Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy są nowe możliwości leczenia jadu owadów dla osób z alergią? Zaproszenie na konferencję

28.06.2021
Autor: inf. pras., fot. pixabay.com
trzmiel siedzi na gałązkach kwiatów

Fundacja Centrum Walki z Alergią reprezentująca polskich pacjentów z alergią i astmą, zaprasza do wzięcia udziału w konferencji prasowej pt. „Sytuacja polskich pacjentów z alergią na jad owadów żądlących a nowe możliwości leczenia”, która odbędzie się w dniu 1 lipca (czwartek) 2021 r., w godzinach 10:00 – 12:00, w Centrum Prasowym Foksal, (Sala A), przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

Podczas spotkania będziemy omawiać wyzwania z jakimi mierzą się polscy pacjenci uczuleni na jad owadów żądlących, związane z chorobą, przejściem silnej reakcji alergicznej, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, jak również potrzeby w zakresie szerszego dostępu do odczulania, które ratuje życie. W trakcie konferencji usłyszymy głosy pacjentów borykających się z problemami, które dziś utrudniają im podjęcie i kontynuację leczenia oraz podejmiemy trójstronną dyskusję o potrzebie zmian w dostępie do terapii odczulających.

Reakcje osób chorych

W Polsce około 300 tys. osób potencjalnie kwalifikuje się do odczulania, z czego w okresie przed pandemią niemal 3 tys. chorych było poddawanych leczeniu. Obecnie liczba ta dramatycznie zmalała o ok. 30 proc. Pandemia spowodowała, że wiele ośrodków, w których było prowadzone odczulanie, zostało przekształconych w szpitale jednoimienne. Przy małej liczbie ośrodków, w których były prowadzone terapie odczulające oraz przy ograniczonej ich dostępności spowodowanej lokalizacją, obecnie pacjenci mają jeszcze trudniejszy dostęp do leczenia.

Ponadto ubiegłoroczne zalecenia Krajowej Konsultant ds. Alergologii o zakończeniu terapii u większości pacjentów leczonych powyżej 3 lat oraz ograniczonej dostępności do odczulania w warunkach szpitalnych, spowodowały, że wielu pacjentów nie ma prowadzonej terapii. A uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych, które są aktywne do końca września, sprawia, że możemy mówić o zagrożeniu zdrowia i życia pacjentów, u których w wyniku użądlenia może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, mogący zakończyć się śmiercią. Wielu chorych z powodu przejścia wstrząsu anafilaktycznego, czy też cięższej reakcji alergicznej, w tym okresie boi się wychodzić z domu, by ponownie nie narazić się na kontakt z owadem. U tych chorych rozwijają się lęki przed owadami, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

Tematy konferencyjne

Zagadnienia, które omówimy podczas konferencji:

  • Alergia na jad owadów, alergia najczęściej zagrażająca zdrowiu i życiu
  • Wartość kliniczna i skuteczność immunoterapii jadami stosowanych w leczeniu alergii na jad owadów błonkoskrzydłych
  • Problemy społeczne i systemowe w leczeniu alergii na jad owadów w Polsce
  • Psychologiczne aspekty choroby
  • Leczenie szpitalne vs. leczenie ambulatoryjne – korzyści dla systemu i pacjenta
  • Leczenie pacjentów w dobie Covid-19

W spotkaniu można uczestniczyć osobiście w siedzibie Centrum Prasowym Foksal lub obserwować wydarzenie w formie online na YouTube.

Fundacja Centrum Walki z Alergią reprezentuje głosy i potrzeby pacjentów z alergią. Organizacji zależy na podjęciu dialogu w zakresie zmian systemowych, prowadzących do poprawy dostępności do terapii odczulających w Polsce.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas