Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

18.06.2021
Autor: Redakcja, fot. pixabay.com (1,2), archiwum redakcji (3), pexels.com (4), Paweł Skraba/ Sprawni Razem (5), Grzegorz Press (6), Ilona Berezowska (7), archiwum Sylwii Błach (8)
osiem fragmentów zdjęć: żółta karteczka przyczepiana na ekran laptopa, pracujący mężczyzna w fartuchu skórzanym, symbol graficzny osoby z niepełnosprawnością, kobieta przyciska przycisk w windzie, dwie Polki na bieżni, kilka osób z zespołem Downa ubrane na biało unoszą ręce, którymi się stykają w górze, młody mężczyzna z niepełnosprawnością głaszcze alpakę i szeroko śmieje się do dojrzałej kobiety, młoda kobieta z warkoczem trzyma w dłoniach różowego tulipana, jest na wózku elektrycznym

Sylwia Błach: zbyt biedni, by być bogaci; Kto decyduje o budowie windy?; Opiekunowie jednak nie dorobią do świadczenia do 2022 r.; Prawnik radzi: „jak mogę wyegzekwować lekarskie sugestie w pracy?”. Te oraz wiele innych newsów znajdziesz w podsumowaniu trzeciego tygodnia czerwca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Polecamy

Sylwia Błach: zbyt biedni, by być bogaci

„Fajny wózek, ile kosztował?” – to pytanie związane z niepełnosprawnością słyszę chyba najczęściej. Rozmowy o pieniądzach nigdy mnie nie krępowały – zarabiam, pracuję, czemu miałabym się tego wstydzić? A jednak nie spodziewałam się, do jakich wniosków moja odpowiedź doprowadzi rozmówcę... 

Kto decyduje o budowie windy?

Do kogo należy decyzja dotycząca likwidacji barier architektonicznych w bloku czy kamienicy? Tego typu pytania często pojawiają się przy okazji możliwości skorzystania z Funduszu Dostępności. Warto wiedzieć, kto powinien wnioskować o środki finansowe na montaż windy, podjazdów czy też innych udogodnień pozwalających na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodziców z małymi dziećmi.

Wydarzenia

Minister Czarnek: nikt nie myśli o likwidacji szkolnictwa specjalnego

- W systemie szkolnictwa ogólnego kształci się w Polsce ok. 70 proc. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, a pozostałe ok. 30 proc. kształci się w szkołach specjalnych – powiedział w środę, 16 czerwca, szef MEiN Przemysław Czarnek. 

Opiekunowie jednak nie dorobią do świadczenia do 2022 r.

Do 2022 roku nie będzie rozwiązań umożliwiających opiekunom dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego, a już na jesień w tryb legislacyjny wejdzie reforma orzecznictwa. Oprócz tego jeszcze w tym roku światło dzienne ma ujrzeć ustawa o zatrudnieniu wspomaganym. To garść informacji jakimi podzielił się ze słuchaczami Radia Plus Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Praca

Prawnik radzi: „jak mogę wyegzekwować lekarskie sugestie w pracy?”

„Jestem osobą niewidomą (stopień umiarkowany) i lekarz uznał, że przy moim stanie zdrowia powinienem pracować zdalnie. Otrzymałem stosowne zaświadczenie. Gdy jednak zaniosłem je do naszej kadrowej, to powiedziała, że dla jednego pracownika nie będzie firma zmieniała zasad. Lubię swoją pracę, pracuję sam, ludzi widzę jak na lekarstwo, i to nawet lepiej, abym nie tracił czasu na dojazdy. Jak mogę wyegzekwować lekarskie sugestie?” – pyta Antek K. Odpowiada prawnik Integracji, Anita Siemaszko. 

Do 30 czerwca br. podmioty ekonomii społecznej mogą składać wnioski w konkursie

Do 30 czerwca br. wydłużony został termin zgłoszeń w konkursie Znak Jakości Ekonomii Społecznej. – Przyznawany w ramach konkursu certyfikat stanowi potwierdzenie wysokiej jakości oferowanych produktów i usług, jest także doskonałym dowodem na społeczny charakter prowadzonej działalności – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zachęcając do udziału w konkursie.

Nasze działania

ABC Dostępności. F jak Flexstep, czyli schodoplatforma

To urządzenie dość niezwykłe. Schody, które po naciśnięciu jednego przycisku zamieniają się w windę. Ta innowacyjność wyrównuje szanse. Znika podział na korzystających z dwóch różnych wejść lub osobnych korytarzy. Jak działa Flexstep i gdzie można go używać? Opowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”.

Kultura

Teatr 21 wraca do grania dla publiczności

Po ponad ośmiomiesięcznej przerwie warszawski Teatr 21 wraca do grania na scenie. 21 i 22 czerwca 2021 roku zespół Teatru 21 zaprasza na pokazy performansu inspirowanego świętem Tisza be-Aw. Osobiste historie aktorów z niepełnosprawnościami, dzieje XX wieku i pamięć o przeszłości połączą się w jednym przedstawieniu. 

Festiwal „Paragraf/Artykuł” odbędzie się w ostatni weekend czerwca

W ostatni weekend czerwca (25–27) w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu rusza „Paragraf/Artykuł”, festiwal „Teatru na faktach”. Część wydarzeń odbywać się będzie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na PJM.

Sport

33 medale i dwa rekordy świata Polaków na mistrzostwach świata!

W Bydgoszczy zakończyła się największa w tym roku międzynarodowa impreza dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną. Zobacz, jak dobrze poradzili sobie Polacy! 

Summer Forest Camp – letnia przygoda dla osób z niepełnosprawnościami

Marzą Ci się spacery po lesie i cisza zakłócana tylko śpiewem ptaków i szumem drzew? Aktywny wypoczynek brzmi jak coś dla Ciebie? Wyrusz na wspólną przygodę z Fundacją Poland Business Run! Organizator zaprasza na niezwykły obóz górskimi szlakami, dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Relacje

Plenerowa komfortka, alpaki i boccia [GALERIA]

- Ktoś się zawsze kimś zajmie. Jest jakiś plan, ale niezbyt ścisły. Robimy to, na co mamy ochotę – mówi Anna J. Nowak, prezes Stowarzyszenia Żurawinka, które 14 czerwca zorganizowało piknik integracyjny dla osób dorosłych i dzieci z porażeniem mózgowym. 

Polska zwycięska w 10. edycji Amp Futbol Cup [GALERIA]

12-13 czerwca 2021 r. w Warszawie odbyła się 10. edycja Amp Futbol Cup. Polacy strzelili 36 bramek w czterech meczach. Zobacz najciekawsze momenty w naszej galerii!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas