Zaniedbywane dziecko nie będzie musiało płacić w przyszłości za pobyt rodzica w DPS
Dziecko, które było zaniedbywane przez rodzica, np. nie płacił on alimentów, jako dorosła osoba będzie mogło być zwolnione z opłaty za pobyt tego rodzica w DPS.
Przewiduje to nowelizacja ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.).
Zwolnienie z opłat za pobyt w DPS reguluje art. 64 i 64a tej ustawy. Obecnie jest tam wymienionych 6 powodów zwolnienia jak np.: długotrwała choroba, niepełnosprawność, bezrobocie, bycie w ciąży lub samotne wychowywanie dziecka.
Dziennik Gazeta Prawna, który podjął ten temat, przywołuje opinię ministra Michała Wójcika, który twierdzi, że obecne przepisy nie dają wystarczającej ochrony prawnej osobom obciążonym kosztem pobytu w DPS rodzica, który wcześniej zaniedbywał dzieci. Niejednolite w tej kwestii jest także orzecznictwo sądowe.
Niewystarczające przesłanki
- Przy okazji ostatniej nowelizacji art. 64 i 64a, której celem było dodanie przesłanek mogących mieć zastosowane wobec osób zmuszanych do płacenia za rodziców, którzy np. porzucili je w dzieciństwie i przez lata nie interesowali się w ogóle ich losem, argumentowaliśmy, że są one niewystarczające i nie biorą pod uwagę różnych realiów życiowych, chociażby tego, że rodzic nie stosował przemocy, nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, ale za to nie płacił alimentów – mówi dla DGP Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
Dodaj komentarz