Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

USA: czy Joe Biden wróci do planu dla osób z niepełnosprawnością?

21.07.2021
Autor: Paweł Nowosad, fot. pexels.com
flaga USA

Ambitny plan prezydenta Joe Bidena, zakładający wpompowanie miliardów dolarów w usługi dla osób z niepełnosprawnościami, utknął chwilowo w martwym punkcie. Ale wkrótce może wrócić na polityczną agendę.

Plan Bidena jest bardzo ważny dla milionów Amerykanów z niepełnosprawnością. Propozycja dofinansowania usług domowych i pomocy na szczeblu społeczności lokalnych w ramach Medicaid, bajońską kwotą 400 miliardów dolarów, była częścią ustawy American Jobs Plan. Tak było kilka miesięcy temu.

Rozwiązań nie wpisano

Biały Dom chwalił się, że „ta inwestycja pomoże setkom tysięcy Amerykanom uzyskać długoterminowe wsparcie, stworzy nowe miejsca pracy, podwyższy płace opiekunów osób z niepełnosprawnościami - czego domagali się od dawna - i da im większe możliwości organizacyjne, np. w związkach zawodowych (...)”.

Jednak od samego początku przeciwna tym wydatkom była Partia Republikańska, przypominając, że nie były zapisane w ustawie American Jobs Plan z marca. Również Biden, zatwierdzając niedawno umowę Demokratów i Republikanów, nie wpisał do niej istotnych dla osób z niepełnosprawnościami rozwiązań.

Mimo to Nicole Jorwic, starsza dyrektorka ds. polityki publicznej The Arc, jest optymistką. Twierdzi, że dodatkowe środki na usługi domowe i usługi na poziomie społeczności lokalnych zostaną zapisane w innej ustawie.

W czerwcu Demokraci przedstawili już projekt legislacyjny „Better Care Better Jobs Act”, który ma wskrzesić plany 46. prezydenta USA. W skrócie wygląda to tak: rząd federalny przekazuje stanom fundusze na rzeczoną pomoc dla Amerykanów z niepełnosprawnością. Ich wartość miałaby wzrosnąć o 10 proc., jeśli stany spełnią pewne warunki. Jest tam też zachęta dla władzy lokalnej, by pomagała w różnych formach pracownikom opieki.

Brak personelu

Od lat problemem jest na przykład brak personelu – to powodowało, że usługodawcy nie mogli często uruchomić nowych form pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Epidemia w USA pogłębiła ten problem: teraz agencje nie mają pracowników opieki i dlatego wielu niepełnosprawnych Amerykanów straciło nawet dotychczasowe wsparcie...

Sarah Meek, starsza dyrektorka ds. ustawodawczych ANCOR, organizacji skupiającej usługodawców z całego kraju, podkreśla:

- Doszliśmy do punktu krytycznego, dlatego takie prawo jest niezbędne.

Kongres ma je uchwalić w ciągu najbliższych miesięcy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas