Prawnik radzi: Co po powrocie do kraju?
Nasz brat mieszka w Hiszpanii. Sześć lat temu stwierdzono u niego guz w mózgu. Dzięki operacjiuratowano mu życie, ale utracił możliwość chodzenia i mówienia. Pobiera świadczenie socjalne, a w tygodniu korzysta z pomocy w Centrum Dnia. Postanowiliśmy jednak, aby mieszkał blisko rodziny, ale mamy mnóstwo pytań, np. czy hiszpańska instytucja będzie pomagała komuś, kto już nie mieszka w Hiszpanii? Zastanawiamy się, jakie kłody pod nogi rzuci nam polski system pomocy.
Rafał i Kamila T. z woj. wielkopolskiego
Prawnik Anita Siemaszko: Zbyt mało jest informacji w Państwa liście na temat sytuacji brata i rodzaju świadczenia, jakie otrzymuje. Najprawdopodobniej jeśli Państwa brat otrzymuje świadczenie socjalne z systemu opieki społecznej w Hiszpanii, to po powrocie ustanie pomoc z Hiszpanii, a brat przejdzie pod opiekę pomocy społecznej w Polsce.
W zależności od sytuacji zdrowotnej, orzeczenia o niepełnosprawności i dochodu może mu przysługiwać zasiłek pielęgnacyjny, ewentualnie zasiłek stały, usługi opiekuńcze itp. Należy spytać o konkrety w swoim ośrodku pomocy społecznej.
Jeśli zaś brat otrzymuje w Hiszpanii rentę, to transfer jej jest możliwy. Więcej szczegółów znajdą Panstwo na: www.zus.pl. Można elektronicznie zadać pytanie i po kilku dniach otrzymać odpowiedź.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz