Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organizacje chcą zmian w strategii deinstytucjonalizacji. Możesz dołączyć się do ich apelu

12.07.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: ngo.pl
znak wykrzyknika, którego za kropkę robi głowa postaci z grafiki

Do 16 lipca można podpisać apel, będący wspólnym stanowiskiem organizacji, które pracowały przy Strategii Deinstytucjonalizacji. Podpisy zbiera redakcja portalu NGO.pl.

25 czerwca 2021 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji „Strategii rozwoju usług społecznych”. Okazało się, że strategia wyraźnie różniła się od tego, co przygotował zespół złożony z przedstawicieli organizacji społecznych, który pracował pod przewodnictwem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Pawła Wdówika.

18 miesięcy pracy

Już w lutym 2020 roku blisko 100 przedstawicieli organizacji obywatelskich oraz samorządów regionalnych i lokalnych postanowiło wspólnie z Ministerstwem RPiPS przystąpić do prac przygotowujących dokument o charakterze strategicznym, ale jednocześnie na tyle skonkretyzowanym, by tworzył mapę drogową zmian systemowych. Ich celem było to, by najpóźniej do 2035 roku zapewnić każdej osobie potrzebującej wsparcia z powodów społecznych (między innymi podeszłego wieku, niepełnosprawności, zdrowia psychicznego, bezdomności) możliwość bezpiecznego funkcjonowania w swoim mieszkaniu lub swoim domu tak długo, jak tego pragnie, zaś dzieciom i młodzieży pozbawionej opieki rodzicielskiej – wsparcie w warunkach rodzinnych.

Z kolei w styczniu 2021 roku rząd powołał zespół zadaniowy, kierowany przez ministra Pawła Wdówika. Zaś w lutym Prezydent RP Andrzej Duda uznając wagę sprawy, zwołał Forum Deinstytucjonalizacji. Wspólna praca zaowocowała przedstawieniem 30 kwietnia br. dokumentu pn. „Usługi społeczne i zdrowotne na rzecz niezależnego i bezpiecznego życia. Strategia deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce 2021-2035”. Ponadto przygotowano operacyjną „mapę drogową” działań na okres 2021-2023.

Brak precyzji i konkretów

Jak wskazuje redakcja NGO.pl, partnerska postawa rządu umożliwiła wspólne dyskutowanie rozwiązań. Jednak ostatecznie osiemnaście miesięcy wspólnych prac zakończyło się wybraniem niektórych elementów i zbudowaniem zupełnie innego materiału pozbawionego konkretności i precyzyjności – czyli właśnie zaprezentowany przez rząd w czerwcu program.

Zastrzeżenia autorów apelu budzi:

  • brak wyraźnie precyzyjnego harmonogramu procesu deinstytucjonalizacji,
  • rozbieżności pomiędzy diagnozą i planowanymi działaniami,
  • brak podania konkretnych źródeł finansowania,
  • brak podania kto ma koordynować proces odchodzenia od wielkich instytucji.

Zignorowanie głosów organizacji pozarządowych, biorących udział w tworzeniu strategii deinstytucjonalizacji sprawiło, że organizacje zdecydowały się wystosować apel do rządu.

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli racjonalnie i merytorycznie rozmawiać, szukając precyzyjnych i właściwych rozwiązań, które pozwolą uczynić Strategię dokumentem planującym rzeczywistą i trwałą zmianę społeczną – piszą autorzy apelu.

Apel można podpisać na portalu NGO.pl.

Komentarz

  • Czego chcą organizacje
    Speak
    12.07.2021, 17:47
    Czytaj ' organizacje chcą pieniędzy'.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas