sobą siedząc na unieruchomionych wózkach. W czasie walki są one przymocowane do platformy szermierczej. Dzięki tej stabilizacji zawodnicy podczas pojedynku znajdują się w odległości wyznaczonej przed walką. Ustalenie odstępu między zawodnikami zależy od kategorii niepełnosprawności, długości ramion zawodników oraz rodzaju broni.

Zawody odbywają się w trzech konkurencjach: w szpadzie i we florecie, którymi walczą i panie, i panowie, oraz w szabli, która zarezerwowana jest dla mężczyzn.

Pola trafień w szermierce na wózkach pozostają takie same, jak w szermierce osób pełnosprawnych. We florecie wyznaczane są przez kamizelkę metalizowaną, pokrywającą cały tułów, nie liczą się natomiast trafienia w rękę, nogę, maskę. W szabli i szpadzie zaliczane są trafienia od pasa w górę: tułów, ręce, głowa. W szermierce na wózkach nie zalicza się trafień w nogi lub wózek.

Podczas igrzysk paraolimpijskich szermierze najpierw rywalizują ze sobą, podzieleni na grupy, a na podstawie tych wyników ustalane jest rozstawienie w fazie pucharowej.

Kategorie niepełnosprawności w szermierce na wózkach

  • kat. A – osoby po amputacji kończyn dolnych lub z ich częściowym niedowładem, mające swobodę ruchów tułowia i rąk
  • kat. B – osoby po urazie rdzenia kręgowego, z porażonymi kończynami dolnymi lub z minimalnym niedowładem rąk
  • kat. C – osoby z całkowitym porażeniem kończyn dolnych i niedowładem kończyn górnych (ta kategoria na igrzyskach paraolimpijskich nie jest rozgrywana)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas