Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

11.06.2021
Autor: Redakcja, fot. archiwum redakcji (1,4), pexels.com (2,3), Bartłomiej Zborowski/WPA (5), inf.pras. (6), Krystian Maj/ KPRM (7), archiwum dr Justyny Jessy (8)
osiem zdjęć: napis Przewijamy Polskę, starsza kobieta ćwiczy jogę, matka trzyma niewolę w ramionach, logo osoby z niepełnosprawnością, kulomiot Kąkol, tancerka na wózku, minister Wdówik, dr Justyna Jessa

Kiedy i dla kogo asystent?; Autyzm i dieta. Co trzeba wiedzieć?; Naczelna Izba Lekarska niechętna reformie orzecznictwa. Dr Kurowski: to ignorowanie Konwencji; Minister Wdówik o reformie WTZ-ów i liście zmian ustawowych; Nie tylko lekkoatleci. Sukcesy polskich parasportowców. Więcej newsów z podsumowania drugiego tygodnia czerwca na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Jak skorzystać z programu usług asystenta osoby z niepełnosprawnością? Jak się dowiedzieć, czy gmina go realizuje? Jakie dokumenty należy złożyć? Czy są inne możliwości poza programem rządowym? Wyjaśnienia w tekście. 

Zestawienie słów autyzm i dieta budzi skojarzenie z najciemniejszymi zakątkami internetu i tzw. medycyną alternatywną. Jednak właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie osób w spektrum. O tym rozmawiamy z dr Justyną Jessą, autorką książki „Autyzm i dieta – co jako rodzic powinieneś wiedzieć”.

Najważniejsze wydarzenia

„Planowana reforma systemu orzekania o niepełnosprawności nie była przedmiotem uzgodnień ze środowiskiem lekarskim, tymczasem to na lekarzach nadal będzie spoczywał główny ciężar przeprowadzenia fachowej oceny stanu zdrowia osoby badanej” – taką informację na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) zamieścił jej Zespół Radców Prawnych. Przedstawiciele Izby bronią obecnego systemu orzecznictwa.  

Jak działa obecnie w Polsce rządowy program usług asystenckich? Skontaktowaliśmy się z kilkoma realizatorami programu w różnych miejscach w Polsce, aby to sprawdzić.  

- Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami są częścią systemu, nie jest to akcja, ale wieloletni program – powiedział we wtorek, 8 czerwca, w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Praca

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie zaprasza na szkolenia stacjonarne i online: „Równowaga praca-życie pracowników, w tym w szczególności młodych pełnosprawnych i niepełnosprawnych matek (posiadających dzieci w wieku do lat 6)”. 

Rehabilitacja lecznicza, prowadzona przez ZUS w ramach prewencji rentowej, ma być skutecznym narzędziem umożliwiającym powrót na rynek pracy lub utrzymanie się na nim – pod warunkiem skutecznego i właściwego jej wdrożenia. Niestety występuje szereg mankamentów, które sprawiają, że nie zawsze jest ona skuteczna.

Nasze działania

Komfortka. Tak od teraz nazywają się pomieszczenia umożliwiające zmianę pieluchomajtek dorosłym osobom z niepełnosprawnościami. Zwycięskie słowo to wynik prawie 3-godzinnych obrad jury i burzliwych dyskusji. Poszukiwanie polskiej nazwy changing places nie było proste. W odpowiedzi na konkurs otrzymaliśmy... 1501 zgłoszeń! Każdy członek 15-osobowego jury miał swoich faworytów i mocne argumenty na ich poparcie.

Kultura

Tegoroczna edycja festiwalu Dalekosiężni 2021 – letnie spotkania podróżników w Tarnowie odbędzie się 19 i 20 czerwca. Impreza jest dostosowana do osób z różnymi niepełnosprawnościami. 

„Po drugiej stronie dnia” – to tytuł filmu fabularnego, który pokazuje, jak to jest zmagać się z kryzysem psychicznym i wracać do codzienności. Grają w nim osoby mające za sobą takie doświadczenie i zawodowi aktorzy.

Sport

W ostatnim tygodniu głośno było o sukcesach polskich paralekkoatletów, którzy na Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. W medialnym cieniu tych wydarzeń swoje medale na imprezach międzynarodowych na ostatniej prostej przed Tokio zdobywali kajakarze, wioślarze i kolarze. Wielokrotnie na podium stawali również uczestniczący w Pucharze Świata tancerze, a tenisista stołowy Maksym Chudziński w turnieju ostatniej szansy zdobył 10. kwalifikację dla Polski na igrzyska paraolimpijskie w tej dyscyplinie. 

Czterdzieści dziewięć medali zdobyli reprezentanci Polski w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy. Impreza na stadionie lekkoatletycznym Zawiszy zakończyła się w sobotę wieczorem, 6 czerwca.

Relacje

Zdecydowałem się. Postanowiłem jako wolontariusz spędzić dzień z osobą potrzebującą codziennego wsparcia, aby normalnie funkcjonować. Czy dałem sobie radę...? 

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy zakończyły się 6 czerwca. Polscy zawodnicy zdobyli w sumie 49 krążków: 15 złotych, 20 srebrnych i 14 brązowych medali.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas