Niejasne przepisy o wliczaniu do dochodu świadczenia uzupełniającego
Świadczenie uzupełniające tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych nie powinno wliczać się do dochodu przy opłacaniu pobytu w domu pomocy społecznej – twierdzi autor petycji skierowanej do sejmowej Komisji ds. Petycji, która rozpatrywała ją na posiedzeniu 27 maja.
W opinii autora petycji, osoby prywatnej, fakt, że świadczenie uzupełniające wlicza się do dochodu mieszkańca DPS-u i pokrywa część kwoty za jego pobyt w placówce jest dyskryminujący dla tych osób.
Jak przypomniała Anna Prekurat z Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie uzupełniające nie jest wliczane do dochodu wyłącznie w zakresie świadczeń pieniężnych, natomiast jest wliczane do dochodu przy ustalaniu świadczeń niepieniężnych.
Kiedy świadczenie wlicza się do dochodu?
- Jest traktowane przy świadczeniach niepieniężnych podobnie jak zasiłek pielęgnacyjny lub dodatek pielęgnacyjny. Jeśli chodzi o mieszkańców DPS-ów to, rzeczywiście jest to świadczenie, gdzie jest pobierane 70 proc. odpłatności za pobyt w DPS. Jest to też związane z tym, że będąc w DPS-e mieszkaniec ma zapewniony szereg usług, nie tylko bytowych jak wyżywienie i zakwaterowanie, ale też szereg usług opiekuńczych – wyjaśniała Anna Prekurat.
Podkreśliła, że możliwe jest ubieganie się o zwolnienie z odpłatności za pobyt w DPS-e w całości lub częściowo. Decyzję taką wydaje gmina, która w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia indywidualnego przypadku, pokrywa koszt pobytu tej osoby w placówce.
„Brak spójności”
Autor petycji zauważa, że w przepisach o świadczeniu uzupełniającym brak jest spójności i logiki, gdyż w sytuacji, gdy osobą zobowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej jest jego małżonek lub jego zstępni, mający uprawnienie do pobierania świadczenia uzupełniającego, wtedy nie wlicza się ono do ich dochodu. Dlatego też w jego opinii, jest to bardzo krzywdzące i dyskryminujące wobec mieszkańców DPS-ów.
Argument ten zauważa także dr hab. Małgorzata Szczepańska, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych. Podkreśla, że ustawodawca ma prawo określania zasad finansowania pobytu w DPS, a w szczególności określania składników dochodu, z którego pobierana jest opłata za pobyt.
W jej opinii podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie, czego także domaga się autor petycji, mieści się w zakresie zadań i kompetencji Sejmu.
Niejasne przepisy
Poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Petycji uznał, że faktycznie przepisy w omawianym zakresie są niejasne i niejednoznaczne.
W związku z tym członkowie komisji zadecydowali o wystosowaniu dezyderatu, pisma z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Obecnie kwota progu uprawniającego do świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 1772,08 zł.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz