Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

28.05.2021
Autor: Redakcja, fot. archiwum SM „Zatorze” (1), pixabay.com (2,4), A. Herbut (3), Redakcja (5), Jakub Szymczuk (6), Rafał Michalczyk (7), archiwum prywatne Barbary Bigoszewskiej (8)
fragmenty kilku zdjęć: dziecko z niepełnosprawnością śpi, kobieta na wózku przed komputerem, podjazd przy bloku, znak z symbolem osoby z niepełnosprawnością przekreślony, kierowca kierujący autem

LGBT, komiksy i zespół Aspergera. Posłuchaj rozmowy z Karoliną „Szarosen” Plewińską; Pochylnia, czyli rewolucja. „Wreszcie możemy wyjść z domu”; Po co wyborcy tłumaczenie PJM i audiodeskrypcja? Stanowisko przedstawicieli Komisji Wyborczej i KRRiT; Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z przewijaka dla osoby dorosłej. Więcej ciekawych newsów z ostatniego tygodnia maja znajdziesz w podsumowaniu tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Polecamy

LGBT, komiksy i zespół Aspergera. Posłuchaj rozmowy z Karoliną „Szarosen” Plewińską

- Chciałabym, żeby nie tylko osoby trochę inne musiały się dopasowywać, ale też żebyśmy my wszyscy wzajemnie się akceptowali, wzajemnie się rozumieli i chcieli się poznać; żeby był między nami dialog – mówi Karolina „Szarosen” Plewińska, rysowniczka i scenarzystka komiksowa, autorka m.in. rysunku „Kochajcie mnie, mamo i tato”, osoba w spektrum autyzmu. Mateusz Różański rozmawia z nią m.in. o jej twórczości, autystycznym coming oucie i tym, czy... można ściągać na klasówce. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu (z transkrypcją) w ramach cyklu „Z każdym o wszystkim”. 

Pochylnia, czyli rewolucja. „Wreszcie możemy wyjść z domu”

Syn pani Lucji przeszedł udar krwotoczny mózgu. Od tego czasu wymaga stałej opieki. Nie porusza się samodzielnie i na rehabilitację dostaje się na pchanym przez matkę wózku. Jeszcze niedawno samo wydostanie się z bloku wymagało pomocy kolejnej osoby. To zmieniło się dzięki pożyczce z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Wydarzenia

Po co wyborcy tłumaczenie PJM i audiodeskrypcja? Stanowisko przedstawicieli Komisji Wyborczej i KRRiT

Obowiązek udostępniania treści wyborczych, m.in. w języku migowym, dla większych komitetów wyborczych – to główne założenia ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy, nad którą pracę prowadzi sejmowa Komisja ds. Petycji w efekcie zgłoszonej petycji przez Polski Instytut Głuchych. 

Szczepienia dla osób niesamodzielnych. Przypominamy, jak to zrobić

Obecnie działa w Polsce 125 wyjazdowych zespołów szczepiennych – informuje nas NFZ. Przypominamy, jak skorzystać z możliwości zaszczepienia przeciw COVID-19 w domu. 

Praca

Kurs na HR także o potencjale osób z niepełnosprawnością

Grupa Progres zaprasza na XVII edycję wydarzenia Kurs na HR, które odbędzie się 30 czerwca 2021 r. w formie online. Jednym z tematów będzie obecność osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Portal Niepelnosprawni.pl oraz magazyn „Integracja” objęły wydarzenie patronatem medialnym. 

Nasze działania

Zapowiedź nowego numeru magazynu „Integracja”!

W nowym numerze „Integracji” akcentujemy godność, zwłaszcza osób zależnych od innych. Uznajemy ją za podstawę działań wobec pacjentów w śpiączkach i wszystkich osób korzystających z pieluch i pieluchomajtek. Naszej pomocy potrzebuje ok. 150 tys. ludzi, którzy nie mają w przestrzeni publicznej toalet odpowiednich przy ich stanie zdrowia i potrzebach higienicznych. Nie zapominamy przy tym o ich opiekunach i asystentach – zapowiada nowy numer magazynu „Integracja” (2/2021) redaktor naczelna, Ewa Pawłowska. 

Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z przewijaka dla osoby dorosłej

Każdego dnia ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągających im warunkach. Na ratunek ich godności ruszyło pięć organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundacja Mali Siłacze, Fundacja NieOdkładalni, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Fundacja Integracja. Zawiązana przez nie koalicja prowadzi akcję „Przewijamy Polskę”. Oto stale aktualizowana lista miejsc, w których można skorzystać z leżanki/przewijaka dla dorosłej osoby. 

ABC Dostępności. P jak Pochylnia (zwana też Podjazdem)

To jedno z podstawowych urządzeń służących do pokonywania różnicy wysokości przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Żeby jednak było użyteczne, przy jego tworzeniu trzeba się kierować określonymi normami, a żeby było sensowne – także zdrowym rozsądkiem. Jak i kiedy stosować pochylnię? Opowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”. 

Kultura

„Ciało w ciało z Marilyn” – obejrzyj online wideoperformance

W „Ciało w ciało z Marilyn” aktorki Teatru 21 – Maja Kowalczyk i Aleksandra Skotarek wcielają się w postać legendarnej Marilyn Monroe – symbolu kobiecości, wyzwolonej seksualności i jednej z najbardziej rozpoznawalnych aktorek na świecie. Czy w tym wizerunku jest miejsce na chorobę lub niepełnosprawność? Wideoperformance będzie do obejrzenia online w terminie od 29 maja do 30 czerwca. 

Sport

11,5 tys. biegaczy na liście Poland Business Run 2021. Zapisy do 31 maja

Jeszcze tylko do 31 maja potrwają zapisy do tegorocznej edycji biegu charytatywnego Poland Business Run. Do tej pory swój udział zgłosiło już 11,5 tysiąca zawodników z całej Polski. Biegacze zbierają w ten sposób środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Zapisy odbywają się na stronie Fundacji pod adresem polandbusinessrun.pl.  

Relacje

Dzień Matki i 30 lat troski

- Trzeba podtrzymywać kontakty towarzyskie, czasami zaprosić do siebie znajomych, gdzieś wyjechać, iść do kina, teatru. Zamknięcie się w czterech ścianach w takiej sytuacji to równia pochyła – mówi Barbara Bigoszewska. Wraz ze swoim mężem od 30 lat opiekuje się synem, który w dzieciństwie uległ wypadkowi. Małżeństwo zastanawia się, gdzie zamieszka syn, gdy ich zabraknie. Z niepokojem przyglądają się przyszłości polskiego systemu mieszkalnictwa i opieki dla dorosłych osób niesamodzielnych. Jakie są ich wnioski? 

Rodzin takich jak rodzina Szymona jest więcej... [GALERIA]

- Kilka miesięcy temu pojechałem na fotoreportaż do podopiecznych Stowarzyszenia SPES. Rodzina Buraków mieszka w małym, ciemnym i wilgotnym lokalu w Kruszwicy. W ostatnim pokoju, na medycznym łóżku - leżał 11 letni Szymon. Rurki, kable, plastry. Jego płucami jest respirator… – relacjonuje fotograf Jakub Szymczuk i prosi o wsparcie dla rodzin, opiekujących się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas