Zawody wspinaczkowe na wysokim poziomie
W Tarnowie rozegrano III Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełnosprawnością. Choć konkurencja była duża, zwyciężyła drużyna z Tarnowa.
Imprezę zorganizowały Fundacja REPI, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz AZS PWSZ.
- Cieszy nas, że w zawodach wzięło udział tak dużo startujących i to z całej Polski. Były emocje, był wysiłek, były radości z sukcesów tak jak na zawodach dla pełnosprawnych sportowców, czyli to wszystko, co jest potrzebne, aby rywalizację uznać za udaną – mówi Wojciech Nowak, kierownik Sekcji Wspinaczkowej AZS PWSZ w Tarnowie i jednocześnie współorganizator zawodów.
- We wspinaczce nie ma w zasadzie różnicy między pełno- i niepełnosprawnymi wspinaczami. Oczywiście poziom sportowy jest różny, ale walka z trudnościami, a przede wszystkim z samym sobą, jest taka sama – dodaje Nowak.
W zawodach wzięło udział 52 zawodników i zawodniczek reprezentujących 13 placówek, klubów sportowych, ośrodków szkolno-wychowawczych. Najdłuższą drogę do pokonania miała drużyna z Torunia.
Wygrali:
w kategorii kobiet do lat 25:
1. Małgorzata Golemo
2. Kinga Rachmaciej
W kategorii kobiet powyżej 25. roku życia:
1. Irena Główka
2. Elżbieta Siuta
3. Beata Lizak
W kategorii mężczyzn do 16. roku życia:
1. Kamil Popek
2. Maksymilian Krupa
3. Hubert Plis
W kategorii mężczyzn 17-23 lat:
1. Michał Bałucki
2. Krzysztof Golemo
3. Łukasz Jurak
W kategorii mężczyzn 24-30 lat:
1. Adrian Kaleta
2. Mateusz Rączka
3. Wojciech Grodzki
W kategorii mężczyzn powyżej 30 r. ż.:
1. Kamil Cedrowski
2. Przemysław Sacharczuk
3. Paweł Gołąb
Zwycięzcom wręczyli nagrody zastępca prezydenta miasta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, prorektor PWSZ dr Józef Węglarz, wicedyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr Mariusz Pociecha oraz dyrektor Wydziału Sportu UMT Marek Baran.
Mariusz Panek, na co dzień rehabilitant usprawniający osoby z
niepełnosprawnością, mówi:
- Terapia na ścianie wspinaczkowej jest specyficzną i coraz
bardziej popularną formą terapii osób zarówno z dysfunkcjami układu
ruchowego, jak i z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo
ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem tej terapii, jest
zjawisko kontrolowanego zagrożenia. Polega ono na tym, że uczestnik
terapii, wchodząc coraz wyżej, odczuwa coraz większy lęk, ale
równocześnie coraz większą potrzebę wyeścia wyżej – i próbuje
chwytać się ściany; jest wtedy w pełni asekurowany.
Ścianka wspinaczkowa, na której odbyły się zawody, fot.: Małgorzata
Chomentowska
Stopień trudności wspinaczki można łatwo dostosować do możliwości osoby niepełnosprawnej, tak aby nie czuła ona zagrożenia i lęku. Poprawia to samopoczucie i powoduje wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej, a sukces, jakim jest wejście na szczyt, jest zawsze niezapomnianym przeżyciem, które ma swój długofalowy wpływ na dalszy rozwój – mówi trener.
Zawody odbyły się na ściance, która obecnie jest najlepszą ścianką wspinaczkową w Polsce. Sala sportowa ma bardzo dobre warunki techniczne, sanitarne, lokalowe, w pełni dostosowano ją do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Zabezpieczenie medyczne, wsparcie organizacyjne i asystenckie zapewnili dyrektorzy trzech instytutów PWSZ. Studenci chętnie zgodzili się na propozycję współpracy.
- Świadomość, że się było na ścianie, podnosi poziom adrenaliny dając radość życia – zapewnia psycholog Małgorzata Mośny. - W zawodach uczestniczą osoby z różnorakimi rodzajami niepełnosprawności: z autyzmem, z dysfunkcjami narządu ruchu, z porażeniem mózgowym. Z doświadczenia wiemy, że początkowo tylko oswajają się ze ścianą i wysokością, po jakimś czasie dobrze sobie radzą nawet z samodzielnym wspinaniem. U osób, które pierwszy raz uczestniczą we wspinaczkach, łatwo dostrzec ogromną zmianę w zachowaniu, radość i odwagę, swobodę w kontaktach z innymi ludźmi.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz