Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wernisaż wystawy artystów malujących ustami i stopami

11.04.2014
Źródło: inf. prasowa

24 kwietnia 2014 r. w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy prac artystów malujących ustami i stopami, promowanych przez Wydawnictwo AMUN.

Wydawnictwo AMUN powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek na świecie, które zajmują sie publikacją reprodukcji obrazów malarzy tworzących ustami lub stopami. Popularyzuje ono dokonania artystów, rozprowadzając ich prace w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy poprzez bezpośrednią wysyłkę materiałów do mieszkańców Polski. To jedyne polskie wydawnictwo Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (www.vdmfk.com).

Na początku swojej działalności Związek promował się hasłem: „Nie prosimy o litość”, które odnosiło się do miejsca niekonwencjonalnych artystów w dzisiejszej sztuce. Organizacja, zajmując sie rozprowadzaniem reprodukcji obrazów, zapewniła niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki  do swobodnego rozwoju i dała szansę na samodzielność.

Jeden z obrazów artystów AMUN

Poziom prac artystów malujących ustami i stopami jest bardzo wysoki; władze Związku przyjmują w swoje struktury jedynie osoby, które prezentują odpowiedni potencjał artystyczny. Niepełnosprawność jest sprawą drugorzędną; liczą się przede wszystkim talent malarza i jakość jego prac. Dzięki tym założeniom sztukę osób z niepełnosprawnością udało się wprowadzić na międzynarodowy rynek sztuki.

Obecnie wydawnictwa związku znajdują sie w 46 krajach całego świata, nawet tak odległych jak Nowa Zelandia czy Malezja. Związek zrzesza obecnie 800 artystów z 74 krajów świata.

Na krakowskiej wystawie zobaczymy prace 28 osób tworzących polską grupę artystów malujących ustami i stopami. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00. Potem wystawę będzie można zwiedzać od 25 kwietnia do 27 maja 2014 r.

Wstęp wolny dla: członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i ich rodzin, Sybiraków, żołnierzy września 1939 roku, żołnierzy Armii Krajowej i akcji „Burza”, żołnierzy Powstania Warszawskiego’44, osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, seniorów z wnukami, studentów: ASP, historii sztuki UJ, PWST w Krakowie, Wydziału Sztuki UP, WSF-P „Ignatianum” i historii sztuki Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie, uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, zorganizowanych grup uczniów ze szkół małopolskich - na karty wolnego wstępu, zastępów harcerzy oraz repatriantów, członków SMTG oraz rodzin wielodzietnych z kartą 4+.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas