Dyscypliny Tokio 2020: WIOŚLARSTWO
Jest to jedna z młodszych dyscyplin w programie igrzysk paraolimpijskich. Zadebiutowała dopiero w Pekinie (2008), gdzie sportowcy rywalizowali w czterech konkurencjach.
Były to:
- LTAMix4+ – czwórka ze sternikiem osób z niepełnosprawnością ruchową i wzroku (obecnie PR3Mix4+)
- TAMix2x – dwójka podwójna osób z niepełnosprawnością ruchową (obecnie PR2Mix2x)
- ASW1x – jedynka kobiet z niepełnosprawnością ruchową (obecnie PR1W1x)
- ASM1x – jedynka mężczyzn z niepełnosprawnością ruchową (obecnie PR1M1x)
Liczba startujących sportowców od zawodów w Chinach wynosi 96 (48 kobiet i 48 mężczyzn). Pozostała ona niezmienna w Londynie, Rio i teraz w Tokio.
W porównaniu do Rio zmieniły się nazwy konkurencji rozgrywanych w ramach wioślarstwa:
- męskie jedynki to PR1M1x,
- kobieca jedynka to PR1W1x,
- mieszana dwójka to PR2Mix2x,
- zaś czwórka mieszana to PR3Mix4+.
Zasady wioślarstwa osób z niepełnosprawnością
Zawody osób z niepełnosprawnością do 2017 roku rozgrywane były na dystansie 1000 m, podczas gdy na igrzyskach olimpijskich sportowcy do pokonania mieli 2000 m. W Tokio po raz pierwszy wioślarze zmagać się będą na dystansie 2000 metrów.
W każdej z wymienionych konkurencji zaprezentuje się po 12 państw. Najpierw zostaną rozegrane wyścigi eliminacyjne, których zwycięzcy awansują bezpośrednio do finału. Pozostałe dziesięć osad weźmie udział w repasażach. W finałach A i B startować będzie po sześć osad.
Kategorie niepełnosprawności w wioślarstwie
- PR1 jest przeznaczona dla sportowców, którzy muszą stosować w swoim starcie siłę pochodzącą głównie z ich ramion i barków, jednocześnie posiadających minimalną funkcję tułowia (bądź jej brak). Siedzisko w łódce jest z oparciem, zawodnicy mają zaś przypiętą pasem klatkę piersiową oraz miednicę (z uwagi m.in. na paraliż od pasa w dół i słabszą równowagę tym spowodowaną). Takie przypięcie jest kluczowe dla stabilizacji zawodników. Zawodnicy w kat. PR1 rywalizują w konkurencji jedynek kobiecych lub męskich.
- PR2 jest przeznaczona dla wioślarzy, którzy mają w pełni funkcjonalne tułowie, barki i ramiona, ale nie są w stanie użyć przesuwnego siedzenia do napędzania łodzi z powodu znacznie osłabionej funkcji lub mobilności nóg. W łódce siedziska są przymocowane na stałe, a zawodnicy są przypięci pasem na kolanach, aby nie przesuwać nóg i bioder. Zawodnicy PR2 rywalizują w dwójce mieszanej.
- PR3 jest przeznaczona dla wioślarzy, którzy mają minimalną funkcję w nogach, tułowiu, ramionach i mogą korzystać z przesuwnego siedzenia. Ta kategoria obejmuje również sportowców z wadami wzroku. Zawodnicy PR3 rywalizują w konkurencji czwórek mieszanych. Sternikiem może być osoba z niepełnosprawnością lub pełnosprawna.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz