Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy rodzinne domy dziecka mogą uzyskać pieniądze z Funduszu Dostępności?

24.05.2021
Autor: Mateusz Różański, konsultacja merytoryczna: BGK, fot. kalhh/Pixabay.com
Rodzice z trójką dzieci trzymając się za ręce idą w stronę zachodzącego słońca

Proces odchodzenia od wielkich instytucji, tzw. deinstytucjonalizacja, dotyczy także placówek zajmujących się opieką nad dziećmi. Dlatego wspiera się m.in. tworzenie rodzinnych domów dziecka. Czy mogą one ubiegać się o środki na likwidację barier architektonicznych z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Rodzinne domy dziecka to instytucje, których celem jest zapewnienie dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej warunków opieki i wychowania zbliżonych do istniejących w naturalnej rodzinie. Na koniec 2020 roku w naszym kraju takich placówek było 685.

Jak rodzina

Tego typu instytucje funkcjonują jak wielkie rodziny, składające  się z wychowawców (rodziców) i dzieci – zarówno tych oczekujących na zmianę opiekunów prawnych, jak i biologicznych dzieci osób prowadzących placówkę.

Rodzinne domy dziecka są prowadzone zarówno w prywatnych mieszkaniach i domach, jak i w budynkach będących własnością publiczną.

Warunki gwarantujące prawidłowy rozwój

Zgodnie z przepisami, rodzinne domy dziecka organizowane są w obiektach gwarantujących przebywającym tam wychowankom prawidłowe warunki rozwoju i wychowania.  Ponadto, jako państwowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, mają mieć zapewnioną pomoc organizacyjną i środki finansowe na odpowiednie wyposażenie.

Czy w takim razie mogą one ubiegać się o pożyczki z prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych?

Odpowiedź: jeśli są w katalogu

Pytanie to skierowaliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego.

W odpowiedzi czytamy, że owszem, rodzinny dom dziecka może aplikować o pożyczkę z Funduszu Dostępności. Pod warunkiem oczywiście, że zalicza się do katalogu podmiotów zgodnie z Zasadami Naboru Wniosków.


Poradnik dotyczący korzystania z Fundusz Dostępności jest dostępny na naszym portalu.

Jeśli masz pytania dotyczące Funduszu Dostępności, napisz je w komentarzu pod artykułem lub pisz na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl. Zadamy je ekspertom z Banku Gospodarstwa Krajowego.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Funduszu Dostępności w ramach Programu Dostępność Plus

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas