Minister Jarosińska-Jedynak: będziemy wspierać projekt „Przewijamy Polskę”
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie nadal aktywnie wspierać akcję „Przewijamy Polskę” – poinformowała w piątkowym komunikacie, 21 maja, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
- Szczegóły akcji „Przewijamy Polskę” zostały omówione podczas ostatniego spotkania „Partnerstwa na rzecz dostępności”. Prezentacja spotkała się z pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem partnerów dostępności. Mam nadzieję, że przełoży się to na owocną współpracę. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie nadal aktywnie wspierać ten projekt – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Spotkanie z koalicjantami
W komunikacie poinformowano, że wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. W trakcie wydarzenia przedstawiciele rządu rozmawiali z koalicją pięciu organizacji pozarządowych na temat inicjatywy „Przewijamy Polskę”.
- Dzisiejsze spotkanie w sprawie projektu „Przewijamy Polskę” mocno wpisuje się w założenia Programu Dostępność Plus, który wdrażamy od niemal 3 lat. Stanowi on systemową odpowiedź rządu na kwestie związane z dostępnością. To kompleksowy zestaw działań ukierunkowanych na zwiększanie dostępności przestrzeni publicznej, transportu, edukacji, zdrowia i wielu innych obszarów – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Aby godnie żyć
Spotkanie było kontynuacją rozmów rozpoczętych w Belwederze 5 maja 2021 roku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przedstawiciele innych resortów, Pierwsza Dama oraz koalicja „Przewijamy Polskę” debatowali na temat koniecznych zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych wychodzących naprzeciw potrzebom osób używających pieluch i pieluchomajtek.
Celem akcji „Przewijamy Polskę” jest utworzenie w Polsce sieci miejsc, w których osoby ze znaczną lub sprzężoną niepełnosprawnością będą mogły z pomocą swoich opiekunów dokonać w godnych i bezpiecznych warunkach czynności higienicznych.
Jak wskazano w komunikacie problem niekontrolowania potrzeb fizjologicznych dotyka 150 tysięcy osób w naszym kraju. Potrzeba co najmniej tysiąca odpowiednich miejsc wyposażonych w przewijaki dla osób dorosłych. Przy wsparciu rządu powstaną one w każdym mieście, dzielnicy, na basenach czy w toaletach na stacjach benzynowych.
Więcej o akcji „Przewijamy Polskę”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz