Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Program „Rehabilitacja 25+”. Wnioski tylko do 30 lipca

27.07.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: pfron.org.pl
dziewczyna z zespołem Downa siedzi na kanapie zwrócona ku innej dziewczynie z którą rozmawia

Jeszcze tylko do 30 lipca placówki edukacyjne mogą składać wnioski w programie „Rehabilitacja 25+”. Ten pilotażowy program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych skierowany jest do niezatrudnionych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności np. warsztatach terapii zajęciowej.

- Zdecydowaliśmy się na wydłużenie programu do końca 2023 roku. Chcemy objąć finansowaniem możliwie największą liczbę wniosków i pomóc jak największej liczbie osób niepełnosprawnych. Dodatkowy czas pozwoli nam również na wypracowanie rozwiązań, które lepiej i skuteczniej będą odpowiadać na ich potrzeby – podkreśla prezes zarządu PFRON, Krzysztof Michałkiewicz.

Dla kogo ten program?

Celem programu „Rehabilitacja 25+” jest wypracowanie rozwiązań w codziennej pracy z młodymi ludźmi z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Po zakończeniu edukacji tych osób, rozwiązania te zapewnią im wsparcie w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym.

Z programu skorzystać mogą placówki edukacyjne, w tym m.in. ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze czy ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Wnioski składać można do Oddziału PFRON właściwego ze względu na siedzibę placówki.

Do wniosku należy dołączyć projekt planu wsparcia określający: zakres świadczonych usług i ich wymiar godzinowy, planowaną liczbę beneficjentów programu mających zostać objętych wsparciem, propozycje dotyczące zaangażowania zasobów kadrowych (z wyszczególnieniem liczby stanowisk i wymaganych kwalifikacji pracowników) oraz zestawienie obejmujące roczne koszty związane z planowanym wsparciem, w rozbiciu na koszty bieżące i inwestycyjne. Dokumenty oraz szczegółowe informacje udostępnione są na stronie internetowej Funduszu.

Nie tylko udział w zajęciach

W ramach programu uczestnicy mają zapewnioną całodzienną opiekę, możliwość udziału w zajęciach usprawniających i terapeutycznych oraz kołach zainteresowań. Otrzymują pomoc psychologiczną i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych. Indywidualnie dobrane zajęcia przyczyniają się do poznania ich osobistych uzdolnień i upodobań, rozwijania potencjału i wzmacniania samodzielności. Dzięki temu większość z tych osób będzie dobrze przygotowana do podjęcia pracy w zatrudnieniu wspomaganym na otwartym lub chronionym rynku pracy.

W roku szkolnym 2021/2022 stawka osobowa przypadającą na jednego beneficjenta programu miesięcznie wynosi 2 500 zł. Wnioski o przyznanie środków finansowych na realizację programu w roku szkolnym 2021/2022 przyjmowane są od dnia 9 lipca 2021 r. do dnia 30 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.
    Antoni Chołodniak
    03.08.2021, 19:22
    Okres składania wniosków na program ''Rehabilitacja 25+'' już minął 30-go lipca zaledwie parę dni temu. Wnioski złożyły już osoby niepełnosprawne, które jeszcze nie ukończyły 25-go roku życia, którzy już są szczęśliwi razem ze swymi rodzicami, że będą mogły uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne będą mogły uczęszczać na edukacje. Rodzice tych dzieci już mają powody do radości i są spokojni tego, że już od 1 września 2021 roku ich dzieci będą zapewnione dojazdy na Terapie zajęciowe podnoszenie stanu sprawności i edukacji lecz, co w tym wszystkim jest najważniejszym? Najważniejszym jest to, że osoby niepełnosprawne uczęszczające na zajęcia będą miały kontakt z innymi osobami. Integracja jest bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju osoby niepełnosprawnej, jest funkcją prawidłowego rozwoju i nabywania umiejętności nawiązywania komunikacji międzyludzkich. Lecz, czy ten nowy rok szkolny 2021/2022 będzie radosny i szczęśliwy dla tych osób niepełnosprawnych po ukończeniu 25-roku życia, którzy od 1 września 2021 roku życia nie będą mogły uczęszczać na zajęcia do OREW i ich rodziców? Nie! Nie będzie szczęśliwy ani radosny. Do tej pory nic nie zrobiono dla tych osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Nic nie zrobiono w kierunku pomocy w parciu finansowym tych OREW, które musiały zakończyć zajęcia w wyniku czego te osoby niepełnosprawne i ich rodziny są pozbawieni tego, co już złożyli wnioski. Ministerstwo Edukacji i Nauki już rozesłało Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. https://www.gov.pl/.../wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol... Już za miesiąc uczniowie niepełnosprawni będą w swych szkołach i ośrodkach. Już szkoły rozesłały wytyczne do rodziców lecz już nie do tych, którzy muszą zostać w domu. Należy sobie i wszystkim postawić pytanie, dlaczego do dzisiejszego dnia nic nie poczyniono dla tych niepełnosprawnych i ich rodziców, którzy są niewidzialni dla państwa, dlaczego pomija się tych niepełnosprawnych? Czy coś się zmieni w sprawie niepełnosprawnych i rodziców, którzy są bardzo zaniepokojeni? Antoni Chołodniak, 3 sierpnia 2021, 18:50
    odpowiedz na komentarz
  • Program „Rehabilitacja 25+”. Wnioski tylko do 30 lipca
    Antoni Chołodniak
    27.07.2021, 16:08
    Jak widzę już, że po wielomiesięcznych moich monitach i apelach, o pochylenie się nad tematem osób niepełnosprawnych po 25 roku życia korzystających z projektu ''Rehabilitacja 25+'' przyniosła jakiś efekt pozytywny i jestem z tego zadowolony bo osoby po 25 roku życia od 1 września 2021 będą mogły korzystać z z tego programu i nie będą zamknięci w domach... Jednak sytuacja przedstawia się całkiem inaczej bo już w lutym -na początku marca 2021 -tego roku, rodzice osób niepełnosprawnych po 25 roku życia, uczęszczających do OREW w zajęciach rehabilitacyjnych w projekcie ''Rehabilitacja 25+'', otrzymali pisma od Zarządu OREM w sprawie rezygnacji z prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi po 25 roku życia z powodu technicznych wynikających braku środków finansowych. OREW nie są wspierane przez rząd na prowadzenie tych zajęć. W wyniku tej sytuacji, osoby po 25 roku życia wbrew swej woli już zostali zamknięci w domach pozbawieni rehabilitacji oraz edukacji lecz, co najbardziej ważnym bo zostały pozbawione integracji międzyludzkiej, co ma bardzo negatywny wpływ na stan psychiczny i fizyczny... Więc, wobec powyższego pytam wszystkich, jak ma się to do wsparcia osób niepełnosprawnych? Co trzeba uczynić, aby wyjść naprzeciw tym, którzy dziś bardzo się niepokoją o swe dzieci? Dziękuję. Zajmuję się tym tematem od lutego tego roku 2021. Antoni Chołodniak
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas