Zaświadczenie o przeciwwskazaniu do noszenia maski
Czy kopie dokumentacji wieloletniego beskutecznego leczenia u laryngologa i alergologa związanego z przewlekłą alergią i nieżytem górnych dróg oddechowych, może zastąpić zaświadczenie lekarza rodzinnego, który twierdzi, że nie ma uprawnień i nie jest zobowiązany do wystawiania takich zaświadczeń, będzie wystarczające, by na życzenie policji, przewoźnika czy innych instytucji uniknąć konsekwencji mandatu?
Szanowna Pani,
poza wyjątkami wskazanymi w przepisach, zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy mają obowiązek zasłaniania nosa i ust między innymi w miejscach ogólnodostępnych czy środkach transportu publicznego. Obowiązek ten nie ma zastosowania w przypadku osób, które nie mogą zasłonić nosa i ust ze względu na:
- całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
- trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
- zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Osoby nie mogące zasłaniać ust i nosa na podstawie powyższych powodów, zobowiązane są do uzyskania zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego występowanie opisanych wyżej schorzeń. Takie zaświadczenie lub inny dokument należy przedstawić na żądanie:
- policji,
- straży gminnej,
- Straży Granicznej - w lotniczych przejściach granicznych,
- straży ochrony kolei - na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych.
Osoba zainteresowana otrzymaniem zaświadczenia powinna zwrócić się do lekarza, który może je wystawić, jeśli stwierdzi taką potrzebę (podobnie w sprawie wyjaśnienia wątpliwości co do aktualności już posiadanego). Należy też pamiętać, że zamiast zaświadczenia lekarskiego można posiadać inny dokument potwierdzający wskazane w przepisach schorzenia - legitymację osoby z niepełnosprawnością lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie jednostek chorobowych wskazanych powyżej (tj. zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia).
Podstawa prawna: § 25 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik