MZ: liczba dni rehabilitacji domowej jest wystarczająca
Ministerstwo Zdrowia nie planuje zwiększenia liczby dni rehabilitacji domowej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – wynika z odpowiedzi wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego na interpelację posłanki Iwony Hartwich.
Podkreśliła ona, że osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, szczególnie poruszające się na wózkach albo zmagające się z efektami mózgowego porażenia dziecięcego, apelują o zwiększenie godzin rehabilitacji domowej.
Obecnie czas trwania rehabilitacji w warunkach domowych dla jednego świadczeniobiorcy wynosi 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
„Osoby z dysfunkcją narządu ruchu m.in.: ze zdiagnozowanym mózgowym porażeniem, z dystrofią, powinny być rehabilitowane codziennie, a nie jedynie przez 80 dni w roku” – pisze posłanka Hartwich.
MZ: dostępność wystarczająca
„(…) czas trwania rehabilitacji w warunkach domowych dla jednego świadczeniobiorcy wynosi 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, co daje 16 cykli zabiegowych realizowanych codziennie lub prawie 27 cykli zabiegowych realizowanych co drugi dzień lub 40 cykli zabiegowych realizowanych 2 razy w tygodniu na 52 tygodnie w roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym jest średnio 251 dni roboczych, co przy 80 dniach zabiegowych umożliwia świadczeniobiorcom korzystanie z rehabilitacji domowej co trzeci dzień” – wylicza wiceminister Miłkowski.
„U świadczeniobiorców z chorobami przewlekłymi taka ilość dni zabiegowych jest wystarczająca. Dla pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest to znaczna dostępność do rehabilitacji w warunkach domowych” – dodaje.
Dlatego, w opinii ministerstwa, nie ma potrzeby zwiększania liczby dni na rehabilitację domową.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz